Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малко 8 машини за гласуване не са проработили след инсталирането им

Снимка: Ани Петрова

Нормално протича подготовката за провеждането на насрочените за утре парламентарни избори, коментираха от Централната избирателна комисия за БНР. Предприети са и всички действия да се осигури сигурността на помещенията за гласуване.

В днешния ден за размисъл в Централната избирателна комисия (ЦИК) постъпват само сигнали за нарушения, свързани с политическа агитация, но сигналите са за социалните мрежи. Говорителят Росица Матева: 

“Фейсбук, Туитър и така нататък, поради което ЦИК ги остави за сведение, тъй като съгласно Изборния кодекс - параграф 1, точка 15, социалните мрежи не са медийна услуга и ЦИК не регулира публикациите в тези мрежи." 

В общо 14 секции в страната утре ще се гласува с хартиена бюлетина, след като при днешните тестове машините за гласуване в тях не са проработили. Четири от тези секции са в столицата.

Подготовката за провеждането на изборите протича нормално, предприети са и всички действия да се осигури сигурността на помещенията за гласуване, коментираха от ЦИК пред БНР.

В 8 секции към 18 часа машините за гласуване не са проработили при инсталирането. 

"Седем от тях при включването не се работили, а за една машина не са се намерили смарткартите в куфара, в който е машината, така че това е причината в тези 8 секции до момента утре да се гласува само с хартиени бюлетини."

Четири от неработещите машини са в секции от столичните райони и по една в РИК-овете в Търговище, Смолян, Бургас и Пазарджик. 

Матева напомни, че информационно обслужване има ангажимента да заменя неработещи устройства за видеозаснемане в днешния ден, утре това ще е невъзможно. 

Междувременно стана ясно, че няма установени нарушения при допълнителната проверка на машини, която бе направена във склада за съхранение. Държавни експерти проверяваха инсталирания софтуер и хеш кодовете на определен брой устройства.

В общините Ружинци и Чипровци е възстановено електрозахранването и секционните комисии там са оборудвали нормално изборните помещения. По-рано днес авария спря електроподаването там. 

Няма проблеми и при секциите зад граница, където подготовката за вота също протича спокойно. 

Росица Матева е категорична, че сигурността на утрешния вот е осигурена. Хората трябва да са спокойни, когато отидат да упражнят правото си на вот. 

"От областните дирекции на МВР са предоставени телефони. Ние също имаме при нас телефоните, на които трябва да се звъни, тях ще ги изпратим на районните избирателни комисии. Нека всички да бъдат спокойни - Министерството на вътрешните работи е предприело мерки, така че да не се допусне възможност изобщо да се поставят някакви такива устройства, за да могат спокойно всички избиратели да гласуват."

Още тази вечер започва и гласуването зад граница - първи отварят секциите в Нова Зеландия, а малко след тях и тези в Австралия. 

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министрите от ОПЕК+ ще проведат заседание за петролната политика на организацията

Във Виена се очаква Съвместната комисия на министрите от мониторинговия комитет на ОПЕК+ да проведе заседание, съобщи Ройтерс. Възможно е министрите да препоръчат промени в политиката на организацията по добивите на петрол, но е малко вероятно да спрат взетото по-рано решение за увеличение на производството, допълва БТА. В началото на..

публикувано на 28.07.25 в 08:49

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне Доналд Тръмп

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне днес с американския президент Доналд Тръмп, който е на посещение в Обединеното кралство, предадоха Пи Ей Медия и ДПА. Очаква се двамата лидери да обсъдят конфликта в ивицата Газа и бъдещето на американските мита върху британската стомана, допълва БТА. Двамата лидери изградиха добри..

публикувано на 28.07.25 в 08:39

Осем души са ранени при руска атака срещу Киев

Осем души бяха ранени тази нощ при нова руска атака с дронове и ракети срещу Киев. Ударен е жилищен блок. Четирима от ранените са в болница, съобщи в "Телеграм" началникът на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко. Въздушна тревога беше обявена за няколко часа и на други места, в по-голямата част от Украйна, предаде Ройтерс...

публикувано на 28.07.25 в 08:25
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите отново заплашиха с атаки над кораби

Йеменските хути заявиха вчера, че ще атакуват всички кораби, принадлежащи на компании, които работят с израелски пристанища, независимо от националността им, предаде Ройтерс. Хутите поясниха, че това е четвъртият етап от военните им операции срещу Израел, отбелязва БТА. Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Говорител..

публикувано на 28.07.25 в 08:13

Ваня Нушева: Може би КПК трябва да бъде изцяло закрита

Със сигурност КПК трябва да бъде реформирана - това е най-малкото, което можем да изискваме. Въпрос на политическа воля е дали тази институция да бъде закрита.  Това заяви пред БНР Ваня Нушева - преподавател по политическо поведение, избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Ще трябва да..

публикувано на 28.07.25 в 08:08

Продължава борбата с голям брой пожари на Балканите

Усилията по гасене на пожари на множество фронтове в Гърция доведоха до подобрение в обстановката, съобщи гръцкият вестник "Катимерини". Властите съобщиха за стабилен напредък, но и предупредиха, че няколко фронта остават предизвикателство, на островите Евия и Китира. Италианската Гражданска защита изпрати два самолета "Канадер", които да помогнат..

публикувано на 28.07.25 в 08:06

Трима души загинаха, след като пътнически влак дерайлира в Германия

Трима души загинаха след като пътнически влак дерайлира в югозападната част на Германия, предаде ДПА. В композицията, която се е движела по трасето от Зигмаринген за Улм, са пътували около 100 души. Поне два от вагоните са излели от релсите, допълва БТА. Причината за инцидента се разследва. Според германската жп компания Дойче Бан има и..

публикувано на 28.07.25 в 07:55