"Във всеки българин има частица от България и когато този българин е успял по света, превърнал се е в име, което дълги години, а и днес, е по-известно по света, отколкото в България, аз се чувствам ощетен, че нашето общество, нашата страна, включително интересуващите се от култура, изкуство и кино не само знаят толкова малко за него, но не оценяват това, което той е постигнал", коментира пред БНР Александър Донев, историк на киното, филмовата индустрия и медиите.
По думите му "големите личности, големите характери, разделят", а това е особено валидно в нашето време.
"Златан Дудов има нещастието да бъде допълнително забравен и допълнително подценен след 1989 г., защото неговата биография е силно свързана с лявото", допълни Донев.
Дудов създава най-прокламирания като ляво-комунистически насочен филм не само в Германия, но и в Западна Европа, който най-адекватно формулира модерните в началото на 30-те години на миналия век социалистическите възгледи за преустройство на света, поясни филмовият историк.
Всички филми на Дудов са ценни с изобразяването на действителността, на ежедневието на обикновените хора, допълни портрета на творчеството му Александър Донев.
Филмът "Куле вампе" (на берлински диалект "празни стомаси") е "манифест за радикално преустройство на обществото" и като такъв има проблеми с цензурата, отбеляза Донев..
"Доколкото оспорва основни принципи на организация на обществото, посочва алтернатива, което представлява заплаха за съществуващия ред."
Успехът на филма е оценен включително от националсоциалистите.
Дудов обаче напуска Германия и остава във Франция до окупацията на страната. Там също получава възможност да работи, но статутът му на емигрант не му позволява да го прави легално.
"Поставя две пиеси на Брехт по онова време. От края на 20-те години е много активен сътрудник на Брехт."
Около смъртта си Златан Дудов става малко по-известен, включително в България. На немски излиза негова биография.
Сега предстои премиера на биографична книга, която се занимава само с българския период на Златан Дудов. Неин автор е Александър Донев, а премиерата ще бъде на 6 април в Дома на киното в 18.00 ч. Преди това - на 1 април, е предвидена прожекция на най-известния филм на Дудов, който му носи световна слава.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..