Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Дамянов за реформата на ТЕЛК: Да се намери балансът между дигитализацията и личното присъствие!

Андрей Дамянов
Снимка: Лора Търколева

Предложената от министър Меджидиев реформа за ТЕЛК е стъпка в правилна и положителна насока. От друга страна обаче, ако бъде реализирана по начина, по който се предлага, има рискове.

Това мнение изрази пред БНР адв. Андрей Дамянов, член на УС на Националната пациентска организация и член на надзора на НЗОК.

Т.нар. корупционни практики са предпоставка, но не бива да се забравя, че дигитализацията в здравеопазването, включително на процедурите по ТЕЛК, е необходима, но това е само инструмент, предупреди Дамянов. По думите му сме "изправени сме в ситуация, в която нещо положително може да се окаже във вреда на пациентите".

Пациентът вече няма да се движи с една папка с куп документи и да се връща в начална точка. Това ще бъде избегнато благодарение на дигитализацията, посочи той.

Снимка: БГНЕСАнонимизацията би спомогнала премахването на корупционните практики подобно на съдебната система, каквито аргументи бяха посочени. В здравната обаче сходността в казусите невинаги е показател за решаването на няколко сходни случая по един и същи начин, поясни Андрей Дамянов.

"Би трябвало да се намери балансът между тази анонимизация и дигитализация и личното присъствие. Личният елемент би трябвало под някаква форма да бъде запазен."

Дамянов даде пример със страдания на пациента, по-изявени от съпътстващото му заболяване, а не от основното.

7 до 10 дни е оптимистичен срок, отчете още адвокат Дамянов, като нарече сегашното забавяне на освидетелстването "един от бичовете" и посочи, че то "влошава допълнително състоянието на пациентите".

Не е проблем уредбата да бъде направена с наредба на министерството, но месец май е оптимистичен срок, смята той.

Системата би могла да се направи така, че да се избегнат грешки още при създаването на даден документ, подчерта Андрей Дамянов, като изрази известен скептицизъм за това.

"И се надявам дори с грешки поне да бъде стартиран процесът, за да може да бъде изгладено във времето това, което личи, че не работи като хората."

Дигитализацията трябва да бъде вкарана така, че да се оптимизира процесът, обобщи Дамянов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17