Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юли Сираков: Голяма част от нарушенията в горските територии се считат за маломерни

Горски специалисти очакват по-големите глоби и повечето сигнали да намалят нарушенията в горите

Дамян Дамянов: Възможността всеки да подава сигнал е най-ефективно работещата мярка за опазването на горите от посегателства

Снимка: Кирил Кирилов

Десетократно увеличените санкции за незаконен дърводобив в горите ще има респектиращ ефект, но проблемите с ниската събираемост на глобите остават. Липсва и методика, която да разграничава административното нарушение от престъплението. Така специалисти коментират промените в  Закона за горите. Отчита се положителният ефект от електронното проследяване на дървесината и камерите за наблюдение в складовете и дървопреработвателните предприятия.

"Близо 12 години санкциите не са коригирани", казва инж. Юли Сираков, началник отдел "Опазване на горските територии" в Югозападното държавно предприятие.

Според промените в закона минималната глоба за физическите лица, добиващи незаконно дървесина, вече е 500 лева, на фона на досегашните 50 лв. За юридически лица новата санкция е от 2000 до 20 000 лева.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Значителното им завишаване ще допринесе за намаляване на нарушенията от системните нарушители в горските територии, за които това е препитание, коментира инж. Сираков пред БНР.

Горските залавят нарушители, издават се актове и наказателни постановления, но събираемостта на глобите е под 30%, отчита той.

Няма и ясна методика, разграничаваща административните нарушения от престъпленията в горите, твърди експертът.

"Голяма част от нарушенията, които се установяват в горските територии, се считат за маломерни и с ниска стойност. Съдът много често връща включително задържаните от нашите служители автомобили и веществени доказателства – бензиномоторни триони. Особено на рецидивисти, които със същите автомобили продължават да извършват нарушения."

Снимка: Радио Видин

1280 акта е имало в първата година от създаването на държавното предприятие, като над 70 на сто от тях са били на системни нарушители. За сравнение – през 2022 година има издадени 480 акта, тоест предприетите от Министерството на земеделието мерки работят, отбелязват горските специалисти.

Безспорно най-голям ефект в опазването на горските територии е въвеждането на електронния превозен билет и възможността за проследяването на дървесината, както и постоянният контрол на мобилните звена в районите, отдадени на фирмите за дърводобив, смята Юли Сираков.

Снимка: СИДП

И ако актовете и наказателните постановления намаляват в пъти, то сигналите за нарушения в горите се увеличават, подчертава директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов. Според него възможността всеки да подава сигнал е най-ефективно работещата мярка за опазването на горите от посегателства.

"Броят на жалбите и сигналите не намалява. Ще се борим. Идеята е да бъде създадена такава организация, че превантивно да елиминираме нарушенията, а не да се гоним да си пишем актове. Стиковката между различните ведомства дава резултат. Хората за всяко нарушение сигнализират, което позволява оперативно, на момента да се реагира, да бъде направена проверка. Това няма начин да не повлияе на ръста на нарушенията."

Чуйте повече детайли в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51