Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Солистичен оркестър "Студио Примо" се събира за юбилеен концерт

оркестър Студио Примо
Снимка: оркестър Студио Примо

Тази вечер в зала „България“ концертмайсторът на Плевенската филхармония Чавдар Вълков събира на една сцена пианистът Людмил Ангелов, диригентът Йордан Камджалов и Солистичен оркестър "Студио Примо". Поводът е 20 години от създаването на музикалната формация.

Музикантите се събират специално за юбилейния концерт на „Студио Примо“, обясни пред БНР цигуларят Чавдар Вълков, концертмайстор на Плевенската филхармония :

„През 2002 г. беше създаден оркестър "Студио Примо". На 8 септември беше първият концерт. 20 години по-късно излизаме отново на сцена. Имаше един продължителен период от време, в който не се събирахме. Музикантите, участващи в "Студио Примо", свирят в България и по света, като лидери и концерт майстори. Те са утвърдени имена както у нас, така и в чужбина. Чрез този концерт реших да рестартирам оркестъра и отново да започнем да се изявяваме“.

През всички години у представителите на оркестъра остава непроменена любовта към музиката, като и взаимоотношенията помежду им. Те са не само колегиални, но и приятелски.

Всеки от музикантите в състава има своя солова партия, обясни още Чавдар Вълков.

Във втората част излизаме в нестандартен формат-12 цигулки, 4 чела и един контрабас. Това е вокален експеримент, който в България все още не е правен. Партията на виолата липсва. Тя е разпределена между цигулките. Този концерт ще е интересен и за обикновения слушател, но и аз професионалистите“.

В първата част на концерта ще бъде изпълнена Камерна симфония номер 2. След това ще бъде представен „Шопен концерт“ за пиано. 

„Наши специални изпълнители и гости са маестро Йордан Камджалов и превъзходният интерпретатор на Шопен Людмил Ангелов. Те излизат заедно на една сцена за първи път“

Концертът "Солистите" се организира от Плевенската филхармония. Съорганизатор е Софийска филхармония.

„След първата репетиция маестро Камджалов беше във възторг. Каза, че това е концерт, който не може да остане само с едно изпълнение. Това е среща на различни поколения, които оставят своята следа в България и чужбина. Залата е продадена изцяло. Искам този концерт да остане както в сърцата на изпълнителите, така и на зрителите. И да си пожелаем тази среща да има своето продължение“.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34