Това мнение изрази пред БНР София Владимирова, бивш председател на СЕМ, сега автор на "Медиякаст". Тя коментира темата с отстраняването на британския спортен коментатор и футболна легенда Гари Линекер от ефир и скандала в BBC по този повод.
"BBC плати с най-скъпото си – доверието. Следва един много дълъг път, много дълго изчистване на това петно, което сама нанесе на имиджа си. Да докаже на зрителите, че не може да действа под политически натиск", коментира Владимирова.
Според нея у нас няма солидарност вътре в гилдията, което е много голям проблем.
"Трябва да е ясно, че ако днес свалят този, когото ти харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. И това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин и тя не е свързана с харесване и нехаресване."
"Ако журналистът няма позиция, то тогава какъв е смисълът той да произвежда съдържание? Едно интервю може да го зададем и на изкуствения интелект", заяви София Владимирова и подчерта, че един журналист трябва да има позиция.
"По-честно е, ако аз като зрител, слушател, гражданин, избирател зная каква е тази позиция."
"Автоцензурата не е най-доброто, към което можем да насърчим журналистите и въобще хората", каза още тя.
Ако правилата са неадекватни, несъстоятелни, остарели, не пипаме човека, пипаме правилата, посочи Владимирова. По думите ѝ у нас това е голям проблем.
"Тук, като има едни правила, те сякаш са свещени, не се докосват. Махането на човека не решава проблема. Този принцип "няма човек, няма проблем" отдавна би следвало да е в миналото и да не се прилага. Ако има правила, които създават проблем, те би трябвало да бъдат променени."
Асоциацията на европейските журналисти в България обяви дарителска кампания в полза на "Медиапул" заради заведеното срещу медията дело от компанията "Лев инс".
"Окачествяваме го като дело-шамар", посочи в предаването "Преди всички" Иван Радев от АЕЖ. По думите му "темата учудващо не присъства" в големите телевизии.
"Тези дела не целят да защитят легитимен интерес на някой, който е пострадал от медийна публикация. Целят да направят така, че всички да ги е страх изобщо да говорят за тази компания. Затова се претендират абсурдни щети. Едно такова дело ще съсипе малка медия или журналист, срещу когото се води."
Кампанията предизвиква голям интерес. За ден е била събрана близо ¼ от сумата, която на първо време е необходима за съдебни разноски. Над 100 души са дарили за каузата "Медиапул" повече от 10 000 лева за няколко часа.
ЕС подготвя директива, която да ограничи възможността за такива трансгранични дела-шамари, съобщи Радев.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..