"Трудно е да си представим как преди години всички престижни институции за награждаване на сериозно кино и сериозни постижения биха избрали точно такъв филм ("Всичко, навсякъде, наведнъж"). И то не просто да го изберат, а да го възнаградят исторически, защото той получи 7 от най-важните статуетки "Оскар". Когато поднесеш на публиката този продукт с обяснението, че това е събитието на годината - най-добрият филм, най-добрата режисура, най-добрите актьорски изпълнения, и той вижда тези екстравагантни сцени, се получава точно този дисонанс, тази бездна между очаквано и реално. Затова за мен не беше изненадваща тази вълна от шок, че това е филмът на годината. Тук може да се търсят причините защото тези институции избраха точно този филм".
Този коментар направи пред БНР журналистът Владислав Апостолов.
"Това беше една година, понеже нямаше органично изгрял филм, който да се изолира от останалите като събитието, можеше да има едно много плавно разпределяне на тежестта на оскарите и много филми да спечелят награди. Това щеше също да бъде послание за разнообразието. Но се случи точно обратното. Случи се това, което е ставало, когато имаше филми - събития, които изсмукват всичко, като "Титаник" и "Мълчанието на агнетата", примерно. По много странен начин се разви тази кампания за Оскарите", каза още той.
Според него няма как да не бъдат обвинени културните среди, филмовите елити и хората, които гласуват за филмовите награди на Академията, за това, че не са гледали толкова дали филмът е значим и ще издържи теста на времето, колкото са искали "за пореден път да отправят едно послание, свързано с толкова налаганата тема за идентичността".
По думите на Владислав Апостолов Оскарът за филма "Навални" е била най-ясната награда на тазгодишната церемония:
"Със сигурност много от гласуващите са се опасявали, че ако не наградят този посочен от медиите като документалното анти-Путин събитие, те ще бъдат обвинени във влияние от Кремъл".
Апостолов посочи, че филмът "Навални" има "меко казано спорно съдържание":
"Американски разследващи журналисти откриха пролуки в сюжета. Понякога най-пропагандните филми са точно документални. Знаем Майкъл Мур колко награди има за филми, които после са били изследвани и се е виждало колко много монтажът и манипулацията играят роля в тези документални филми. Документалното кино е категорията, която най-много предоставя поле за директна политическа пропаганда".
Интервюто на Петър Волгин с Владислав Апостолов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..