Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкуренцията не създава прогрес в българската медийна среда, смята той

Илия Вълков: Българските медии правят много компромиси със съдържанието

"Занимаваме се с дребнотемия, които дразнят и все повече отблъскват хората да ползват традиционните медии"

Снимка: БНР

"Българските медии са недостатъчно добре финансирани и правят много компромиси със съдържанието". Това заяви пред БНР преподавателят по журналистика в УНСС Илия Вълков.

"Особено при частните медии - там много често намеса в редакционното съдържание имат рекламните и търговските отдели. Това е проблем. В обществените медии пък има други форми на натиск - от страна на институциите. Засичаме от 2020 г. насам, че се надига процентът на натиска от страна на институции, агенции, общини, местна власт върху редакциите. Това е много сериозен проблем и той не е само на медиите, а се превръща в проблем дори за функционирането на демокрацията. На мен ми се ще да включваме в този разговор слушателите, читателите, зрителите. Доверието в медиите е изключително ниско. Не малка част от хората припознават медиите като придатък на властите. Когато има проблем за решаване в медиите, се гледа като на сеир", коментира той в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него пазарът ни е много малък и конкуренцията не създава прогрес в българската медийна среда:

"Занимаваме се с дребнотемия, които дразнят и все повече отблъскват хората да ползват традиционните медии". 

Вълков коментира и доклада на Държавния департамент на САЩ в частта медии, където са изброени множество проблеми, свързани с плурализма, влиянието, независимостта, автоцензурата и сплашванията. Според него този доклад успява да събере рзлични проблеми, случаи, истории, които все още търсят решение: 

"Очертава тревожен тренд - системен натиск от страна на икономически, политически субекти върху медиите, неясно и непрозрачно финансиране, проблеми с корупцията. Отбелязано е, че има непрозрачни практики на правителството по отношение на подкрепа на различни медии при разпределянето на пари от европейски фондове. Тези проблеми са много напоително описани с различни случаи, дори съдебни дела срещу журналисти и медии, на които ставаме свидетели през последните 1-2 години". 

По думите му на европейско ниво вече се работи по търсене на решение за това да се съдят по-малко медии и журналисти. Има работна група, която се опитва да подобри прорачността на разпределянето на пари към медиите от европейските фондове, добави той. 

Според Вълков автоцензурата е резултат именно от тези проблеми - системния натиск и тормоз, под който работят журналистите. По думите му искове за по 1 млн. срещу медии са изключително големи и могат да доведат до унищожението на една медия. Той допълни, че автоцензурата е донякъде обяснима и с икономическата среда, в която работят. 

Сред журналистите няма особена солидарност, когато колега е нападнат или е обект на натиск, изказа мнението си още Илия Вълков. По думите му са единици случаите на подкрепа и солидарност. "Има обаче и колеги, които се наричат журналсити, но на практика не са и те създават платформи, ползвани за бухалки", добави той. 

Преврърнали сме се в дънни създания, смята Вълков и отбеляза: "Свикнахме много с проблемите и да ги приемаме като даденост. Трябва по друг начин да се опитаме да се оттласнем. Надявам се, че някъде горе на повърхността има все още български граждани, които ще ни подадат ръка и ще ни измъкнат". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46