Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Въпросът не е за стягане на колана, а да не ни удари инсултът"

Кузман Илиев: Падане на валутния борд и заем от МВФ са равни на финансов Армагедон за България

"Падането на плоския данък ще стане модерна тема съвсем скоро"

Кузман Илиев
Снимка: БГНЕС

"В момента правим голяма грешка – да убием вестоносеца, като общество, като политически формации, всички. Никой не иска да му кажеш в очите истината. А истината тази дама я казваше още когато застана на позицията. Ние задлъжняваме с много бързи темпове и най-страшното и неприятното е, че са неустойчиви темповете за нашата малка и отворена икономика. По-малките имат много по-малко право на грешки от големите. И това е много важно да се каже сега, за да се събудим – грубо, рязко и да си дадем сметка, че така не може да се продължава."

Това каза пред БНР икономистът Кузман Илиев.

Като "мини финансов Армагедон за България" той определи прогнозите, че има риск за валутния борд и може да се наложи вземането на заем от МВФ. По думите му "заем от МВФ е клеймо, което означава, че инвеститорите забравят за България и ще се финансираме много скъпо".

Добре е, че извеждаме валутния борд пред скоби, защото това е един от най-големите рискове за страната. Бордът ще е под въпрос, ако задлъжняваме с бурни темпове и няма да имаме средства, с които да поддържаме жизненоважните си системи и да си плащаме задълженията, отбеляза той и допълни, че когато се държиш финансово неблагоразумно в борд, бордът пада.

След случая КТБ БНБ би трябвало да са доста по-смирени, смята Илиев.

Относно идеята за облагане с еднократен данък свръхпечалба за всички юридически лица, които реализират такава за второто полугодие на 2023 г., Кузман Илиев коментира:

"Още не ми го побира главата. Това е най-страшното и неприятно нещо, което може на някого да му хрумне. Когато кажем – който има печалба, ние ще го накажем, това, което казваме, е ефикасните и ефективните – за вас ще има проблеми, а в криза именно те трябва да бъдат поощрявани."

"Ножът опря до кокала, да направим някакви реформи. Въпросът не е за стягане на колана. Въпросът е да не ни удари инсултът. (…) Много рязко трябва да се освестим, да си намокрим лицето със студена вода и да си кажем честно докъде можем и докъде не можем, а не постоянно да живеем назаем", изтъкна икономистът.

Нереалистично е дефицитът да стане 3% до края на годината, поясни Илиев.

"Този дефицит от 7-8% за мен дори е леко консервативна прогноза."

"Ако не направим това, което казва министърката, пенсии няма да има, но не по линия на това, че сме ги замразили, а поради това, че държавата няма да има текущо пари, с които да ги изплаща. Пазарите ще гледат на нас като на много опасна инвестиционна дестинация и ще искат много големи лихви, за да ни кредитират. Няма да има средства и България може  да се окаже в ситуация на ликвидна криза, което си е чист фалит."

"Тези неща са реална снимка на финансовата ситуация в страната. Това не е крайният резултат. Не ни е ударил инсултът или инфарктът, но сме с много високо кръвно, склерозирали, подути и дишаме тежко. Можем ли да го променим? Можем. Франция може да има 130% дълг спрямо БВП, но ние с 40-50% можем да фалираме. Просто няма да имаме пари текущо, кеш. Тези неща са реалност", подчерта още Кузман Илиев.

Мерките на кабинета имат по-скоро политически оттенък, заяви икономистът.

"Няма как нищо да се направи в пазарна икономика. Когато цените на енергоресурсите са много високи, когато има трилиони налети долари и евро, няма как с някакви си мерчици в крайната цена да оправиш всичко по веригата. Ако таванът на надценките проработи, ще навреди, ще уплаши много играчи, много вериги, ще удари доставчици, производители. Ние трябва да помислим как да създадем добри условия за производителите, за да има повече стоки, а не да натискаме крайната цена, която като я натиснете, просто ще смачкате този, когото натискате и той ще излезе от пазара. Това ще засили инфлацията, защото ще останат по-малко играчи."

Задава се охлаждане на икономиката, посочи Кузман Илиев.

"Цяла Европа се забавя. Трябва малко да преминем на друг режим – по-консервативен, по-разумен. Да го видим това като изчистване, тази рецесия, която се задава, а не като проблем."

Падането на плоския данък ще стане модерна тема съвсем скоро, прогнозира той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето през лятото ще е подходящо за почивка на море и планина, прогнозира астроложката Марги Паскалева

От години астроложката Марги Паскалева прави точни прогнози за времето в различните сезони. Според нея, наближаващото лято ще е подходящо за почивка на море, на планина, за пътувания. Ще има валежи, но температурите ще са летни. Марги Паскалева казва, че до края на юни, както и до средата на октомври дори ще може да се ходи на плаж. Необходимо е да се..

публикувано на 10.06.23 в 03:31

Наши младежи завоюваха златни медали на Световното първенство по спортни танци в Италия

14-годишната Татяна Македонска и 17-годишният Момчил Петков от Плевен завоюваха златни медали при младежите на Световното първенство "World Syllabus Championships 2023" в Италия. Големият успех е първи по рода си в 50-годишната история на спортните танци у нас.  Те се занимават със спортни танци в клуб „Артефакт”, а техен треньор е Люба..

публикувано на 09.06.23 в 17:21

17 нови детски градини ще отворят врати до края на годината

Дежурните детски градини са определени за юли и август , каза пред БНР Мария Минчева - директор на Дирекция "Образование" в Столична община. "Определянето на график за работа на детските градини през летния период не е за първа година. Дежурни градини съществуваха и преди 2019 г. като изключение се направи само в годините, в които имаше Covid-19...

публикувано на 09.06.23 в 10:12
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Възможно е до края на другата седмица главният прокурор да бъде отстранен

"През цялото време се чудех дали тези хора са цветът на магистратурата . Които имат високи професионални качества. Това ли са най-компетентните към онзи момент, когато са избирани? А че явно има натиск, те частично го признаха . Дори да не са имали, вече ще формират мнение за отстраняване ." Това каза в интервю за БНР преподавателят по..

публикувано на 09.06.23 в 09:14
Любомир Дацов

Любомир Дацов: 3% дефицит е политическа цел, не експертна

3% дефицит е политическа цел, а не експертна . Това заяви пред БНР финансистът и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов. По думите му от бюджетарска гледна точка в средносрочен план максимумът на отклонението трябва да бъде 1% спрямо БВП. В момента мерките са закърпване на ситуацията . Не са истински мерки, които да..

публикувано на 09.06.23 в 07:59
Теди Ангелова

Теди Ангелова: Паник атаките са червена лампичка да обърнем внимание на себе си!

Животът е състезание , в което печелят смелите, силните, физически и психически, упоритите, трудолюбивите, постоянните. Здравата психика може да бъде подкрепена и тренирана също, както здравото тяло и тогава резултатите, постигани в живота ще бъдат по-задоволителни. Някой го наричат баланс, други равновесие, а трети щастие . Важното е,..

публикувано на 08.06.23 в 13:42
Делян Пеевски (вляво) и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в Народното събрание - 8 юни 2023

Пеевски: Всички трябва да разберат къде се намират и да кацнат в парламента

ДПС не може да бъде изключено от дебата и работата за промени в конституцията, това коментира депутатът от ДПС Делян Пеевски: "За да се случи, трябва всички да разберат къде се намират и да кацнат в парламента, защото се реят още и не разбират какво се случва в България. Всичко, където летяхме някъде в розовите облаци, свърши със състава на..

публикувано на 08.06.23 в 12:41