Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев
"До такава степен бяха мощни стратегическите позиции на САЩ и Западна Европа, че Русия си даваше ясно сметка, че нейните шансове са в практично партньорство със Запада. Затъването на Америка в Ирак, в пясъците на иракската пустиня, на иракската гражданска война, даде възможност на Русия, Китай, Иран и на редица други фактори в международния живот да се еманципират контрола на хегемонния Запад и на практика да формират този хаотичен международен ред, на който "се наслаждаваме" днес."
Многополярността, която е толкова активно пропагандирана от Пекин, Москва и други столици, представлява липса на международни правила и възможност за конфликти, които не са регулирани от каквито и да е норми на международни отношения, допълни политологът.
Интервенция в Ирак осуети една друга стратегия, разработвана от Вашингтон в края на 20-и и началото на 21. век, която включва разпространението на атлантическата система за сигурност не само върху Източна Европа – бившите сателити на Съветския съюз, но и в самото постсъветско пространство, изтъкна Огнян Минчев в предаването "Събота 150".
"В този контекст, самата Русия, заобиколена от тази атлантическа система за сигурност, нямаше да има друга разумна алтернатива, освен да бъде партньор и да се стреми да бъде съюзник на атлантическия свят, за да може да гарантира собствената си национална сигурност. Затъването на САЩ в Ирак отвори много сериозен стратегически вакуум в международната сигурност и глобалните отношения, в който хора като Владимир Путин, в Пекин, Техеран и на други места видяха своя прозорец от възможности да се еманципират от западния патронаж и да развият своя собствена стратегическа визия - вече за съперничество, а не за сътрудничество със Запада."
В продължение на две десетилетия руският президент получи от Запада всичко, което поиска, чрез разширяване на сферата от ултиматуми, смята Огнян Минчев.
Ако на Путин бъде даден картбланш в Украйна, следващата стъпка ще бъде Прибалтика, Молдова, България, Сърбия и т.н., допуска политологът.
"Москва и Пекин ще направят всичко възможно да се възползват от дълбоката поляризация на американската политика. Има силна мобилизация на двата крайни полюса на американското обществено мнение, което прогаря, не позволява концентрация в политическия център и създаването на разумна двупартийна позиция. Особено опасна и заради това много харесвана от Москва и Пекин е позицията на Доналд Тръмп. Със своя бизнес изолационизъм. Той тези възгледи ги споделя още от 80-те години – че Америка трябва да се грижи за себе си и нейните отношения с другите трябва да бъдат изградени на бизнес основа – плащаш си, пазим те. Ако през 80-те години президент не бе Роналд Рейгън, а Доналд Тръмп, съветският комунизъм още щеше да властва над Русия и половин Европа", коментира политологът.
Тръмп неслучайно днес атакува интервенцията на САЩ в Ирак – това е един от най-удобните за него примери за провал на американския интернационализъм, подчерта доц. Минчев.
"Тръмп не атакува Рейгън, атакува точно Буш и неговата атака към Ирак, която доведе до рухване на потенциала на САЩ да бъде водещата сила в един нов американски век. Това ще бъде битка, която ще се разгръща пред очите ни през следващата година."
Тръмп е наистина изолационист, Де Сантис е близък до по-крайния консерватизъм на Тръмп, но е много по-гъвкав и е интернационалист. Движението MAGA (Да направим Америка отново велика) контролира около 40% от гласовете на активните републиканци и е много трудно да вземеш номинацията на Републиканската партия и да мобилизираш за победа, ако тези 40% не бъдат убедени, че ти си техният кандидат, поясни Минчев, който очаква интересна кампания за президентските избори в САЩ догодина.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Изтеклите записи показват " циничен манталитет на хора, които се занимават с псевдодемокрация ". Това заяви в интервю за БНР Михаил Миков, бивш председател на парламента, бивш председател на БСП и бивш вътрешен министър. " В този разговор се вижда, че тези хора не би трябвало да имат претенцията да управляват страната . Ако щете, като..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало в цялата ни известна съвременна история. И за това носим вина всички. Тук няма невинни. Българското общество допусна да влезе в клопката да бъде водено за носа 30 години , на него това му харесваше...
" За да излекуваме системата, трябват коренни реформи. Тя е част от държавата и тя се пропи с корупция. В здравеопазването трябват радикални мерки. Трябва изцяло реформа в системата. Трябва демонополизация на НЗОК ". Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него трябва да..
Второкласникът Иво Чобански от Иновативно основно училище "Васил Левски" във Враца стана Ученик на годината в общината. Момчето беше отличено от местната управа за днешния празник, след като през април спечели първо място в Националната олимпиада по гражданско образование с проект за намаляващия брой на врабчетата . Подобава в Деня на..
Млади учени изследват миграцията от града към село, дори и на чужденци в български села, както и живота в защитените територии – това са гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН . "Важно е да поясним, че етнологията изследва не само традициите,..
Наградата "Букър" е най-големият успех, най-голямото международно признание , заяви пред БНР издателят на Георги Господинов – Манол Пейков. "Става въпрос за това, което Европа и светът вижда в нас. Това е гигантски успех за литературата ни". Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище" Георги Господинов е голям и като човек,..
Сънародниците ни в Южна Африка ще отбележат заедно 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Там живеят над 4 хиляди българи. През 2009 година беше открито и българско неделно училище . И на 12 хиляди километра разстояние от Родината, възпитаниците на българското неделно училище "Слънчо" в Република..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало..
" Стана невъзможно да се избере правителството, което беше представено пред обществеността. Този шанс беше пропилян заради това, че се случи рискът да..
Във всяка една нормална държава думите и действията на съпредседателите на "Продължаваме промяната", за които научихме вчера, щяха да доведат до..