Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАБХ извършва 10 хил. проверки месечно, съставя около 100 акта

Д-р Любомир Кулински, БАБХ: Голяма част от актовете са за храни с изтекъл срок на годност

Месечно Агенцията открива между 3 и 5 тона храна, която се изпраща за унищожаване

д-р Любомир Кулински
Снимка: Савина Спасова

Няма тревога в обектите, които проверяваме. Правим проверки от много години. Има известно притеснение, но то е съвсем нормално. Това заяви пред БНР д-р Любомир Кулински - директор на Дирекция "Контрол на храните" в Българската агенция по безопасност на храните.

Всяка от трите институции, които участват в проверките - КЗП, НАП и БАБХ, работи в рамките на своите правомощия, подчерта той и добави, че всички действия, които извършват като контролна дейност, са част от дейността на БАБХ и част от нейните цели. Всички административни мерки, които Агенцията по храните предприема, са по Закона за храните и категорично касаят правомощията на БАБХ. 

Ако някой смята, че извършването на проверки е някакво вмешателство, дълбоко се заблуждава, категоричен бе д-р Кулински в предаването "Неделя 150". 

По думите му инспекторите на агенцията извършват на месец 9 хил. - 10 хил. проверки, пишат се около 400 - 500 предприсания и около 80 - 100 акта. Това е текущият конктрол, подчерта той. 

"Хората, които проверяваме, са свикнали на тези проверки. Те не са нещо необичайно за тях. Сега стресът може би е по-голям, защото влизат 3 институции едновременно. Но когато човек няма от какво да се притеснява, не мисля, че има основания за страх или тревога". 


БАБХ в своята контролна дейност не е свързана с наблюдение на цени, констатира д-р Кулински. В последно време се отчита спад в цената на групата продукти, които се наблюдават и ежеседмично се отчитат - това са около 30 продукта, смята той.

"Целта на държавата с тези проверки е да се изясни точният механизъм на ценнообразуване и да видим защо при 1 лв. сурово мляко го купуваме 3,5 лв. в магазина. Като потребител ми се виждат доста големи тези надценки".

Нарушенията като че ли стават по-малко, изказа мнение експертът. Като много тежко нарушение той посочи продаването на храни с изтекъл срок на годност. Това го констатираме почти ежедневно, каза той и добави, че на месец се откриват между 3 и 5 тона храни, които биват насочвани за унищожаване. По думите му голяма част от написаните актове са точно за храни с изтекъл срок на годност. Логиката на това деяние е печалба, категоричен е той. За него това е безотговорност. 

Друго тежко нарушение е, когато една храна няма произход. "На един щанд за месо се натъкнахме на 50-60 кг свинско месо без здравна маркировка и без никакви докуметни за произход", посочи д-р Кулински и обясни, че търговецът или го купува от нерегламентиран производител, или е регламентиран, но не се е постарал да си вземе съответните документи.

Той посочи и други нарушения, като например етикетите да не са коректно написани. Имахме 2 случая, в които храни изобщо нямаха етикет на български език, заяви експертът и добави други случаи, в които при някои етикети не са посочени алергени. 

Втората по-голяма група нарушения са свързани с нарушени хигиенни норми, каза още д-р Кулински.

Според него актове не са малки, като за първо нарушение те са между 2-4 хил. лв. Той смята, че те са нормални и имат възспиращ ефект. Тук трябва да има коректност от двете страни, смята той. 


По думите му има опасност от веществата, с които се обработват плодовете и зеленчуците, когато се прекалява с тяхната употреба или когато не се спазват карантинните срокове:

"Някой път от търговски интерес, от ламтене за бързи печалби някои производители ги берат преди да изтече този срок и ги пускат на пазара. Когато хванем такива производители, а те се хващат след лаботаротен анализ, конфискуваме продукция и налагаме наказания". 

Той посочи като задължително, когато купим плодове или зеленчуци, задължително да ги измием обилно с топла вода. Това в пъти сваля нивата на пестициди, ако има такива, и е изключително полезно. 

Д-р Кулински заяви, че според пробите на продуктите, които някой път пътуват цял месец с кораб, те напълно отговарят на критериите за безопасност. По думите му има и изключения, но изключения има и при българските продукти.

Основният поток на продукти от Турция отговаря на изискванията, изтъкна още той. По думите му има европейска система за бързо оповестяване при хранителни кризи между държавите-членки. Когато има открит случай на опасна храна, всички биват предупредени и ние търсим на нашия пазар дали има от същата партида, обясни експертът и добави, че веднага се предприемат мерки. 


По думите му една от големите измами в миналото беше слагането на палмова мазнина в сиренето и кашкавала. Тази практика почти вече е изоставена, отчете той. Д-р Кулински подчерта, че се правят проби за качеството на храните и призна, че някой път се натъкват на продукти, които не отговарят на качеството:

"Например при млечните продукти най-често срещаното несъответствие е повишено водно съдържание при сиренето. Това не прави сиренето опасно за консумация, но то подвежда потребителя".

Д-р Кулински отчете, че получават все повече сигнали и всеки от тях се проверява.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл и гледайте във видеото. 



По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седем автомобила изгоряха в Козлодуй

Седем автомобила са изгорели пред два жилищни блока в квартал Трети в Козлодуй тази нощ. Първоначално е подаден сигнал на тел. 112 за две горящи коли, паркирани пред 14-и блок, след което за още пет пред 27-и блок. Пламъците са загасени преди да възникне опасност от разрастване на огъня към жилищните кооперации. От началото на годината..

публикувано на 07.04.25 в 11:58

Пътищата в Благоевградско са проходими, проходът "Юндола" остава затворен

Нормализира се зимната обстановка в област Благоевград. Спряха и валежите от сняг. Всички пътища от републиканската  мрежа са почистени и проходими. Сутринта отпадна ограничението за движение на тежкотоварни камиони над 12 тона през прохода "Предел“.  Забраната за прохода "Юндола“, в посока Велинград, обаче остава в сила, информираха от Областното пътно..

публикувано на 07.04.25 в 11:46

Д-р Кремена Стоева: Размразеното вносно агнешко трябва да е в индивидуална опаковка

БАБХ започва масирани проверки по магазини, вериги и търговски обекти за агнешко месо, яйца и бои за яйца, обяви д-р Кремена Стоева, директор на Контрол по храните в БАБХ в интервю пред БНР. Агнешкото ще е под засилени проверки и представители на БАБХ ще проверяват регламентиран ли е добивът на месо, както и в търговската мрежа да има сам..

публикувано на 07.04.25 в 11:38
Киър Стармър

"Смели промени" в правилата за електромобилите във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..

публикувано на 07.04.25 в 11:30

Адвокати в Лондон подготвят жалба за военни престъпления срещу 10 британци

Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“.  Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..

публикувано на 07.04.25 в 11:20

Еврото доближава 1,1 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..

публикувано на 07.04.25 в 11:19
Абдулрахман ал Халиди

Адв. Качаунова: Докато не се реши въпросът за статута на Ал-Халиди, не може да се експулсира

Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди , който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за..

публикувано на 07.04.25 в 11:15