Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Владимирова: Ако журналистът няма позиция, интервюто може да го дадем и на изкуствения интелект

"Ако днес свалят този, когото харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. Това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин"

София Владимирова
Снимка: Ани Петрова

"Допустимо ли е спортен журналист да бъде свален от ефир, защото е изразил политическа критика към правителството? Не е ли това право на свободно изразяване на всеки човек? Ние казваме ли, приемаме ли като общество, че журналистът няма право на собствено мнение, няма право на политическа критика? Аз такова нещо не приемам. Очевидно такова нещо не приема и английското общество."

Това мнение изрази пред БНР София Владимирова, бивш председател на СЕМ, сега автор на "Медиякаст". Тя коментира темата с отстраняването на британския спортен коментатор и футболна легенда Гари Линекер от ефир и скандала в BBC по този повод.

"BBC плати с най-скъпото си – доверието. Следва един много дълъг път, много дълго изчистване на това петно, което сама нанесе на имиджа си. Да докаже на зрителите, че не може да действа под политически натиск", коментира Владимирова. 

Според нея у нас няма солидарност вътре в гилдията, което е много голям проблем.

"Трябва да е ясно, че ако днес свалят този, когото ти харесваш или не харесваш, утре ще бъде другият. И това е тенденция, която трябва да бъде възпирана по всякакъв начин и тя не е свързана с харесване и нехаресване."

"Ако журналистът няма позиция, то тогава какъв е смисълът той да произвежда съдържание? Едно интервю може да го зададем и на изкуствения интелект", заяви София Владимирова и подчерта, че един журналист трябва да има позиция.

"По-честно е, ако аз като зрител, слушател, гражданин, избирател зная каква е тази позиция."

"Автоцензурата не е най-доброто, към което можем да насърчим журналистите и въобще хората", каза още тя.

Ако правилата са неадекватни, несъстоятелни, остарели, не пипаме човека, пипаме правилата, посочи Владимирова. По думите ѝ у нас това е голям проблем.

"Тук, като има едни правила, те сякаш са свещени, не се докосват. Махането на човека не решава проблема. Този принцип "няма човек, няма проблем" отдавна би следвало да е в миналото и да не се прилага. Ако има правила, които създават проблем, те би трябвало да бъдат променени."

Иван Радев  Снимка: Ани Лозева

Асоциацията на европейските журналисти в България обяви дарителска кампания в полза на "Медиапул" заради заведеното срещу медията дело от компанията "Лев инс". 

"Окачествяваме го като дело-шамар", посочи в предаването "Преди всички" Иван Радев от АЕЖ. По думите му "темата учудващо не присъства" в големите телевизии.

"Тези дела не целят да защитят легитимен интерес на някой, който е пострадал от медийна публикация. Целят да направят така, че всички да ги е страх изобщо да говорят за тази компания. Затова се претендират абсурдни щети. Едно такова дело ще съсипе малка медия или журналист, срещу когото се води."

Кампанията предизвиква голям интерес. За ден е била събрана близо ¼ от сумата, която на първо време е необходима за съдебни разноски. Над 100 души са дарили за каузата "Медиапул" повече от 10 000 лева за няколко часа.

ЕС подготвя директива, която да ограничи възможността за такива трансгранични дела-шамари, съобщи Радев.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04