Изложба на Регионалния исторически музей в Пазарджик показва духовното наследство на еврейската общност в града. Тя е посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи и се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Експозицията е любопитна и с историите на личностите.
Фондът на историческия музей съхранява оригинална ценна колекция от религиозно-ритуални вещи, които са свързани с еврейската вяра, разказва уредникът Георги Геров. Публиката ще може да се запознае с атрибути, които липсват в днешно време, дори в двете синагоги в града.
Представени са и личности, които участват в кампанията срещу депортацията на евреите в Пазарджик през пролетта на 1943 година. Един от активните защитници на евреите е д-р Иван Йотов. Във фонда на музея се съхраняват снимки и вещи на свещеноиконом Борис Харалампиев, обявил се в защита на евреите.
Препратката към днешните дни е, че наследниците на тези популярни имена по онова време са също така активни и популярни личности днес. Любопитното е, че по времето - преди 1944 година, в Пазарджик живее едно компактно еврейско население, което обитава централната част на града - квартал "Вароша", нещо като популярната Витошка в София. Повечето са търговци, бижутери, лекари, юристи.
В изложбата могат да се видят снимки и вещи и на военнослужещи с еврейски произход в 27-и пехотен чепински полк, който е главно поделение в Пазарджик. Всички те са участвали във войните за националното ни обединение. Сред тях е и подпоручик Шалом Мели.
Изложбата остава отворена за публиката до 18 юни.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...
Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР). В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..