Известният американския катерач Крис Шарма направи първо преминаване на маршрут от една от най-високите категории на трудност - 9b+. Линията се намира в Сиурана, Испания и се казва “Sleeping Lion”. 41-годишният Шарма, който е известен с премиерите си на трудни маршрути, обяви, че новият му успешен проект е бил най-трудният за него до момента. Бил е накован от самия него през есента на 2021 г. Става дума за 40-метрова линия с над 50 движения и серия от пет боулдър проблема (един 7B+, три 8A-та и един 8A+), с лоши почивки между тях. Американецът обясни, че като баща на две деца, за него е било лично предизвикателство да си докаже, че може отново да запише подобно постижение 10 години след последното си 9b+.
През 1997 г. Шарма печели Световната купа в спортното катерене в дисциплината "трудност". Най-известен е обаче с премиерите си в скалното катерене на много трудни маршрути. Считан е за един от най-влиятелните представители на спортното катерене. През 2001 г. преминава първото 9а+ в света - Realization/Biographie. През 2008 г. изкатерва и първото 9b - Lumbo Love. През 2013 г. става вторият човек, преминал 9b+ - „La dura dura”. След Волфганг Гюлих през 80-те години, Шарма е считан за новия най-силен катерач в света, като предава щафетата на Адам Ондра преди 10 години.
Снимка: Riki Giancola
Лавини паднаха между височинните лагери 1 и 2 на Анапурна и на Манаслу. Снегът е нестабилен, но надпреварата с времето продължава. И този сезон на всеки осемхилядник в Хималаите има желаещи да поставят различни рекорди, като повечето бързат за следващ връх.
Българинът Господин Динев се изкачи до 5700 м виочина на Анапурна, като вече има нощувки в Лагер 1 и Лагер 2, а в момента се възстановява в Базовия лагер.
Снимка: Личен архив на Господин Динев
Аклиматизационни ротации там прави и 21-годишният пакистнаски рекордьор Шехрозе Kашиф, който през 2022 г. беше записан в Рекордите на Гинес като най-младия човек в света, изкачил Еверест и К2, на 19-годишна възраст. Шехрозе изкачва по-ниски върхове в алпийски стил от едва 11-годишен, а на първия си осемхилядник - Броуд Пик, стъпва, когато е на 17. За да стане най-младият притежател на т.нар. Хималайската корона му остават още 4 върха. На Анапурна е и неговият сънародник - Саджид Садпара, който също е от новото поколение пакистански алпинисти, вече излезли от ролята на носачи и гонещи лични и национални постижения.
Снимка: Фейсбук страница на Шехрозе Кашиф
До дни в Базовия лагер на Анапурна се очаква да пристигнат и двама поляци, които ще направят опит да се изкачат до върха и да се спуснат от там със ски. Бартек Зиемски (Bartek Ziemski) и Освалд Родриго Перерия (Oswald Rodrigo Pereria) искат да изкачат Анапурна, а после и Дхаулагири, без допълнителен кислород и без лични шерпи, а после да се спуснат със ски от двата осемхилядника.
Миналото лято Бартек, който е в Националния отбор на Полша по алпинизъм, изкачи Броуд Пик и Гашербрум II, а после се спусна от тях със ски в рамките на седмица. Перерия е полско-португалски журналист. През февруари 2018 г. отразяваше на място полската зимна експедиция на К2, а после участва в още 3 полски експедиции - до Нанда Деви - Изток, Лхотце и Батура Сар. През зимата на 2020-2021 г. снимаше филм по време на историческата експедиция на К2, когато непалците осъществиха първото зимно изкачване на този връх. През лятото на 2021 г. изкачи без допълнителен кислород Броуд Пик. Сега отново ще играе ролята и на оператор.
Снимка: Patryk Sandach
49-годишният полско-руски алпинист Денис Урубко разкри плановете си, след като беше известно, че се готви да посети Пакистан със своята любима Пипи Кардел идното лято. Двамата ще се опитат да изкачат Гашербрум I по нов маршрут. Освен това, Урубко е поискал разрешение от китайските власти за солово изкачване на Еверест по нов маршрут през пролетта на 2024 г. Денис Урубко е осмият човек в света, изкачил 14-те най-високи върха на планетата без допълнителен кислород. Има 25 изкачвания на осемхилядници, някои от тях премиерни. Така например, през 2005 г. стъпва на Броуд Пик, преминавайки през неизкачваната дотогава Югозападна стена. Година по-късно прави премиено изкачване на Манаслу от Североизток. Следват нови маршрути към Чо Ою, Лхотце, Гашербрум II. През 2009 г. със Симоне Мoро осъществява първото зимно изкачване на Макалу, а през 2011 г. с него и с Кори Ричард записват и първото зимно изкачване на Гашербрум II.
Снимка: Фейсбук страница на Денис Урубко
Днес в долината на хижа Вихрен се провежда ски-рали Пирин - Купа Пройката, най-старото подобно състезание в България. Първата подобна надпревара се организира през април 1968 г., в рамките на зимната републиканска алпиниада с център хижа Вихрен. Импулсът, който води до там, е участието на българи в ски-рали Леко, Италия, провеждано под патронажа на легендарния Рикардо Касин. Българският отбор е в състав Енчо Петков, Кънчо Долапчиев и Младен Катранджиев. Въпреки не дотам добрата екипировка и липсата на опит в подобен род състезания, българският отбор се превръща в голямата сензация, като заема третото място, след отборите на Германия и Италия. След прибирането си в България Енчо Петков включва ски-ралито в програмата на Зимната републиканска алпиниада в Пирин. През 90-те години състезанието не се провежда няколко години и през 2000-та е подновено по инициатива на един от най-добрите ни състезатели в тази дисциплина - Николай Проев-Пройката. През 2011 г. обаче той загива на слизане от шестхилядника Чако в Хималаите. От тогава организатор на ски-ралито е сдружението, носещо неговото име.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..