Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Гавалюгов, пазителят на атомния часовник в Института по метрология

Веселин Гавалюгов

От тази сутрин сме с един час напред. Лятното часово време се въвежда в 03:00 ч. в последната неделя на март. А тази практика я има в ЕС от 70-те години на 20-и век.

Веселин Гавалюгов е пазителят на времето в България. Той отговаря за атомния часовник в Института по метрология, както и за това дори и по „Хоризонт“ да чувате точно колко е часът.


Защо сменяме времето? Краткият отговор е – защото практиката е наследство отпреди повече от век – от зората на индустриалната революция, когато фабриките е трябвало да се възползват от повечето слънчеви часове. Дългият отговор – защото в съвремието ни Съветът на ЕС още не се е произнесъл по онази вече стара вече идея да се премахне прехвърлянето от астрономическо на лятно и лятното към астрономическо. Въпреки че предложение има от 2018-та година, каза в "Рано в неделя" Веселин Гавалюгов.

Всъщност и Веселин Гавалюгов е в онези 84 процента от запитаните през 2018 та година от ЕК 4,6 млн. европейци, които казват, че искат да се прекрати смяната на часовото време имено заради множеството негативни ефекти върху здравето. Гавалюгов е и от онеци 96 процента от българите, които през 2018-та година казват, че смяната на времето трябва да спре. Според различните проучвания между 47 и 51 процента искат да останем със лятното часово време, а между 32 и 38 са за зимното. Но тези данни са отпреди четири – пет години. А по – скорошни няма. Защото…. Светът си има през това време много по- важни работи, смята Веселин Гавалюгов.

Разлика във времето на сателитите прави невъзможно например тирангулирането на позицията на колата, ако бързате за среща. За да не се окажете на километри от желаната дестинация.

Колко важна е темата за точността на времето в космоса, която Веселин Гавалюгов повдигна, се вижда и от започналия дебата за това да има ли отделна времева зона на Луната. Въпросът повдигна Европейската космическа агенция. Идеята за това се родила по време на среща в Нидерландия в края на миналата година.

Сега всички космически мисии на Луната се измерват с времето на държавата, на която принадлежи всеки конкретен космически кораб. Но понеже желанията да ходят и да останат на Луната има и от Китай, и от САЩ, че дори и за частни компании това би създало известно неудобство. От ЕКА припомнят, че Международната космическа станция няма собствена часова зона. А времето се отчита през Координираното универсално време (UTC), което е базирано именно на атомните часовници. Но дебатите сега са дали и кой има право да определя новата Лунна часова зона… Според астронома доц. Камен Козарев, който сега изгражда радиотелескопа LOFAR в България, идеята не звучи толкова футуристично.

Радиотелескопът ще е готов към 2025-та година в Рожен.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата от..

публикувано на 12.04.25 в 12:44
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Подмяната на ценности с увреждания

Проф. Юлиана Матеева:   Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..

публикувано на 12.04.25 в 12:25
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега?

Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..

публикувано на 12.04.25 в 12:21

Американски учени виждат паралели между настоящата ситуация в САЩ и нацистка Германия

Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..

публикувано на 12.04.25 в 12:00

Радев: Доставката на F-16 е само началото на политическия ангажимент към ВВС

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по..

публикувано на 12.04.25 в 11:58
Александър Велев

Александър Велев: В Германия сформират управление в условия на цайтнот и цугцванг

Християндемократите и социалдемократите в Германия представиха управленска програма от 144 страници за следващите 4 години. Очаква се в началото на май Бундестагът да одобри новото правителство. Междувременно "Алтернатива за Германия" оглави за първи път рейтинговата класация на федерално ниво. Продължаващата рецесия, усложнената международна..

публикувано на 12.04.25 в 11:37