Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

За лекарствата по лекарско предписание извън Здравната каса ДДС следва да бъде 9%, а за частта, заплащана от Касата – нулев, смята българският представител в Европейската агенция по лекарствата

Проф. Илко Гетов: Основният проблем с цените на лекарствата е ДДС. Политиците да обяснят защо остава 20%

Обмислят се законодателни промени, които да задължат производителите медикаментите им да бъдат налични за всички пациенти в ЕС по едно и също време, за да няма лекарствен туризъм, поясни той

проф. Илко Гетов
Снимка: Ани Петрова

Основният проблем с цените на лекарствата е ДДС. Няма логично обяснение защо един регулиран сектор като лекарствата да бъде с 20% ДДС, а други, нерегулирани сектори да бъдат с намален или с премахнат ДДС.

Това мнение изрази пред БНР проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.

"Нека да излязат тези, които след изборите ще управляват, и да кажат защо се запазва ДДС на лекарствата в този вид, каква е причината", призова той.

Според него за лекарствата по лекарско предписание извън НЗОК ДДС следва да бъде 9%, а за частта, която се заплаща от Касата – нулев. Така по думите му ще се икономисат средства, ще се осигури и по-голям процент реимбурсация.

"И едно лекарство да липсва, за един пациент, значи имаме недостиг, неудовлетворена здравна потребност, което трябва да бъде проблем на политиците, на регулаторите и т.н.", коментира проф. Илко Гетов в предаването "Преди всички".

Илюстративна снимка: Pixabay

Относно проверките на медикаменти, съдържащи псевдоефедрин, той уточни, че във Франция са установени случаи на сериозни нежелани реакции, има и няколко статии в научни списания. Затова Европейската агенция по лекарствата е започнала да преразглежда профила на безопасност на продуктите, които съдържат тази съставка.

"Може би ще се стигне до някакви ограничителни мерки", прогнозира Гетов. Според него обаче няма опасност пациентите да останат без лекарства, защото конкуренцията в този сектор е много голяма.

Неговото лично мнение е, че тези лекарствени продукти трябва да бъдат отпускани по лекарско предписание.

"Защо има лекарства, които не са абсолютно достъпни? Всеки производител решава дали в една държава да пусне едно лекарство на пазара, или не. В тази посока също се мисли за промени в законодателството на европейско ниво, така е да можем да задължим производителите да бъдат налични лекарства за всички пациенти в ЕС по едно и също време, а не да ходим до Испания, Гърция, Италия…", подчерта Илко Гетов относно лекарствения туризъм.

По темата с искането на България да се оттегли от споразумението за колективното закупуване на ваксините на "Пфайзер" срещу Covid Гетов отбеляза, че "Covid не е приключил, ще приключи тогава, когато СЗО каже – край на пандемията и трябва да сме готови за всякакви бъдещи изненади".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: България може да подели с Естония ресор Енергетика. Имаме исторически шанс

Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. Ние  можем да договорим различен ресор и това е много добра възможност . Има ключови теми, по които България би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика. Това заяви пред БНР  евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на..

публикувано на 09.06.23 в 09:35
Боян Станиславски

Боян Станиславски: Опозицията в Полша трябва измисли нова идея, с която да повлияе върху общественото мнение

"Предстоят промени по инициатива на президента, но законопроектът предстои да влезе в сила до броени седмици ".  Това каза пред БНР политологът Боян Станиславски от Варшава във връзка със закона за създаване на комисия, която да разследва предполагаемото руско влияние върху полската политика.  П од ударите на този закон попадат политици като Доналд..

публикувано на 08.06.23 в 15:43

Иван Грошев: Очакванията за по-добър сезон спрямо 2022-ра са реалистични, но кривата няма да е толкова възходяща

В началото на юни е все още леко хладно . Времето влияе на туристите да решат дали да отменят резервацията си, или да я отложат. След 15 юни нещата рязко се обръщат , поясни за предаването "Хоризонт до обед" Павлин Косев, председателна Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация – Варна. Проф. Георги Рачев: Нямаме против Зарица..

публикувано на 08.06.23 в 11:11
Тони Николов

Тони Николов: Има една несекваща, необявена гражданска война в българското общество

"Дълбинното е, че като че ли има една  несекваща гражданска война в българското общество . Непрекъснати противоречия. Война без ясно обявена война. Непрекъснато две групи стоят една срещу друга." Това каза пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура, който представи книгата си "Има такава държава - Записки по..

публикувано на 08.06.23 в 10:01
главният секретар на гръцкото Министерство на туризма Олимпия Анастасопулу

Олимпия Анастасопулу: Гърция предлага на българските туристи автентично преживяване

Гърция е сред предпочитаните летни дестинации за много българи. Какво още обаче не сме открили като възможности за туризъм в южната ни съседка и какви са плановете на гръцката държава за привличането на повече туристи от България? " Туристическият поток между България и Гърция е изключително голям , особено в периода между 2015 и 2019-а..

публикувано на 08.06.23 в 07:23
Иван Плачков

Иван Плачков за взрива на "Нова Каховка": Мащабен руски терористичен акт

" Такъв терористичен акт не помня, много е мащабен.  ...  Не мога да разбера защо се води дискусия кой е взривил язовирната стена на "Нова Каховка" . Еднозначно е, че тя е взривена от руските окупатори . Дори от техническа гледна точка, ако се погледне, взривът е много отдолу на стената - там е машинната зала, където са хидротурбините и генераторите..

публикувано на 07.06.23 в 17:58
Светлана Дичева, д-р Георги Александров и Румяна Георгиева (от ляво на дясно)

Студентска книга за мисията на издателя

Сборникът „Пътищата между страниците“ е посветен на 25-годишнината на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Книгата е творческият резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров. Всички..

публикувано на 07.06.23 в 15:33