Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Книгата "Само още един връх" разказва за първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, покорила К2

Елжбета Шераджинска: Ванда Руткевич показа на всеки от нас, че може да има своя Еверест

"Алпинистите са артисти на пространството – планините са пространство за изкуство"

В Полския институт тази вечер ще представят книгата "Само още един връх", посветена на Ванда Руткевич - първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, изкачила К2.

"Книгата не е само за онези, които обичат планините. Всеки от нас има нужда от такива образци в своя живот."

Това каза пред БНР авторът на книгата Елжбета Шераджинска, писател, пътешественик, преводач на планинарска литература.

Ванда Руткевич е показала на всеки от нас, че може да има своя Еверест, смята Шераджинска.

"Всеки има своя Еверест. Тя повтаряше непрекъснато това."

От нея започват женските експедиции във високите планини.

"Не можем да твърдим, че е била феминистка. Тогава не се говореше за тези неща. Да, наистина е била красива жена, много добре се е обличала и е разчупвала тази схема – жените в планините в размъкнат пуловер. В Татрите, когато се е завръщала от поредното катерене, е влизала в своята стая през страничния вход, сресвала се е, преобличала се е и чак тогава е слизала долу като тази прекрасна Ванда, уморена, но като жена", разказа авторът на книгата.

"Беше много трудно да достигна до хората, които познаваха Ванда или пък са катерили с нея. Някои от тях са загинали, други пък не искаха да разговарят, защото става дума за Ванда, а не за тях самите", сподели още Елжбета Шераджинска в предаването "Хоризонт до обед".

Крум Крумов и Елжбета Шераджинска  Снимка: Валерия Николова

По думите ѝ Ванда Руткевич е сред тези, "които живеят и се катерят в златния век на полския алпинизъм - когато поляците, както и българите се опитваха да наваксват това, което не бяха успели да свършат".

Описват Ванда Руткевич като противоречива, но вдъхновяваща личност.

"Тя трябваше да намери своето място в един мъжки свят, свят на високите планини. Затова беше необходимо да бъде силна."

"Алпинистите са артисти на пространството – планините са пространство за изкуство. Тяхното его е много силно. Трябва да бъдеш непредвидим, защото и планините са такива и те изискват бързи решения, промени на начина на мислене и действие. Тя имаше всичко това", подчерта Елжбета Шераджинска.

Изчезването на Руткевич при Канчендзьонга през 1992 г. е обвито в мистерия.

"Участникът в експедицията, Карлос Карсолио, я вижда за последен път 300 метра преди върха. Оставя я в снежна преспа без храна, без палатка, без вода, без сили. Но той чувства, че няма сили и казва, че се връща. Не е известно дали тя е паднала, дали не е била в състояние да се измъкне от тази снежна яма и е заспала."

"Изключително въздействие оказа върху мен личността на Ванда Руткевич. Аз се запознах с личността ѝ покрай Йежи Кукучка и другите полски хималаисти. Свиквах с тази нейна история дълги години, тя поникваше и растеше в мен дълго време и всичко завърши с тази книга", каза пред БНР преводачът на книгата Крум Крумов, преподавател по български език в Познанския университет.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Превод в ефир: Светла Каранешева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вдъхновяващи истории: Биляна Савова за живота с множествена склероза

Неофициалната статистика у нас сочи, че над 10 хиляди души живият с множествена склероза. Сред тях е и  Биляна Савова, основател на фондация „МС – Мога сам“ . Диагностицирана е с дегеративното заболяване преди 15 години. „ Натрупах много опит, за да се справя с тази диагноза и да живея с нея. Преди 10 години започнах да го споделям и с други..

публикувано на 02.06.23 в 16:09
Проф. Андрей Пантев

Проф. Андрей Пантев: Едно е да напишеш книга за България, друго е да пролееш кръв!

" 2 юни не е ден, в който да коментираме как се бият депутати , колко им е "беден езика", колко им е" фарисейска" имуществената и моралната система... 2 юни е за да кажем, че се прекланяме пред хора, направили неща, които ние не сме могли да свършим, а те са го вършили за нас", каза в "Нощен Хоризонт " проф. Андрей Пантев за Деня на Ботев и на..

публикувано на 02.06.23 в 10:13
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев – актьорът с кауза

Ивайло Захариев – актьорът, който винаги защитава важни каузи . Той е специалният гост в "Нощен Хоризонт" на БНР в поредицата - "Магията на театъра" . Една от каузите, зад които застава Ивайло Захариев е свързана с глухите хора и техните проблеми. От години той помага на глухите артисти от „Мим арт театър”, репетира с тях, играе в..

публикувано на 01.06.23 в 11:35

Маестра Венеция Караманова: Песента сближава, защото идва от сърцето

„Песента сближава , защото идва от сърцето“ - това са думи на главния диригент на Детския хор на Българското национално радио - маестра Венеция Караманова , която бе домакин на децата от музикалния състав на 75 училище в квартал „Факултета“. Това е съвместен проект за културно сближаване на различни етноси , който започна миналата..

публикувано на 30.05.23 в 08:59
Проф. Константин Койчев

Проф. Константин Койчев е отличен със званието „Почетен гражданин на община Плевен“

В Деня на Плевен – 15 май, проф. Константин Койчев заслужено получи званието „Почетен гражданин на община Плевен“. Той е сред големите имена в българската наука по света - истинско светило в областта на медицина. На 90 години проф. Костантин Койчев не се отказва от своите студенти. Проф. Константин Койчев е световноизвестен учен в..

публикувано на 29.05.23 в 13:45

Балчо и Емилия Балчеви: Езикът е визитната картичка на човека, енергията на словото е голяма

"Езикът е като живо същество. Всяко поколение има свой език. Дори националните ни трагизми влияят на езика. Езикът е визитната картичка на човека. Говоренето трябва да имаме като свещенодействие ".  Това каза пред БНР поетът Балчо Балчев.  И допълни, че за децата е важно още от малки да имат богат речник, за да може да се изразяват пълноценно :..

публикувано на 24.05.23 в 18:37
Акад. Бобевски с отличието на Министерството на културата за творци от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност

Акад. Валентин Бобевски: Песента "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми

"Като диригент песента  "Върви, народе възродени" винаги е била в сърцето ми . За мен това е обединяващата песен в България".  Това сподели пред БНР акад. Валентин Бобевски, който от 65 години е на сцената като диригент, композитор, аранжор. Тази година той празнува и 85-годишен юбилей.  В предаването "12+3" диригентът припомни за канона..

публикувано на 24.05.23 в 18:09