В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и университет. Този герой на революционното движение заема достойно място в живота на града и въпреки че са изминали 151 години от смъртта му на брега на Дунава, личността му продължава да вълнува. На среща с историка Веселина Антонова деца от пети клас на училището, което носи името на Ангел Кънчев, бяха представени още факти, показани документи и изобщо имаше разказ за героя. И разобличаване на заблуди. Като тази легенда, че бил предаден, че имало пробив в Русенския революционен комитет. Ето как стоят нещата според доктора по история Веселина Антонова.
„Предателство към Ангел Кънчев няма и не е имало и много се надявам това да влезе в артикулацията за смъртта на Ангел Кънчев“.
На брега на Дунава той решава да се самоубие, казва историкът. Не е имал психиката на Левски, на Панайот Хитов. Бил е много млад и не е имал опита и хладнокръвието на Левски.
„Ангел Кънчев е един млад българин, високообразован за времето, много умен, с бърз ум, доказал го е в образованието си.“
Не се е възползвал заради образованието си да заеме висока длъжност в администрацията. Решил е да работи за освобождението на България.
Да, историците знаят и пишат книги, но по-важно е това, което остава в умовете на младите:
„Не е бил предаден.“
„Има сестра, казва се Стоянка. Тя много е обичала брат си. Ангел Кънчев е бил помощник на Васил Левски.“
„Искал е да прекъсне училище и да замине с Васил Левски. Той обаче не му е разрешил, защото войниците трябва да са умни.“
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Любов към българския фолклор събира туристи от три континента в културна обиколка у нас. Чужденци от САЩ, Канада и Австралия посещават Силистренския край, привлечени от магията на българската традиция. Една от спирките им е село Професор Иширково. Група чуждестранни туристи от САЩ, Канада и Австралия се потопиха в автентичната атмосфера на..
Ловеч е град с богато история, като се започне още от древното тракийско селище Мелта, през средновековната крепост Хисаря, първия революционен комитет създаден от Васил Левски и т.н. Но може би емблемата на града е покрития мост, познат още като моста на Кольо Фичето. На практика обаче в сегашния си вид ловешкия покрит мост не е моста..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и една любопитна и съвременна история, свързана със сабята на войводата. Русе пази много спомени за Стефан Караджа. Тук са ръкописите на Никола Обретенов за четите на Хаджи Димитър и Караджата, на..
Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен. 29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува . След като става свидетел на катастрофа , при която..
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..