Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Владимирова: Ако журналистът няма позиция, интервюто може да го дадем и на изкуствения интелект

"Ако днес свалят този, когото харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. Това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин"

София Владимирова
Снимка: Ани Петрова

"Допустимо ли е спортен журналист да бъде свален от ефир, защото е изразил политическа критика към правителството? Не е ли това право на свободно изразяване на всеки човек? Ние казваме ли, приемаме ли като общество, че журналистът няма право на собствено мнение, няма право на политическа критика? Аз такова нещо не приемам. Очевидно такова нещо не приема и английското общество."

Това мнение изрази пред БНР София Владимирова, бивш председател на СЕМ, сега автор на "Медиякаст". Тя коментира темата с отстраняването на британския спортен коментатор и футболна легенда Гари Линекер от ефир и скандала в BBC по този повод.

"BBC плати с най-скъпото си – доверието. Следва един много дълъг път, много дълго изчистване на това петно, което сама нанесе на имиджа си. Да докаже на зрителите, че не може да действа под политически натиск", коментира Владимирова. 

Според нея у нас няма солидарност вътре в гилдията, което е много голям проблем.

"Трябва да е ясно, че ако днес свалят този, когото ти харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. И това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин и тя не е свързана с харесване и нехаресване."

"Ако журналистът няма позиция, то тогава какъв е смисълът той да произвежда съдържание? Едно интервю може да го зададем и на изкуствения интелект", заяви София Владимирова и подчерта, че един журналист трябва да има позиция.

"По-честно е, ако аз като зрител, слушател, гражданин, избирател зная каква е тази позиция."

"Автоцензурата не е най-доброто, към което можем да насърчим журналистите и въобще хората", каза още тя.

Ако правилата са неадекватни, несъстоятелни, остарели, не пипаме човека, пипаме правилата, посочи Владимирова. По думите ѝ у нас това е голям проблем.

"Тук, като има едни правила, те сякаш са свещени, не се докосват. Махането на човека не решава проблема. Този принцип "няма човек, няма проблем" отдавна би следвало да е в миналото и да не се прилага. Ако има правила, които създават проблем, те би трябвало да бъдат променени."

Иван Радев  Снимка: Ани Лозева

Асоциацията на европейските журналисти в България обяви дарителска кампания в полза на "Медиапул" заради заведеното срещу медията дело от компанията "Лев инс". 

"Окачествяваме го като дело-шамар", посочи в предаването "Преди всички" Иван Радев от АЕЖ. По думите му "темата учудващо не присъства" в големите телевизии.

"Тези дела не целят да защитят легитимен интерес на някой, който е пострадал от медийна публикация. Целят да направят така, че всички да ги е страх изобщо да говорят за тази компания. Затова се претендират абсурдни щети. Едно такова дело ще съсипе малка медия или журналист, срещу когото се води."

Кампанията предизвиква голям интерес. За ден е била събрана близо ¼ от сумата, която на първо време е необходима за съдебни разноски. Над 100 души са дарили за каузата "Медиапул" повече от 10 000 лева за няколко часа.

ЕС подготвя директива, която да ограничи възможността за такива трансгранични дела-шамари, съобщи Радев.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11