Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба "Духовното наследство на еврейската общност в Пазарджик"

Снимка: museum-pz.com

Изложба на Регионалния исторически музей в Пазарджик показва духовното наследство на еврейската общност в града. Тя е посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи и се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Експозицията е любопитна и с историите на личностите. 

Фондът на историческия музей съхранява оригинална ценна колекция от религиозно-ритуални вещи, които са свързани с еврейската вяра, разказва уредникът Георги Геров. Публиката ще може да се запознае с атрибути, които липсват в днешно време, дори в двете синагоги в града. 

Представени са и личности, които участват в кампанията срещу депортацията на евреите в Пазарджик през пролетта на 1943 година. Един от активните защитници на евреите е д-р Иван Йотов. Във фонда на музея се съхраняват снимки и вещи на свещеноиконом Борис Харалампиев, обявил се в защита на евреите.

Препратката към днешните дни е, че наследниците на тези популярни имена по онова време са също така активни и популярни личности днес. Любопитното е, че по времето - преди 1944 година, в Пазарджик живее едно компактно еврейско население, което обитава централната част на града - квартал "Вароша", нещо като популярната Витошка в София. Повечето са търговци, бижутери, лекари, юристи.

В изложбата могат да се видят снимки и вещи и на военнослужещи с еврейски произход в 27-и пехотен чепински полк, който е главно поделение в Пазарджик. Всички те са участвали във войните за националното ни обединение. Сред тях е и подпоручик Шалом Мели.

Изложбата остава отворена за публиката до 18 юни.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25