Празничната служба обаче ще бъде отслужена в следващата неделя, когато в най-стария действащ арменски храм в България ще пристигне свещеник от Русе. От 60-те години насам арменците в Силистра нямат свой духовник.
Арменската църква "Света Богородица" в Силистра отваря всяка неделя врати за своите миряни. Да се помолят, да запалят свещ, да се слеят с тишината и да се докоснат до Бог.
Тя е най-старата съхранена църква у нас, казва Сирухи Шейтанян, която допреди години бе председател на църковното настоятелство.
"Винаги използвам тази дума. Понякога има спорове, но тя е най-старата съхранена в смисъл, че не е събаряна и не е изграждана наново. Има камък, на който пише 1620 година. В него време годините, числата са се изразявали с букви. Гостува ни веднъж свещеник от Франция, който разчете буквите и по тези букви се оказва, че дори е по-стар, но цифрите, арабски, които ние различаваме, са 1620-а."
От 1963 г. няма действащ свещеник в храма. Въпреки това църквата не е била затваряна.
"Поколенията се смениха. Ние, по-възрастните бяхме свидетели на това, което нашите родители правеха. По-младите… интересите са различни. Най-често се събираме на храмовия празник, тогава дворът е пълен."
Освен в датите на празнуване на Възкресението, особени разлики между арменците и източноправославните християни няма, пояснява Сирухи Шейтанян.
"В неделя е нашият Великден, но ние ще го честваме седмица по-късно, тъй като нямаме действащ свещеник. Ще бъде другата седмица. Обаче всяко семейство си изпълнява традициите."
"Вечерта е най-тъжната нощ, литургията, която в превод е тъмнина. На олтара светят 12 свещи – 11 бели и 1 черна. На всеки псалм изгасят по една свещ, накрая в църквата всичко е тъмно и остава да свети само една свещ. Още се нарича и Вечерта на плача. Може би това е различното от източноправославните. Но и при нас се боядисват яйца и се правят козунаци. Първото яйце винаги е червено", разказва Сирухи Шейтанян.
Сега арменците в Силистра са много малко. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра в далечния 11. век - през 1016 г. стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с арменско-грузински произход. Това сведение е публикувано от силистренският историк Иван Занов в книгата му "Арменците в Силистра - минало и съвременност", която е първото цялостно изследване за арменците в крайдунавския град.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...