Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълна от отводи на съдии във ВАС по дела, свързани с отнетия лиценз на КТБ

Снимка: БГНЕС

Седем съдии от Върховния административен съд си направиха от отводи от дела, свързани с отнетия през 2014 година лиценз на Корпоративна търговска банка. Това стана с решение на БНБ, което беше оспорено от акционери и бивши изпълнителни директори във фалирала банка.

След като Върховният административен съд прие, че те нямат право да обжалват, казусът стигна до Европейският съд по правата на човека, който прие, че е било погазено правото на собственост на акционерите, а КТБ е била лишена от справедлив съдебен процес при делото за отнемането на лиценза ѝ.

Според съда рестартирането на делото е най-подходящият начин за отстраняване на допуснатите нарушения. Именно на основание на тези констатации акционери и директори в КТБ искат отмяна на всички съдебни актове, нарушаващи решението на Съда в Страсбург.

По техните молби бяха образувани три дела, по две от които са седемте отвода. Причините са, че или магистратите вече са се произнасяли по казуса, или че са участвали в тълкувателно решение, свързано с него.

Една от съдийките си е направила отвод, тъй като е съпруга на адвокат, който е представлявал интересите на компания-акционер в КТБ, информират от Върховния административен съд. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вуйо Илич: За евентуална енергийна криза сърбите ще винят по-скоро Запада, отколкото Русия

Президентът на Сърбия Александър Вучич отложи за пореден път решаването на проблема с петролната компания НИС, която от началото на октомври е под американски санкции, защото Русия има в нея дял от 56% – чрез "Газпром Нефт" и "Газпром". Сърбия чака американското финансово министерство да се произнесе по молбата ѝ да разреши НИС, включително..

публикувано на 22.11.25 в 11:25

Двама души са пострадали след руска атака в Одеска област

Оперативният щаб на Измаилската районна държавна администрация в Одеска област съобщи във "Фейсбук“, че са пострадали двама души и са регистрирани щети по гражданската инфраструктура в Измаилски район след среднощната атака с дронове, "За пореден път районът ни беше подложен на масирано нападение. Въпреки ефективната работа на силите за..

публикувано на 22.11.25 в 11:19
Председателят на КОП 30 в Бразилия Андре Кореа до Лаго

Неясен остава резултатът от конференцията за климата в Бразилия

Резултатът от климатичната конференция на ООН в Белем, Бразилия остава неясен, след като Европейският съюз отказа да приеме проект за споразумение, което според него няма да успее да насърчи глобалните усилия за намаляване на парниковите емисии, съобщи "Ройтерс".  Двудневният форум трябваше да завърши снощи, но преговорите продължиха до късно през нощта...

публикувано на 22.11.25 в 11:07
Весела Чернева

Весела Чернева: На Европа се гледа като на куче–касичка, което няма реална политическа роля

"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява да направи големи печалби. Тези пари трябва да дойдат от европейците. Изглежда, че на Европа отново се гледа като на куче–касичка, което няма реална политическа роля ." Това мнение изрази пред..

публикувано на 22.11.25 в 10:58

Условията за туризъм в планините са лоши

Лоши ще бъдат условията за туризъм в планините през почивните дни.  От Планинската спасителна служба съобщават, че не са препоръчителни разходките по високи склонове, особено ако не сте подготвени за това.  През ноември и първата седмица на декември планината крие най-много рискове, предупреждават още планинските спасители.  И уточняват, че причините..

публикувано на 22.11.25 в 10:42

Полската армия ще охранява жп линиите

Полската полиция обяви началото на съвместна операция с въоръжените сили за защита на жизненоважната инфраструктура на страната след повреда на железопътната линия, водеща към Украйна, съобщиха властите във Варшава, цитирани от местни и чужди агенции.  Един потвърден акт на саботаж по полските железници през уикенда и един инцидент, който е "много..

публикувано на 22.11.25 в 10:35

Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават

Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават.  Протест срещу разширяването на зоните за паркиране спря движението край Военния клуб в София Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река". Те се противопоставят на разширяването на зоната за платено паркиране в районите им и на..

публикувано на 22.11.25 в 10:09