Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата и режисьор Нина Димитрова ще получи наградата „Златен кукерикон“ за цялостно творчество

Церемонията „Златен Кукерикон“ ще бъде на 7 април

Снимка: Личен архив

Актрисата и режисьор Нина Димитрова, която е и основател и артистичен директор на театър „Кредо“ ще получи наградата „Златен кукерикон“ за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев, съобщи през седмицата директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов. Тя ще бъде отличена за трите творчески десетилетия на театъра, под чиято шапка бяха изиграни 600 представления на спектакъла „Шинел“ на 200 световни фестивала, който има 14 международни награди и е игран на 9 езика.  

Сред досегашните носители на този приз „Златен Кукерикон“ през годините са били Ицхак Финци, Татяна Лолова и Славчо Пеев.

Церемонията „Златен Кукерикон“ ще бъде на 7 април - датата, на която Сатиричния театър „Алеко Константинов“ ще отпразнува 66 години от създаването. Мотото на церемонията тази година е „Да живее народът!“.  

Театър „Кредо“ е основан от артистите Нина Димитрова и Васил Василев-Зуека. На 6 ноември 1992 година е премиерата на първия им спектакъл - „Шинел“, отличен с 14 международни награди, с над 600 представления, изиграни на девет езика – български, руски, английски, френски, немски, испански, сръбски, гръцки и японски. 

„Шинел“ е българският спектакъл с рекорден брой международни участия – над 200 международни фестивала в десетки страни и стотици градове по света. „Шинел“ е единственият спектакъл в историята на българския театър, който две поредни години е хит на най-големия световен фестивал на изкуствата – Единбургския фестивал във Великобритания (1996, 1997). И при двете участия на фестивала британската критика дава най-високата оценка за спектакъла – пет звезди на вестник The Scotsman. През 1997 година списание The List го нарежда в класацията „Топ 20” на най-забележителните събития на Единбургския фестивал.

Актьорите Нина Димитрова и Димитр Несторов в спектакъла „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен на Театър „Кредо“

„Шинел“ е единственият български спектакъл в класацията "Топ 5“ на вестник „Гардиън”, който го нарежда сред петте най-добри спектакли в лондонския театрален афиш през 2000 година, когато „Кредо“ гостува със спектакъла в „Барбикан център“ в Лондон. Постановката е единственият български спектакъл в програмата на световноизвестния културен център, включваща заглавия с участието на имена като Бенедикт Къмбърбач, Жулиет Бинош, Кейт Бланшет. 

Над 15 години театър „Кредо“ играе и спектакъла Каквото направи дядо, все е хубаво” по Андерсен, създаден по покана и с подкрепата на датската юбилейна фондация „Ханс Кристиан Андерсен 2005” като част от програмата на световното честване на 200-годишнината от рождението на Андерсен в Дания през 2005 година. Спектакълът има над 200 представления на българска и международна сцена. Игран е на четири езика – български, руски, английски и японски. Показан е на над 50 международни фестивала, отличен е с осем международни награди.

„Дневникът на един луд“

През 2015 година „Театър 199“, копродуцент на спектаклите „Шинел“ и „Каквото направи дядо, все е хубаво“, възлага на „Кредо“ създаването на един от двата спектакъла за отбелязване 50-годишния си юбилей. Така в афиша на „Кредо“ се появява Дневникът на един луд“ по Гогол, който за шест сезона има над 50 представления. Отличен е с награда за мъжка роля на международния фестивал на моноспектакъла „БГМОТ“ в Габрово (2016), има номинация „Икар“ за дебют (2016), номинация „Аскеер“ за изгряваща звезда (2016) и награда за сценография на международния фестивал „Пиеро“ в Стара Загора (2021). 

През 2019 година е премиерата на „Ревизорът” по Гогол, отличен с четири награди „Икар“ за дебют, номинация „Икар“ за сценография, четири награди на международния фестивал на малките театрални форми във Враца - за режисура, сценография и две мъжки роли и с две награди на Националната академия за театрално и филмово изкуство. През 2008 година Съюзът на артистите в България присъжда на „Кредо“ специална награда „Икар” за приноса му в популяризирането на българския театър и култура по света. През 2009 година „Кредо“ е номиниран за европейската награда „Нови театрални реалности”, присъждана от Европейската комисия на най-изтъкнатите европейски театрални творци за иновациите им в областта на театралното изкуство.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16