"Такива книги вече не се пишат. Трите тома на книгата, какъвто е бил първоначалният замисъл на автора, са около 2000 страници. Такива книги не се пишат, тъй като византологията се разпредели, стана по-специализирана и общи истории на Византия не се пишат. Тази книга е била писана в зората на византоложките изследвания, когато Фьодор Иванович Успенски е директор на руския археологически институт в Константинопол, който прекратява своето съществуване, когато Русия и Турция се оказват на различни страни в Първата световна война".
Това каза в предаването "12+3" проф. Христо Матанов за книгата "История на Византийската империя" на Фьодор И. Успенски.
Настоящата книга е завладяващо ума пътешествие през периода на разпадане на Западната римска империя, изграждане на новата столица Константинопол на мястото на град Византион и постепенното обособяване на Източната империя – във времена на преселение на различни племена, изкушени да се заселят на тяхна територия.
Източната империя – гъвкав и бързо развиващ се организъм, успява да реши проблема с нашествениците чрез умела политика, като установява съжителство, съседство или съюз с варварите и заживява с тях, встъпвайки във взаимоотношения, които не са постигнати в Западната империя.
Къде е ключът към запазване на Византийската империя хиляда години след падането на Западната римска империя?
Успенски дава отговор на този и други въпроси, разкривайки пред читателя цялата картина на решаващи събития, предопределили облика на съвременна Европа. Показва многобройни аспекти от политическата, военната и дипломатическата история на Византия, духовенството и църковните дела, занаятите и търговията, земеделието, градоустройството, законите и тяхното прилагане, строгата йерархична уредба в империята.
Фьодор Иванович Успенски (1845–1928) повече от 40 години изследва на място исторически извори и археологически данни в Константинопол, Мала Азия, Сирия и Палестина и ни завещава забележителен труд, който хвърля ярка светлина върху величието на Византия.
Интервюто на Петър Волгин с проф. Христо Матанов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Британският посланик в САЩ лорд Манделсън заяви в интервю за "Сънди таймс", че 10-процентните мита върху повечето британски стоки, внасяни в Америка, вероятно няма да бъдат променени. Това става след като в събота Доналд Тръмп обяви, че стоките, внасяни от ЕС и Мексико, бе бъдат обложени с 30% мито от 1 август. Лорд Манделсън заяви, че е..
Братството на Троянския манастир и много поклонници посрещнаха вчера новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. Той беше въдворен в служение от ловчанскиая митрополит Гавриил в деня в който манастира тържествено отбеляза празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там още от самото..
Групата на "Обнови Европа" в Европарламента, част от която са евродепутатите от ПП, категорично осъжда "нарастващата кампания спрямо демократичните институции и върховенството на закона в България". Пример за това е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благой Коцев, се казва в позиция на групата. В нея се подчертава, че извършеният..
Европейският съюз трябва да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата за европейските стоки, заяви евродепутатът Бернд Ланге, председател на Комисията помеждународна търговия в Европейския парламент. Съединените щати наложиха 20 процентни мита за европейския внос..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца ще провери сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Според специалисти, появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема. В района на Зверино има защитени зони по "Натура 2000". Селото се намира на..
В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..