Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермер: Министърът на земеделието да преспива в кошара поне 3 дни месечно

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Васил Караиванов: домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това

Снимка: БГНЕС

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва "министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер, при един овчар, кравар".

За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс и данъкът да е еднакъв, коментира животновъдът пред БНР.

Нито краварят, нито мандраджията печели, печели само магазинерът, категоричен е той.

"Всички фермери са отчаяни. Всички производители са отчаяни. Големите фирми са на големите хора, не са на обикновените хора", описва настоящата криза фермерът.

Снимка: БГНЕСБългарските плодове и зеленчуци ще стават екзотични продукти заради цялостната политика в земеделието. За това предупреди в предаването "Преди всички" Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите.

"Достигането до 7-8 лева цена на краставиците беше предизвестено. В последните години алармираме, повече от 10 години, че производството на плодове и зеленчуци в България стремглаво върви надолу. Секторът се унищожава сигурно и бързо", заяви тя.

Системата за единно плащане на площ е еднаква за всички култури. Всяка от отделните култури обаче има различни разходи за производство и различна себестойност, а това е довело до пълен дисбаланс на сектора и отказ на производителите на плодове и зеленчуци от дейността им, поясни Милтенова в интервю за БНР.

Ако не се вземат някакви мерки, не би могло да имаме евтини плодове и зеленчуци, подчерта Милтенова. По думите ѝ ДДС в България е 20%, докато в много държави членки ДДС върху хранителните продукти е много по-нисък.

Снимка: БГНЕС

Цените с една информационна кампания няма как да намалеят, смята икономистът Васил Караиванов от Катедра "Икономика" на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Ако наблюдаваме повишаването на цените и инфлацията, тя се развива на няколко отделни цикъла за различни групи стоки. Сега всеки казва – аз не съм, другите са. Истината е, че всички заедно го направиха това."

Говорят за таван за брутната печалба от 25%. За различните крайни точки обаче – дали ще е голяма верига или малък магазин, има различни логистични вериги с различни надценки и разходи, отбеляза икономистът.

Потреблението на домакинствата за последното тримесечие на 2022 г. е нараснало с близо 28%, тоест те са похарчили с 28% повече, изтъкна Караиванов. По думите му домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това.

На потребителите им отнема около месец, за да свикнат с новите цени, каза още Васил Караиванов.

"Хората сме такива - икономическо "животно", което свиква. Цените нарастват, нарастват, но не могат да нарастват до безкрайност."

Относно проверките на КЗК Караиванов посочи, че за доказване на картел са необходими безспорни доказателства за наличие на съглашателство.

"Доказва се едва след като някой признае по някаква причина и даде информация. Поне досега това, което беше изнесено като информация от КЗК – за млечните продукти, за яйцата, за големите вериги, съмнявам се, че ще стане толкова лесно. Това е мярка някакво действие да бъде отчетено, но сне съм сигурен, че ще има резултат."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13