Празничната служба обаче ще бъде отслужена в следващата неделя, когато в най-стария действащ арменски храм в България ще пристигне свещеник от Русе. От 60-те години насам арменците в Силистра нямат свой духовник.
Арменската църква "Света Богородица" в Силистра отваря всяка неделя врати за своите миряни. Да се помолят, да запалят свещ, да се слеят с тишината и да се докоснат до Бог.
Тя е най-старата съхранена църква у нас, казва Сирухи Шейтанян, която допреди години бе председател на църковното настоятелство.
"Винаги използвам тази дума. Понякога има спорове, но тя е най-старата съхранена в смисъл, че не е събаряна и не е изграждана наново. Има камък, на който пише 1620 година. В него време годините, числата са се изразявали с букви. Гостува ни веднъж свещеник от Франция, който разчете буквите и по тези букви се оказва, че дори е по-стар, но цифрите, арабски, които ние различаваме, са 1620-а."
От 1963 г. няма действащ свещеник в храма. Въпреки това църквата не е била затваряна.
"Поколенията се смениха. Ние, по-възрастните бяхме свидетели на това, което нашите родители правеха. По-младите… интересите са различни. Най-често се събираме на храмовия празник, тогава дворът е пълен."
Освен в датите на празнуване на Възкресението, особени разлики между арменците и източноправославните християни няма, пояснява Сирухи Шейтанян.
"В неделя е нашият Великден, но ние ще го честваме седмица по-късно, тъй като нямаме действащ свещеник. Ще бъде другата седмица. Обаче всяко семейство си изпълнява традициите."
"Вечерта е най-тъжната нощ, литургията, която в превод е тъмнина. На олтара светят 12 свещи – 11 бели и 1 черна. На всеки псалм изгасят по една свещ, накрая в църквата всичко е тъмно и остава да свети само една свещ. Още се нарича и Вечерта на плача. Може би това е различното от източноправославните. Но и при нас се боядисват яйца и се правят козунаци. Първото яйце винаги е червено", разказва Сирухи Шейтанян.
Сега арменците в Силистра са много малко. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра в далечния 11. век - през 1016 г. стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с арменско-грузински произход. Това сведение е публикувано от силистренският историк Иван Занов в книгата му "Арменците в Силистра - минало и съвременност", която е първото цялостно изследване за арменците в крайдунавския град.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..