Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антони Райжеков: Всяка информация може да се превърне в звук

Звуковият артист представя във Водната кула в София инсталацията "До последната капка"

Антони Райжеков
Снимка: Таня Милушева

Интерактивна звукова инсталация се фокусира върху темата за алчността, за да се замислим малко повече за околната среда - че използваме повече, отколкото даваме. Автор на инсталацията във Водната кула в София е Антони Райжеков, актьор, режисьор, музикант, който живее в Залцбург.

Много често самите места са звуков инструмент. От друга страна имат интересен исторически контекст, каза Райжеков пред БНР.

В настоящата инсталация - "До последна капка", електроника улавя капките вода, падащи в металната кофа под всеки от обектите. Всеки от обектите е свързан към медицинска система, в която има разтвор с вода, поясни артистът.

Използвани са обработени, предварително записани звуци от цигулка, флюгелхорн и пиано. Капки, капещи по различно време, биват уловени от специални сензори, като това генерира звуков концерт, отбеляза Райжеков.

"Получава се изключително интересна звукова среда."

Антони Райжеков извлича звуци от всичко, включително от вируси и бактерии или новинарски статистики.

Той сподели, че в новинарския проект например е бил направен анализ на новините с помощта на изкуствен интелект, за да се разбере какви различни гледни точки има по дадени теми. ИИ ги групира и прави карта, на която се получават "дупки", или липсващи гледни точки.

Възлово е да имаме достъп до различни гледни точки, изтъкна звуковият артист.

"Много често се вглеждам в научните теории, работя с учени, често използвам и методи, които се използват в науката", разказа той в предаването "Преди всички".

Сонификацията е метод, който използва дигитална информация, като я превръща в звук, посочи Райжеков и даде пример с Гайгеровия брояч, който отчита радиация. Така по думите му бихме могли всяка една информация да я превърнем в звук.

Работите ми са концептуални, но е важно да бъдат разбирани. Голяма част от творбите са интерактивни – включват участието на публиката, посочи Антони Райжеков в предаването "Преди всички".

"Аз съм работохолик, почивам си с работа. Моите проекти са по 1-2 години, винаги са много дълги. Изискват дълго време и търпение", описа творческото си ежедневие той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Таня Милушева, БНР и личен архив на Антони Райжеков

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57