Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Метев: "Една провинциална болница" всъщност е филм за емпатията

Илиян Метев
Снимка: Спас Крайнин

"За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения. Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница", чиято премиера е тази вечер от 18 часа в кино "Люмиер". 

Прожекцията е в рамките на София филм фест. Режисьори на лентата са Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов, а продуцент – Мартичка Божилова.
В предаването "Преди всички" Метев разказа, че преди да дойде пандемията от Ковид, със Златина Тенева са правили проучвания за друг документален филм - за акушерките в България. Бяхме обиколили 20-30 болници в страната, а пандемията автоматично стопира този проект, отбеляза той. 


Усетихме сериозността на ситуацията, когато видяхме, че пандемията има глобален аспект, посочи режисьорът. Той сподели, че в този период се е чувствал се безсилен: 

"Усетих необходимистта да направим нещо полезно". 

"Искахме да направим нещо сравнително достоверно с фокус върху хората, които са в тези болници - пациенти и лекари, нещо извън статистиката. Това беше целта - просто да покажем реалността каква е чрез ситуациите, които се случват, а не чрез статистики и числа. Индиректно чрез възможността зрителят да се запознае от първа ръка - надяваме се зрителят да се замисли - кои са тези хора, които работят на тези места, и какви са усилията, които полагат - истински да се усети какво се дава от един медик, за да спаси един човешки живот. На човешко и емоционално ниво това не може да се усети от една статистика. Опитахме се да отворим възможно достоверен прозорец към ежедневието на тази болница", разказа Илиян Метев. 

"За мен този филм много разми границите какво е филм и какво не е. За мен това не е филм - ние показваме много деликатни фрагменти от живота на тези хора", добави той.
 
Според него ако във филма човек търси някаква информация, която да е шикиращо нова, ще е разочарован: 

"Ако човек има вниманието да погледне в лицата на хората или жестовете, или реакциите, мисля, че в тези детайли ние най-много се откриваме като хора - дали това ще е на сериозна тематика като пандемията или в човешките взаимоотношения".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25