Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преминаваме по няколко червени линии наведнъж. Прагът на страха става все по-нисък"

Любомир Кючуков: 13 месеца след началото на войната резултатът е повече война

Намираме сме в своеобразна спирала на ескалацията, смята дипломатът

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Вървим към ескалация. Това е ясно очертана тенденция в конфликта. Би било изненада, ако има изненадани от обявеното решение за разполагане на руски тактически оръжия в Беларус. Това е поредната червена линия, която се пресича. Червени линии, които вече преминаваме по няколко наведнъж. Малко преди това Обединеното кралство обяви, че ще доставя снаряди с обеднен уран в Украйна."

Това каза в интервю за БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи.

Ескалацията не може да бъде път към преговорите. Ескалацията води по-скоро до нова ескалация, а намираме сме в своеобразна спирала на ескалацията, подчерта дипломатът.

13 месеца след началото на войната резултатът е повече война, а не приближаване към мир, смята Кючуков.

В момента подходът е инструментален и се свежда до повече оръжие. Няма алтернативен варианти, който да разглеждаме като път към мира, освен войната, изтъкна в анализа си дипломатът.

Към момента нито една от участващите в конфликта страни не се стреми към прехвърлянето му от военното към политическото поле, коментира Любомир Кючуков в предаването "Събота 150".

Отправяните предложения от Русия и Украйна не са предложения за преговори, а за капитулация на другата страна. Китайското предложение обаче е по-различно – то не поставя предварителни условия, настоява за примирие и в тези условия - за преговори, уточни Кючуков.

"На практика в нито едно от другите предложения не се говори за преговори."

Снимка: БТА

Признаването на териториалната цялост на Украйна в китайското предложение оставя възможност да се подкрепи руската позиция. Русия също говори за "териториалната цялост на Украйна", само че разбирана в това, което е останало след руската окупация. Във формулировката на ЕС и НАТО това са международно признатите ѝ граници, "а това са две коренно различни неща", посочи той.

Като позитивен възможен вариант дипломатът очерта това първо да се постигне примирие, а след това да се водят преговори, където обаче териториалният въпрос и гаранциите за сигурността на Украйна "най-вероятно ще останат за дълъг период нерешени".

"Протестите в Европа са протести срещу резултатите от войната, а не срещу войната като цяло. Все още в Европа липсват антивоенните настроения, които се помнят от 60-те и 70-те години в Западна Европа", отбеляза още Любомир Кючуков. 

Според него няма основание да се мисли, че както Русия, така и Украйна търсят мир в момента.

"Те продължават да разчитат на военната победа. Рискът от прерастването на конфликта става все по-голям, включително като резултат от случаен инцидент. Ние живеем по логиката на войната и всичко, което се прави, е свързано с тази война."

Кючуков акцентира върху опасността от разрастване на конфликта и включването на НАТО като следваща стъпка, което според него би било "качествено нова стъпка".

По думите му има "наслагване, което ни води все по-близо до ръба", но не здравият разум е водещ фактор за слагане на края на конфликта, а страхът от взаимно унищожение, но "прагът на страха става все по-нисък".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03