Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Фермер: Министърът на земеделието да преспива в кошара поне 3 дни месечно

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Васил Караиванов: домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това

Снимка: БГНЕС

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва "министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер, при един овчар, кравар".

За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс и данъкът да е еднакъв, коментира животновъдът пред БНР.

Нито краварят, нито мандраджията печели, печели само магазинерът, категоричен е той.

"Всички фермери са отчаяни. Всички производители са отчаяни. Големите фирми са на големите хора, не са на обикновените хора", описва настоящата криза фермерът.

Снимка: БГНЕСБългарските плодове и зеленчуци ще стават екзотични продукти заради цялостната политика в земеделието. За това предупреди в предаването "Преди всички" Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите.

"Достигането до 7-8 лева цена на краставиците беше предизвестено. В последните години алармираме, повече от 10 години, че производството на плодове и зеленчуци в България стремглаво върви надолу. Секторът се унищожава сигурно и бързо", заяви тя.

Системата за единно плащане на площ е еднаква за всички култури. Всяка от отделните култури обаче има различни разходи за производство и различна себестойност, а това е довело до пълен дисбаланс на сектора и отказ на производителите на плодове и зеленчуци от дейността им, поясни Милтенова в интервю за БНР.

Ако не се вземат някакви мерки, не би могло да имаме евтини плодове и зеленчуци, подчерта Милтенова. По думите ѝ ДДС в България е 20%, докато в много държави членки ДДС върху хранителните продукти е много по-нисък.

Снимка: БГНЕС

Цените с една информационна кампания няма как да намалеят, смята икономистът Васил Караиванов от Катедра "Икономика" на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Ако наблюдаваме повишаването на цените и инфлацията, тя се развива на няколко отделни цикъла за различни групи стоки. Сега всеки казва – аз не съм, другите са. Истината е, че всички заедно го направиха това."

Говорят за таван за брутната печалба от 25%. За различните крайни точки обаче – дали ще е голяма верига или малък магазин, има различни логистични вериги с различни надценки и разходи, отбеляза икономистът.

Потреблението на домакинствата за последното тримесечие на 2022 г. е нараснало с близо 28%, тоест те са похарчили с 28% повече, изтъкна Караиванов. По думите му домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това.

На потребителите им отнема около месец, за да свикнат с новите цени, каза още Васил Караиванов.

"Хората сме такива - икономическо "животно", което свиква. Цените нарастват, нарастват, но не могат да нарастват до безкрайност."

Относно проверките на КЗК Караиванов посочи, че за доказване на картел са необходими безспорни доказателства за наличие на съглашателство.

"Доказва се едва след като някой признае по някаква причина и даде информация. Поне досега това, което беше изнесено като информация от КЗК – за млечните продукти, за яйцата, за големите вериги, съмнявам се, че ще стане толкова лесно. Това е мярка някакво действие да бъде отчетено, но сне съм сигурен, че ще има резултат."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Миков

Михаил Миков: Записите показват циничен манталитет на хора, които се занимават с псевдодемокрация

Изтеклите записи показват " циничен манталитет на хора, които се занимават с псевдодемокрация ". Това заяви в интервю за БНР Михаил Миков, бивш председател на парламента, бивш председател на БСП и бивш вътрешен министър. " В този разговор се вижда, че тези хора не би трябвало да имат претенцията да управляват страната . Ако щете, като..

публикувано на 28.05.23 в 12:18
Проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: България ще изпълни служебната роля да бъде обслужваща територия в една война

"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало в цялата ни известна съвременна история. И за това носим вина всички. Тук няма невинни.  Българското общество допусна да влезе в клопката да бъде водено за носа 30 години , на него това му харесваше...

публикувано на 27.05.23 в 13:16

Д-р Николай Болтаджиев: Трябват радикални мерки за здравеопазването

" За да излекуваме системата, трябват коренни реформи. Тя е част от държавата и тя се пропи с корупция. В здравеопазването трябват радикални мерки. Трябва изцяло реформа в системата. Трябва демонополизация на НЗОК ". Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него трябва да..

публикувано на 25.05.23 в 10:38

Иво Чобански, Ученик на годината в община Враца: Има време и за врабчетата, и за телефона

Второкласникът Иво Чобански от Иновативно основно училище "Васил Левски" във Враца стана Ученик на годината в общината. Момчето беше отличено от местната управа за днешния празник, след като  през април спечели първо място в Националната олимпиада по гражданско образование с проект за намаляващия брой на врабчетата .  Подобава в Деня на..

публикувано на 24.05.23 в 14:17
Гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН

Смело на село и как се живее в защитена територия - за и против

Млади учени изследват миграцията от града към село, дори и на чужденци в български села, както и живота в защитените територии – това  са гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН . "Важно е да поясним, че етнологията изследва не само традициите,..

публикувано на 24.05.23 в 11:05

Манол Пейков: Всяка дума на Георги Господинов е заредена със сила

Наградата "Букър" е най-големият успех, най-голямото международно признание , заяви пред БНР издателят на Георги Господинов – Манол Пейков. "Става въпрос за това, което Европа и светът вижда в нас. Това е гигантски успех за литературата ни". Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище" Георги Господинов е голям и като човек,..

публикувано на 24.05.23 в 10:51

Неделното училище "Слънчо" е притегателен център за българите в ЮАР

Сънародниците ни в Южна Африка ще отбележат заедно 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Там живеят над 4 хиляди българи. През 2009 година беше открито и българско неделно училище .  И на 12 хиляди километра разстояние от Родината, възпитаниците на българското неделно училище "Слънчо" в Република..

публикувано на 23.05.23 в 17:59