Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Важно е дали Китай ще успее да въздейства върху Русия и да я насочи в търсене на изход от войната

"В близките години, да не кажа и десетилетия, ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея"

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ясно е, че в близките години, да не кажа и десетилетия,  ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея. Това обясни пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по "Международни отношения" в УНСС
"За момента тя е контролирана. Западът успява да проявява сдържаност, за да не стига до ескалация. Притеснително е обаче изявлението на Полша, че ако Украйна не успее да се справи с бойните действия срещу Русия, поляците евентуално биха се намесили в конфликта".

Много важно е да продължи комуникацията с президента Путин, смята доц. Ралчев.

"Тези, които могат да говорят с него, да го правят. Чрез тях могат да достигнат и определени западни послания, защото пряка комуникация е трудно осъществима. Ще трябва да се говори през Китай, Турция или други държави"

Китайският лидер Си Дзинпин пристигна в Москва на тридневно държавно посещение.

"Най-важната тема е дали Китай ще успее по някакъв начин да въздейства върху Русия и да я насочи към търсене на изход, защото в момента ситуацията изглежда безнадеждна. Нито Русия, нито Украйна могат да си позволят да загубят, както и Западът не може да остави Русия да спечели, нито Китай ще си позволи Русия да загуби. Залозите са много, а няма формула, която да може да предложи и на двете страни приемливо решение".

Единственото важно нещо в Мирния план за Украйна, който Китай предлага, е ядреното сдържане, смята доц. Ралчев.

"Може би ще се наложи Китай да играе някаква нетрадиционна роля. Това няма да е класическо посредничество.  Путин може да разговаря с много малко световни лидери. Китай може да бъде важен комуникатор и да насърчи руския президент да мисли в определена посока".

Информацията, че има възможност Китай да изпрати оръжия на Русия има определен пропаганден характер, обясни доц. Ралчев.

"Ако Китай изпраща помощ на Русия за участието й във войната , тя ще бъде под формата на нискоинтензивни военни доставки, които няма да предоставят съществено имущество на руснаците.  Китай няма да иска да се конфронтира чак толкова много със Запада".

Цялото интервю на Снежана Иванова с до. Пламен Ралчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е първата държава, която признава правителството на талибаните в Афганистан

Русия е първата държава, която признава правителството на талибаните в Афганистан, пише Би Би Си. Русия стана първата страна, която официално призна управлението на талибаните. Външният министър на Афганистан Амир Хан Мутаки определи решението като "смело". Той се срещна с руския посланик в Афганистан - Дмитрий Жирнов, в Кабул вчера, където..

публикувано на 04.07.25 в 08:26

Митов и вътрешният министър на Австрия на посещение на българо-турската граница

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и федералният министър на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер ще посетят българо-турската граница в района на елховското село Голям Дервент.  В програмата е предвидено двамата министри да посетят  Регионалната дирекция "Гранична полиция" в Елхово и  да присъстват на откриването на..

публикувано на 04.07.25 в 08:25

Сръбските студенти с призив: Всички в Белград да спрат работа тази сутрин

Сръбските студенти призоваха днес в 7 часа местно време, 8 часa българско, всички в Белград да спрат работа. Призивът идва след множеството арести по време на протестите и проявите на гражданско неподчинение, както и на блокадата пред сградата на Юридическия факултет на Белградския университет в нощта на 2 срещу 3 юли.  Тогава, според..

публикувано на 04.07.25 в 08:12
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Поредна размяна на удари между Русия и Украйна

Украйна е предприела нападение с дронове срещу град Сергиев Посад в Московска област. Руски медии съобщават за най-малко един ранен и няколко експлозии. А при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ са били нанесени щети по железопътната инфраструктура на града. При нападение с дронове на Украйна в Ростовска област е загинала най-малко една..

публикувано на 04.07.25 в 08:07

Синдикати и работодатели обсъждат как ще се определя минималната заплата

Как ще се определя занапред минималната работна заплата за страната във връзка с предстоящото транспониране на европейската директива за адекватните минимални заплати? Това ще обсъждат синдикатите и работодателите на среща, инициирана от социалния министър Борислав Гуцанов. Разговорите са насрочени за 10:30 часа днес, а и ще обхванат и други..

публикувано на 04.07.25 в 07:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Долната камара на Конгреса ратифицира мегазаконопроекта на президента Тръмп

Долната камара на американския Конгрес ратифицира мегазаконопроекта на президента Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи и го изпрати на бюрото му за подпис. Очаква се той да влезе в сила днес – на националния празник на САЩ 4-и юли. Веднага след ратифицирането му от Конгреса президентът Тръмп заяви, че неговият, известен..

публикувано на 04.07.25 в 07:55

Милен Желев: Плажен вот на недоверие, за къмпингуващите на жълтите павета

Неуспешният вот на недоверие е предопределен. Това е "плажен" вот – голяма част от българите са на почивка, а от друга страна има "плажуващи и къмпингуващи" и на жълтите павета . Вотът на недоверие е насочен към протестиращите навън. Тази позиция изрази пред БНР политологът Милен Желев. Според него този инструмент губи съдържание и..

публикувано на 04.07.25 в 07:47