Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Живак" на Димитър Живков: 10 години + 250 спектакъла = книга

"Преминаването на историята в "Живак" от сцената към книгата беше провокирано от желанието да разширим историята на нашите герои. За десет години всеки един от персонажите в пиесата доби такава плътност и стана толкова любим на своите зрители, че за всеки един от тези герои може да бъде създадена отделна история. След като чествахме 10 години "Живак" на сцената, се замислих как да ги отбележим. След това седнах и започнах да разширявам историята, следвайки сценария на пиесата, което ми даде възможност да задълбая в живота на персонажите. Така се роди романът".

Това сподели актьорът Димитър Живков за моноспектакъла си "Живак", който след 10 години на сцената и 250 спектакъла пред публиката излиза като роман. Премиерата ще бъде на 20 март в София.

"Историята е надградена с по-голям фокус върху главния герой, основно върху това, което е, преди да видим как се връща към миналото си. Има нови образи, нови герои, други са представени в нова светлина. Беше приключение, в което си казах - "Хайде малко спирачка!". Процесът е любопитен и човек лесно може да отприщи въображението си. Имаше хора, на които да се опра и на чието мнение да разчитам. В такъв процес човек не може и не трябва да бъде сам", допълни Димитър Живков в предаването "12+3".

Едрият бизнесмен Здравко Димитров се готви за най-важната вечер в живота си. Фирмата му като октопод е простряла пипалата си навсякъде, а безмилостните му действия са го изстреляли на върха на пирамидата от власт и богатство. В следващите минути предстои триумфално да заяви успеха си над всички в реч пред своите служители и партньори.

Но речта събужда нещо в него. От огледалото наблизо се дочува глас, появява се лице и Димитров преживява необичайна среща, която го предизвиква да се потопи в миналото си. Там, където безчувственият сега бизнесмен е живял бурно и истински. Там, където е говорил неспирно на колоритен северозападен диалект, не се е давал на никого, обърнал е казармата с главата надолу и най-важното – където любовта като гръм е поразила сърцето му.

"Живак - Романът" е шеметно забавна история за невероятните подвизи на един непокорен младеж, който се не спира пред нищо, за трагикомичните и безкрайно забавни порядки на неподражаемия Северозапад, за това как тези чепати хора поддържат истинския български дух – груб, но справедлив.

Роман, след който с усмивка ще си повтаряте: "Я съм могу див!".

Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Живков в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балчо и Емилия Балчеви: Езикът е визитната картичка на човека, енергията на словото е голяма

"Езикът е като живо същество. Всяко поколение има свой език. Дори националните ни трагизми влияят на езика. Езикът е визитната картичка на човека. Говоренето трябва да имаме като свещенодействие ".  Това каза пред БНР поетът Балчо Балчев.  И допълни, че за децата е важно още от малки да имат богат речник, за да може да се изразяват пълноценно :..

публикувано на 24.05.23 в 18:37
Акад. Бобевски с отличието на Министерството на културата за творци от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност

Акад. Валентин Бобевски: Песента "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми

"Като диригент песента  "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми . За мен това е обединяващата песен в България".  Това сподели пред БНР акад. Валентин Бобевски, който от 65 години е на сцената като диригент, композитор, аранжор. Тази година той празнува и 85-годишен юбилей.  В предаването "12+3" диригентът припомни за канона..

публикувано на 24.05.23 в 18:09
Наташа Ефремова

Анастасия Димитрова - личност, изпреварила времето си

Паметен знак пред сградата на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен пази мястото, където се е намирала родната къща на една забележителна българка – Анастасия Димитрова. Днес нейното име носи едно от средните училища в града.  През късната есен на 1840 г. Анастасия Димитрова открива в Плевен първото девическо училище в..

публикувано на 24.05.23 в 17:24

Явор Гърдев: Ние сме наследници на липсата на ентусиазъм

"Празникът 24 май ни завръща към нещо, което ни предопределя в голяма степен, което иска рефлексия, мисъл за нас самите и това е свързано с пребиваването ни в обществото и културата. Празникът е центриран около словото, около нещото, което произвежда смисъл , около разказа за нашия живот".  Това сподели пред БНР режисьорът Явор Гърдев.  И допълни,..

публикувано на 24.05.23 в 17:11
отец Серафим и дъщеря му Илияна

Отец Серафим: Бог има грижа за всички нас

Отец Серафим е свещеноиконом на манастира в Кремиковци от 2014 година. "Българският патриарх /Неофит/ ми възложи това послушание, да обгрижвам манастира, да се грижа за неговото възстановяване, за неговото съхранение и, на първо място, за детските лагери, които се провеждат ежегодно в манастира и за работата с децата в детските центрове."..

публикувано на 24.05.23 в 14:22
Ицхак Финци

Ицхак Финци получи "Златен век" с огърлие за изключителен принос

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи този следобед наградите „Златен век“. Церемонията беше в галерия „Средец“. Отличията се дават традиционно от Министерството на културата в навечерието на 24 май.  Наградите „Златен век“ се дават от 2007-а година на творци и артисти от различни области на изкуствата за техния принос в..

публикувано на 22.05.23 в 17:59
Господин Динев

Равносметката на алпинист-ветеран след участието му в комерсиална екпедиция

Късно вечерта на 22 април българският алпинист-ветеран Господин Динев се завърна от Хималаите, където направи опит да сбъдне своя над 30-годишна мечта - да изкачи връх Анапурна. През 80-те години на миналия век Динев участва в националната експедиция, която осъществява първото българско изкачване на този връх. Тогава двама от алпинистите..

обновено на 15.05.23 в 09:03