Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пилотът Марио Бакалов вдъхновява младежите в "Училище за авиация"

Училище за авиация
Снимка: Мила Младенова

Второто издание на инициативата „Училище за авиация срещна ученици от 10- ти и 11 - ти клас от Първа английска езикова гимназия с капитан Марио Бакалов -пилотът, който през 2016 г. приземи най-големия пътнически самолет в света на Летище София. Учениците научиха и за различните дейности и професии, които се извършват на едно летище, за мерките за сигурност и безопасност. Гимназистите посетиха и Института за въздушен транспорт, където им показаха как се обучава кабинният екипаж за реакция в извънредна ситуация. В края на интерактивния урок всички получиха дипломи за успешно завършване на мартенското издание на „Училище за авиация“. 

Младежите посрещнаха пилота с огромно любопитство и го засипаха с въпроси, свързани с аеродинамиката и последните тенденции в авиацията, с начина на работа, работното време и заплащането на пилотите. Когато работите усърдно мечтите се сбъдват, увери Марио Бакалов. Той също се развълнува от срещата с младежите:

"Това е една прекрасна инициатива, защото децата имат нужда от някой, който да им покаже пътя, да видят различни примери, да погледнат и да си кажат "Щом Марио може, можем и ние"

Той разказа, че професията, която упражнява днес, е негова сбъдната детска мечта.

"Когато влязох в пилотската кабина, разбрах, че това е моето работно място и моята мечта. Тя се роди от много ранна възраст. Имаше много хора, които казаха ,че е почти невъзможно. Докато стана пилот минаха 20 години. Помогна ми това ,че  никога да изгубих тези мечти и не забравих накъде съм тръгнал. Добре е човек да повярва в себе си и да се труди". 

Марио Бакалов

Почти всеки може да стане пилот, обясни Бакалов.

"В днешно време има много възможности, различни училища и програми. Авиационният пазар расте. Трафикът в небето трябва да се удвои през следващите 20 години. Има недостиг на пилоти". 

Обучението трае около 2 години и половина, посочи той.

"След това е нужен опит. Важно е постоянно да се тренира на тренажорите. Там се минава през различни трудни ситуации. Само този тренинг прави добрия пилот още по-добър"

Приземяването на най-големия в света самолет на летище София е събитие с изключителна стойност, спомни си пилотът.

"Отне ми 6 години-от 2010 до 2016 година. Беше огромна мечта. Имаше много препятствия. Пътят беше много дълъг. 16 октомври 2016 година беше един невероятно емоционален ден, не само за мен. Той вдъхнови много млади хора. Имаше статии и снимки навсякъде по света"

По време на пандемията от ковид десетки хиляди пилоти бяха приземени, а авиокомпаниите - изправени пред фалит. От миналото лято насам индустрията се възстановява, като настоящата година се очаква да бъде още по силна от 2019 година, коментира Марио Бакалов, но е важно да се мисли и за околната среда, дъпълни той.

"Пътниците, особено в Централна Европа, са много чувствителни на тази тема. Предполагам, че това ще се случи и в България. В бъдеще ще е много важно за летищата и за авиокомпаниите да покажат колко зелени са наистина". 

Бакалов очаква, че ще има поскъпване в цените на самолетните билети през следващине 1-2 години.  

А младежите от Английската гимназия в София останаха силно впечатлени от срещата:

"Интересувам се от физика и ми беше интерсно каква е аеродинамиката на един самолет. Хареса ми и как Марио Бакалов сподели личния си опит"


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56