Документалната лента "Оловният войник" ни среща с едно от легендарните имена в българската музика - Александър Петров. Първата прожекция ще бъде в четвъртък (16 март) на "София филм фест". Режисьор на филма е Костадин Бонев, сценарист е Митко Новков. Премиерата ще бъде на 26 март (неделя) в кино "Люмиер".
"Ако трябва да характеризираме Александър Петров, можем да посочим пълната му свобода и независимост. Той съумява да бъде ръководен единствено от естетическите си принципи", посочи пред БНР Костадин Бонев.
Текстовете на Александър Петров притежават енергия, която е неподвластна на годините, изтъкна режисьорът.
"Той не робува на рецепти и предписания. Всяка една от песните е съпреживяна. Човек трябва да влезе в ежедневието му, за да оцени как е възприеман от музикантите. Това е впечатляващо. Аз съм благодарен на всички, които участваха във филма, защото решиха да не скриват нищо от камерата".
Петров сподели в предаването "Хоризонт до обед", че цял живот е бил зад сцената и сега се чувства малко притеснен от прожекторите, насочени към него:
"Това е филм за нашето поколение, търсещо нови хоризонти. То беше ограничено от правила и забрани. Получи се нещо, което надхвърля моята личност. Във филма участват легендарни музиканти. Аз съм просто обединителната фигура, защото съм работил с "Щурците", Кирил Маричков, "Сигнал", Д2 и група "Фактор". Срещата с тях е емоционална. Всеки има спомени и когато ги събрахме заедно, се получи една своеобразна фотография на това, което ни е вълнувало... Исках да избягам от клишето на естрадната музика. В основата на работата е наблюдателността. Човек не трябва да бъде егоист и да занимава публиката с личните си драми".
Костадин Бонев посочи, че равносметката на музикантите е адекватна на тревожното време, в което живеем.
"В нашите млади години си въобразявахме, че ще настанат спокойни години, но те така и не се случиха. Живеем, изпълнени с нерви и тревога".
Цялото интервю на Валерия Николова с Костадин Бонев и с Александър Петров можете да чуете в звуковия файл.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..