Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петко Салчев: Важно е кой ще назначава допълнителните изследвания, които се вкарват в основния пакет

Ина Ненова: Да се промени обхватът на специалистите, които могат да осъществяват домашна грижа за новородени"

Проф. Петко Салчев
Снимка: БГНЕС

На обществено обсъждане до 9 май е подложена Наредба номер 9.

"Тя е за пакета дейности, които НЗОК осигурява. Свързани са с клиничната лаборатория и имунология, медико-диагностични изследвания в извънболничната помощ. Най-вече маркерите за сърдечна недостатъчност и сърдечен тропонин", обясни пред БНР проф. Петко Салчев, Национален център за опазване на общественото здраве, бивш председател на НЗОК

Тези маркери се правят след като има съмнение за дадено заболяване, посочи още той. 

"Това не е скрининг  и профилактика, а диагностичен метод. Важно е колко лаборатории в страната могат да го извършат и какъв обем от пациенти ще обхванат. Разширяването на пакета е внесено като предложение преди около месец". 

Увеличението на здравната вноска той определи като политически въпрос. 

"Това се непреки данъци за населението. Решава се извън здравната система".

Личното мнение на проф. Салчев е, че в момента средствата са достатъчни, стига да се изразходват ефективно. 

Той смята, че към изследванията трябва да включи това да витамин Д. 

"Важно е за установяване на рахит при децата и на остеопороза при възрастните".

Проблемът е кой ще назначава тези изследвания и към какви лаборатории, обясни професорът.

"Всяко допълнително изследване, което се вкарва в основния пакет, е добре дошло за пациентите. Следва да се изясни на кого и как ще бъде осигурено. При проблеми с аортата има иновативна техника за влагане на ендоваскуларни протези. Предстои да се договори обемът на пациентите и цената".

Проф. Салчев и колегите му ще приветстват въвеждането на всички нови диагностични и лечебни методи. Проблем може да възникне при договарянето между НЗОК и БЛС.

Цялото интервю на Таня Милушева и Елена Бейкова с проф. Петко Салчев може да чуете в звуковия файл.



Друга нормативна промяна, подложена на обсъждане, е свързана с домашната грижа за новородени. При тях времето за здравни домашни грижи се увеличава от 14 дни на 6 месеца. Предоставят се от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти.

"Често пъти заложеното посещение от специалист по здравни грижи не е ефективно. На този етап може да се осъществи само от колеги, които имат договор с общопрактикуващ лекар", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ина Ненова, председател на Националния професионален консултативен съвет на акушерките и преподавател във Варненския медицински университет

Акушерките и сестрите, които работят при семейните лекари, често не наблюдават бременните и не познават спецификата на потребностите им, посочи тя.

"Губи се връзката в последователността на грижите. С Наредба номер 9 се увеличава единствено срока. Трябва да се направят и изменения в това кои колеги могат да осъществяват тези посещения" 

От Националния професионален консултативен съвет на акушерките вероятно ще излязат с предложение за това.

"Имам достатъчно колеги, които биха отишли на домашно посещение, но въпросът с финансирането и документацията е сериозен и ги плаши".

Цялото интервю на Таня Милушева и Елена Бейкова с Ина Ненова може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са необходими 8..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация „Тръста за социална интеграция“ за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка. Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!

Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!   За това призова пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев и уточни, че това би била една от мерките за намаляване на цените на хранителните продукти : "Не става дума за борба с търговските вериги, а за правилата, които не допускат злоупотреба със значителна пазарна сила ...

публикувано на 17.02.25 в 16:53
Eurofighter Typhoon в полет.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г., за да се съобрази с изискванията на НАТО. Това предвижда пътна карта на правителството в Мадрид.  Испания няма да увеличи рязко парите, които харчи за отбрана поне в следващите четири години. В момента страната е на последно място в НАТО по процент от БВП, отделян за военни разходи в..

публикувано на 17.02.25 в 16:47
Европейски комисар по икономиката Валдис Домбровскис.

Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа

Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина, но предупреди, че ѝ остава още много работа. На влизане на заседанието на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) той заяви: "Тази дата е целта, която България си постави...

публикувано на 17.02.25 в 16:41

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54