Това посочи в интервю за БНР проф. Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география в БАН.
Конкретно за Северозапада е много важно да бъде изградена адекватна инфраструктура, защото няма транспортна свързаност с най-развития регион в страната, изтъкна тя и допълни, че това автоматично се отразява върху демографските процеси.
В последните 20 години се наблюдава още по-силна демографска поляризация, в която периферните райони изпадат в още по-затруднена ситуация, отбеляза проф. Илиева.
У нас Видин е с 25% намаление на населението, следва област Смолян, която намалява с 20%. Процесите обаче се разглеждат от специалистите не само на областно, но и на по-ниско териториално ниво – по селища и места, поясни тя.
"Ако направим сравнение между Видин и Габрово, може да кажем, че процесите са сходни."
Колкото повече се отдалечава районът от централните места, толкова повече се влошават процесите, каза проф. Илиева.
В прогнозите за години напред това е много видимо. Отделните градове стават острови, а периферията се обезлюдява още повече, подчерта Надежда Илиева. По думите ѝ връщането към по-малки населени места по време на пандемията се наблюдава само около по-големите градове.
Бъдещото развитие на една територия няма да зависи толкова много от природните ресурси и други дадености, а от човешкия капитал, коментира проф. Надежда Илиева в предаването "Хоризонт до обед".
"Когато има нарушение на демографската система, много трудно може тази територия да бъде възобновена."
Във Видинска област 34% от населението е извън трудоспособна възраст. Когато се наруши един от тези елементи, след това много трудно може да се възстанови, даде пример тя.
При раждаемостта вече не се наблюдават толкова големи регионални различия, защото е достигнала много ниско ниво, отчита още проф. Илиева.
През последните 3 години имаме нарастване на смъртността от 15 промила на над 21 промила.
"Смятам, че ще продължи да се увеличава, но не чак с такива големи темпове. Не очаквам смъртността да се намали."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..