Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Какво ни носи GPT-4

Снимка: Ройтерс

Изследователската компания OpenAI представи четвърта генерация на модела GPT. Всъщност става дума за наследника на GPT-3.5, върху който е изграден и самият ChatGPT.

Най-забележителната новост при GPT-4 е, че той може да възприема като входни данни не само текст, но и изображение. Следват характеристики като подобрена креативност, по-напреднали разсъждения, по-добра производителност при работа с повече естествени езици и възможност за обработка на значително по-голям обем текст.

Именно способността, така да се каже, да “вижда” може да допринесе за създаването на по-завършена представа на модела за това как е устроен светът по аналогия за човешкото възприятие чрез наблюдение. Като цяло входният текст може да бъде по-усложнен, а изходните резултати са по-задълбочени и подробни. GPT-4 е в състояние е да създава по-стойностни резюмета на дълги текстови материали и да води по-смислени разговори.


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владислав Апостолов

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Цензурата в ЕС – първо доброволна, после задължителна

Още преди десетилетия автори като Джеймс Бърнам са предупреждавали за тираничната природа на бюрократичните системи, за заплахата, която консолидираната мениджърска и експертариатна фауна тепърва ще представлява за суверенитета и автономията на хора и общества. Днес в Западния свят речта е ритуално и реално регулирана от идеологически центрове и..

публикувано на 10.06.23 в 13:55
Калина Андролова

"По ръба" с Калина Андролова: Куклите ще бъдат леко гримирани

Реших да започна коментара си днес с една интересна фраза на знаменития Шарл дьо Гол, който казва: " В политиката става така , че или предаваме своята страна, или своите избиратели . Аз предпочитам второто ." Нещо подобно се опитват да ни обяснят от ГЕРБ за коалицията си с ПП/ДБ. Електоратът на ГЕРБ е безкрайно разочарован как стана така,..

публикувано на 10.06.23 в 13:40

Коментар на Петър Волгин: За Сартр и погнусата от политиката

През 1938 г. излиза "Погнусата", първият роман на Жан-Пол Сартр. Авторът, който е един от най-значимите писатели и философи на 20 в., описва в книгата си чувството на гадене, което околният свят и неговите обитатели предизвикват у главния герой. "Погнусата" е знаков роман в историята на френския екзистенциализъм – философската концепция,..

публикувано на 10.06.23 в 12:25
Виктор Орбан

Аделина Марини: Когато на Орбан му пасва, той ще провежда пропаганда срещу ЕС

Резолюция на Европейския парламент постави под въпрос насроченото за вторага половина на следващата година унгарско председателство на Съвета на ЕС заради неспазване на правото на съюза и ценностите от договора за присъединяване. Евродепутати зоват да се отложи европредседателството на Унгария ЕК не е обсъждала отлагане на унгарското..

публикувано на 10.06.23 в 09:58

Преподавателят в НПМГ Алeксандър Милушев отчита особено успешна учебна година

"Изпращаме особено успешна учебна година", сподели, в разговор за предаването "По първи петли" на програма "Хоризонт" на БНР Александър Милушев, преподавател в НПМГ "Акад. Любомир Чакалаво". Той е завършил тази гимназия, след това е продължил в Софийския университет, а тези дни ще изпрати своята осма година като учител в любимото училище.  "Тази..

публикувано на 10.06.23 в 06:00
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: България може да подели с Естония ресор Енергетика. Имаме исторически шанс

Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. Ние  можем да договорим различен ресор и това е много добра възможност . Има ключови теми, по които България би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика. Това заяви пред БНР  евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на..

публикувано на 09.06.23 в 09:35
Боян Станиславски

Боян Станиславски: Опозицията в Полша трябва измисли нова идея, с която да повлияе върху общественото мнение

"Предстоят промени по инициатива на президента, но законопроектът предстои да влезе в сила до броени седмици ".  Това каза пред БНР политологът Боян Станиславски от Варшава във връзка със закона за създаване на комисия, която да разследва предполагаемото руско влияние върху полската политика.  П од ударите на този закон попадат политици като Доналд..

публикувано на 08.06.23 в 15:43