"Публичните средства за здравеопазване в България, които се формират основно от 8% здравна вноска, са недостатъчни. Доказателство за това са високите доплащания на пациентите за импланти, лекарства, медицински дейности, които не са включени в здравноосигурителния пакет. Според "Евростат" нивата на доплащане в България са най-високите от всички страни в Европейския съюз, затова е неизбежно увеличаването на средствата за здравеопазване в България".
Това каза пред БНР проф. Тони Веков, управител на верига частни болници, специализирани във високотехнологичната медицина.
И допълни, че средното ниво на здравна вноска в Евросъюза е около 15%.
"Ако има конкуренция във финансиращия механизъм, това ще допринесе повече за пациентите, защото тогава здравните каси ще бъдат мотивирани да проследяват качеството на здравните продукти, които получават техните осигурени лица. Защото, ако осигурените лица не са доволни от своите осигурители, те могат да ги сменят. Друг е въпросът, че тази конкуренция не може да бъде абсолютно свободна, трябва да е регулирана, най-малкото за да могат тези фондове да имат финансова стабилност. За да са финансово стабилни, в България трябва да са не повече от три-четири".
В предаването "Нещо повече" проф. Веков посочи две възможности за решаване на проблема:
"Когато публичните средства са малко - да се увеличават с увеличаване на здравната вноска. Другата възможност е да не се увеличават публичните средства, а частните. Намаляването на пакета от здравни услуги, които се предлагат за 8% и не се покриват от тях, ако този пакет бъде намален, тогава тези дейности, които ще бъдат премахнати от него, отиват отново да се заплаща от пациентите. Тогава заплащането от пациентите няма да бъде 45-50% от разходите, а ще нахвърли 50%. Има опасност от нарушаване на солидарността като основна идея на здравното осигуряване".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Тони Веков в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
Нелегална пратка вейпове с близо 3 литра течност в тях са задържали в района на Благоевград служители от Териториална митническа дирекция - София. Електронните цигари са били изпратени по куриерска фирма, а получател е физическо лице от Благоевград. Митническите служители от сектор "Акцизен оперативен контрол" селектират пратката за..
71-годишна пешеходка е в болница, след като е била блъсната от кола на улица в Монтана. Пробите за алкохол на водача и пострадалата са отрицателни. Възрастна пешеходка е пострадала, след като е била блъсната от лек автомобил в Монтана. Инцидентът е станал вчера, около 10 часа, на ул. "Васил Левски" в града. 36-годишен моторист в тежко..
Липса на кворум провали редовното заседание на Съдийската колегия, на което се очакваше кадровиците да обсъдят как решението на Съда на Европейския съюз по отношение на мандата на Съдебния инспекторат се отнася към дейността на самия Висш съдебен съвет. На 30 април Съдът в Люксембург обяви за недопустимо и застрашаващо независимостта на..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може би го помните от разтърсващата история "Момчето с раираната пижама". Водата, символ на самотата, на самоналоженото изгнание, но и на пречистването, тук се превръща в главно действащо лице. С..
Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви пред журналисти в Брюксел, че е уверила европейските институции, че приемането на еврото от 1-ви януари догодина, остава ключов приоритет за България и: "Вървим уверено към неговата реализация, въпреки всичко". "Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от постигане на нейната..
Книгата "Между любовта и литературата" на Илия Волен ще бъде представена утре в клуб "Яйцето" в Софийския университет от 18 часа. Пред БНР литературният критик и издател на книгата Марин Георгиев разказа за автора: "Илия Волен и в онези времена, в епохата на соцлитературата, не беше в първите редици, но всички, които обичаха истинската..
Университетите в Обединеното кралство са изправени пред данък върху чуждестранните студенти съгласно новите имиграционни правила. Така наречената "Бяла книга", представена от премиера Киър Стармър, предлага завършилите в страната чуждестранни студенти да се завърнат в родните си страни до 18 месеца, освен ако не си намерят квалифицирана работа...
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..