Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Артистите са хора без кожа, нервите са им навън"

Костадин Бонев: Изкуството е свързано кръвно с нравствеността на една нация

"Опасявам се, че министрите не вземат решенията. Те са просто едни говорители"

Костадин Бонев
Снимка: БГНЕС

"В сегашната ситуация в културата не са толкова важни героите, мними или реални. Героите са важни в собствените си очи първо. Не мисля, че тези, които реално дърпат каруцата напред, се самоизживяват като герои."

Това мнение изрази в интервю за БНР режисьорът и сценарист Костадин Бонев, участник в новото "Движение за култура".

"Изкуството кръвно е свързано с нравствеността на една нация. Нравствеността би трябвало да представлява непрекъсваем процес, не бива да има сривове в него, стъпки назад. Изкуството също трябва да бъде непрекъсваемо в своето развитие, а ние имаме страшно много примери, особено в 20. век, на насилствено, драстично прекъсване на една културна линия и налагане на друга, фалшива. Това е контекстът на мнимите герои, когато едни реални неща се заменят от техните ерзаци", коментира той в предаването "Преди всички".

Бонев акцентира върху "хората, които бъркат с немити пръсти в една такава много деликатна материя", визирайки "всички политици", откакто той се помни.

Когато хората, определящи цялостната политика на държавата, са незрели и нямат елементарни разбирания за културата, се получават колизии, смята Костадин режисьорът.

"Опасявам се, че министрите не вземат решенията. Те са просто едни говорители."

Костадин Бонев  Снимка: Веселина Миланова

Разминаванията между Министерството на културата и филмовите дейци например винаги са били на дневен ред, изтъкна още Костадин Бонев.

"Винаги сме се хвърляли с матросовски ентисуазъм да се опитаме да помогнем на министерството. И се оказва, че нашите неща са хвърлени в кошчето, а те си правят съвсем други неща. Едни политически съображения могат да объркат задълго един творчески процес."

Целта на новото "Движение за култура" е на първо ниво да оголи  проблеми и да ги артикулира, обясни Бонев.

"Ние искаме обществото да осъзнае ситуацията, в която се намира. Голяма част от културните институти в България се управляват от партийно назначени чиновници и тези чиновници изпълняват прищевките на партията, която ги е сложила там. Която и да е тя. Наблюдавам подобно поведение в политиците почти във всички разцветки. В тяхното мислене има "Я начальник – ты дурак. Ты начальник – я дурак". Имат пренебрежително отношение към едни хора, които са чувствителни. Артистите са хора без кожа, нервите са им навън."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15