Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Апостолов: Не беше изненадваща вълната от шок, че това е филмът на годината

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова

 

"Трудно е да си представим как преди години всички престижни институции за награждаване на сериозно кино и сериозни постижения биха избрали точно такъв филм ("Всичко, навсякъде, наведнъж"). И то не просто да го изберат, а да го възнаградят исторически, защото той получи 7 от най-важните статуетки "Оскар". Когато поднесеш на публиката този продукт с обяснението, че това е събитието на годината - най-добрият филм, най-добрата режисура, най-добрите актьорски изпълнения, и той вижда тези екстравагантни сцени, се получава точно този дисонанс, тази бездна между очаквано и реално. Затова за мен не беше изненадваща тази вълна от шок, че това е филмът на годината. Тук може да се търсят причините защото тези институции избраха точно този филм".

Този коментар направи пред БНР журналистът Владислав Апостолов.

"Това беше една година, понеже нямаше органично изгрял филм, който да се изолира от останалите като събитието, можеше да има едно много плавно разпределяне на тежестта на оскарите и много филми да спечелят награди. Това щеше също да бъде послание за разнообразието. Но се случи точно обратното. Случи се това, което е ставало, когато имаше филми - събития, които изсмукват всичко, като "Титаник" и "Мълчанието на агнетата", примерно. По много странен начин се разви тази кампания за Оскарите", каза още той.

Според него няма как да не бъдат обвинени културните среди, филмовите елити и хората, които гласуват за филмовите награди на Академията, за това, че не са гледали толкова дали филмът е значим и ще издържи теста на времето, колкото са искали "за пореден път да отправят едно послание, свързано с толкова налаганата тема за идентичността".    

По думите на Владислав Апостолов Оскарът за филма "Навални" е била най-ясната награда на тазгодишната церемония: 

"Със сигурност много от гласуващите са се опасявали, че ако не наградят този посочен от медиите като документалното анти-Путин събитие, те ще бъдат обвинени във влияние от Кремъл".  

Апостолов посочи, че филмът "Навални" има "меко казано спорно съдържание":

"Американски разследващи журналисти откриха пролуки в сюжета. Понякога най-пропагандните филми са точно документални. Знаем Майкъл Мур колко награди има за филми, които после са били изследвани и се е виждало колко много монтажът и манипулацията играят роля в тези документални филми. Документалното кино е категорията, която най-много предоставя поле за директна политическа пропаганда". 

Интервюто на Петър Волгин с Владислав Апостолов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15