Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наистина ли се храним с риба, която съдържа пластмаса

Проблемът със замърсяването на световния океан с пластмаса става все по-сериозен и е довел до образуването на цели острови от пластмаса - някои с размери по-големи от Великобритания. Пластмасата е навсякъде в жизнената среда на морските животни, а вече и в техните организми. Публикации в различни сайтове, които се споделят от хиляди потребители на социалните мрежи, твърдят, че чрез рибите тази пластмаса попада и в хората.

Твърдение: Храним се с риба, която съдържа пластмаса

Подобни заглавия бяха публикувани в множество информационни сайтове (тук и тук) и бяха споделяни от хиляди потребители в социалните мрежи. Решихме да проверим до колко тези твърдения отговарят на истината.

Деница Петрова от "Грийнпийс - България" посочва, че Черно море е сред най-замърсените с пластмаса водни басейни в света. Това са показали резултатите от кампания на природозащитната организация, по време на която е изследвано количеството на микропластмаса в морето. Открити са стотици хиляди микрочастици на един квадратен километър. Изследването на Българското Черноморие е показало, че най-много пластмасови отпадъци има в устието на река Камчия, от където те попадат в Черно море.

"След години, под въздействието на солената вода и атмосферните условия, пластмасата в морето се разпада до микропластмаса. Рибите и другите морски обитатели често бъркат тези малки частици с храна. Поглъщат ги, а от там те попадат в хората", каза Деница Петрова.

Тази информация се потвърждава и от изследвания, извършени от учените в Института по океанология към БАН.

Доцент Виолин Райков съобщи, че вече има научни данни, които доказват наличието на микропластмаса в човешкия организъм.

"Тепърва ще се изследва как тази пластмаса влияе на човека, но със сигурност не е полезна. Тя попада в човешкия организъм не само чрез рибата, но и чрез други храни. Микропластмаса може да има дори и във водата, която пием. Друг сериозен проблем е, че към тези малки частици се прикрепят химични вещества, които са вредни. Те обикновено се изхвърлят заедно с пластмасовите продукти", твърди още Виолин Райков.

Четирима студенти от "Импириъл Колидж" в Лондон проведоха експедиция с яхта в Средиземно море с цел да изследват замърсяването с пластмаса на водните басейни. Ръководител на експедицията и капитан на яхтата е варненецът Искрен Пеев. Експедицията трябва да приключи в средата на месец октомври.

"Когато пластмасовите отпадъци попаднат в моретата и океаните, те не се разлагат, а се разпадат на микроскопични частици. След време те се поглъщат от морските организми или попадат в питейната ни вода. Ние използваме специална мрежа, с която събираме частици, по-големи от 180 микрона, като пробите ще бъдат анализирани в специална лаборатория. Вече има изследвания за това, че пластмасата се натрупва не само в рибите, но и в птиците, като дори блокира работата на някои от органите им. В същото време проучване показва, че в телата на 80 процента от младите британци са открити следи от микропластмаса", съобщи Искрен Пеев.

Заключение

Твърдението, че ядем риба с пластмаса е ВЯРНОТрябва да се има предвид обаче, че все още не е ясно какво е количеството микропластмаса, което даден човек поглъща с храната си. Не се знае със сигурност и как пластмаса се отразява върху жизнените функции на човешкия организъм. Освен това, хората поглъщат пластмаса с много други хранителни продукти, а не само с рибата и морските дарове.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Колумбия склони да приеме депортирани мигранти от САЩ след заплахите на Тръмп

САЩ няма да налагат санкции и мита на Колумбия, след като южноамериканската държава в крайна сметка се съгласи да приеме депортирани мигранти, съобщи Белият дом. От Белия дом съобщиха, че Колумбия се е съгласила на "неограниченото приемане" на имигранти, които са влезли в САЩ незаконно, и че президентът Доналд Тръмп няма да наложи 25% мито..

публикувано на 27.01.25 в 08:05

Шведските власти конфискуваха кораб заради скъсан подводен кабел в Балтийско море

В Швеция прокуратурата съобщи, че конфискувала кораб, заподозрян в саботаж, след скъсване на подводен кабел в Балтийско море, както и че е започнала предварително разследване. Смята се, че с този кораб е повредил подводен оптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд. Пред вестник "Експресен" от шведската брегова охрана..

публикувано на 27.01.25 в 08:03
Мартин Димитров

Мартин Димитров: При политическа воля дефицитът може да бъде овладян

При политическа воля дефицитът може да бъде овладян , както беше овладяван много пъти. Това заяви пред БНР Мартин Димитров от ПП-ДБ, член на парламентарната комисия по финанси. Най-големият риск за дефицита са действията, които от ГЕРБ предприеха извън бюджетните правила – за увеличаването на заплатите в МВР, заяви той. "Това..

публикувано на 27.01.25 в 08:01

Външните министри на ЕС обсъждат ситуацията в Сирия и в Украйна

Министрите на външните работи на страните членки вероятно ще постигнат политическо съгласие за вдигане на санкциите срещу Сирия в отделни сектори на заседанието си в Брюксел. Ситуацията в Украйна и помощта на ЕС за страната отново ще бъдат обект на дебати, а украинският им колега Андрий Сибига ще ги информира за последните събития по видеовръзка...

публикувано на 27.01.25 в 07:48

Извършват оглед на мястото на пожара в с. Орешак

Днес ще бъде направен обстоен оглед на мястото в троянското село Орешак където снощи напълно изгоряха две къщи за гости. При инцидента нямаше пострадали хора. Четири екипа на пожарната гасиха пламъците, но двете двуетажни  масивни дървени къщи изгоряха напълно.  Причините за пожара тепърва ще се изясняват поясни началникът на РСПБЗН в Троян..

публикувано на 27.01.25 в 07:41
Снимката е илюстративна

Протест блокира участък на международния път Е-75 в Република Сърбия

В понеделник ще бъде блокиран пътният участък на международния път Е-75 в Република Сърбия, съобщават от ситуационния център на Министерството на външните работи. Очаква се блокадата да е на пътен възел "Аутокоманда", който е част от международния път Е-75. Блокирането на участъка ще бъде част от продължаващите протести в Белград и ще продължи..

публикувано на 27.01.25 в 07:38

Държавни ценни книжа за 300 млн. лв. на втори за годината аукцион

Държавни ценни книжа за 300 милиона лева ще бъдат предложени на втория аукцион на вътрешния пазар за годината, става ясно от сайта на БНБ. Съобщението идва след потвърдения рейтинг на България от агенция "Муудис", както  и след противоречиви сигнали за състоянието на държавните финанси. Миналата седмица министърът на финансите..

публикувано на 27.01.25 в 07:32