Белгия е страната, записала два рекорда за управление без правителство - между 2010 и 2011 година за 589 дни и след това година и 9 месеца или 652 дни между 2019 и 2020 година до формирането на настоящето правителство на Александър де Кро. И двете кризи са белязани с възход на крайните фламандски националисти.
До кризата преди близо 13 години се стига след резултатите от предсрочните парламентарни избори през 2010-та година, когато начело с ясно изразена преднина във Фландрия излизат националистите и сепаратисти от Нов фламандски алианс на Барт де Вевер, сега кмет на провинция Антверпен. Тяхната партия настоява за отделянето на Фландрия от Белгия.
Така допълнително се задълбочава асиметрията в икономически, идеологически и политически план в кралството, след като във франкофонската част - Валония, печелят социалистите, които пък твърдо подкрепят единството на кралството и страната е изправена пред две непримирими една спрямо друга тенденции. Крал Албер Втори дава мандат за преговори на ръководителя на първата политическа сила Барт де Вевер и на социалистите Елио ди Рупо да проведат консултации. Последният изисква сътрудничество с християндемоклатите и социалистите с двете екологични партии. Преговорите се провалят.
Пробив се очертава през септември 2011 година. Тогава 8-те преговарящи партии постигат няколко ключови споразумения, едно от които е реформата на специалния закон за финансиране, която дава повече автономия на регионите. Месец по-късно се стига и до съглашение за институционални реформи, засягащи реорганизацията на федералните институции. При продължаващите преговори, в които се включват и белгийските либерали, отпадат по тяхно искане двете екологични партии.
Така остават трите традиционни партии - социалисти, християндемократи и либерали. Преговорите отново се проточват, изостря се финансовата криза и "Стандарт енд Пууръс" понижава кредитния рейтинг на Белгия от АА+ на АА. В крайна сметка се стига до споразумение, с което се създава правителство начело със социалиста Елио ди Рупо на широка коалиционна основа, което управлява страната до 2014 година.
По-дълга и сериозна е кризата след падането на коалиционното правителство на тогавашния премиер и настоящ председател на Европейския съвет Шарл Мишел през декември 2018-та година. То включва реформатори, нов фламандски алианс и две либерални партии. Кабинетът обаче е белязан от два скандала, свързан с фламандските националисти. Първият - изречените думи на вицепремиер в правителството на Мишел Ян Ямбон, че сътрудничилите с германците по време на Втората световна война са имали своите причини да го правят. Вторият - присъствието на тогавашния държавен секретар за миграцията и убежището Тео Франкен на рождения ден на колаборациониста Боб Маес.
Причина за падането на кабинета се оказва твърдото несъгласие на новия фламандски алианс с решението на премиера Шарл Мишел да подпише пакта на ООН за миграцията.
Изборите през 2019-та година допълнително фрагментират политическия пейзаж в Белгия. В крайна сметка отново се стига до коалиционно правителство през 2020 година начело с либерала Александър Де Кро. То е формирано от социалисти, християндемократи и либерали, но в него вече няма представители на националистите от Новия фламандски алианс.
Пожар е избухнал тази вечер около 19:00 часа на покрива на заведение в "Студентски град", съобщиха от район "Студентски" на Столичната община. Всички посетители и служители са били евакуирани. Няма пострадали. Нанесени са материални щети. Причината за пожара е техническа неизправност, се посочва в съобщението. Два екипа на 7-а Районна..
Мобилизацията в Украйна не покрива нуждите на пехотата, призна главнокомандващият украинската армия генерал Олександър Сирски. Изказването му идва на фона на остри критики заради прехвърлянето на специалисти от Военновъздушните сили в пехотните подразделения: "Първо, има мое р азпореждане, с което се забранява прехвърлянето на..
Следващата група израелски заложници ще бъде освободена идната събота, съобщи чрез агенция АФП високопоставен представител на "Хамас". По-рано днес, малко след като в Газа влезе в сила примирието с Израел, палестинската групировка освободи три жени, които държа в плен от октомври 2023 година. Примирието в Газа е в сила, в ход е първата размяна..
"ТикТок" (TikTok) се появи отново онлайн в САЩ близо денонощие, след като популярната платформа с повече от 170 милиона американски потребители спря работа заради закон, забраняващ дейността ѝ поради съображения за националната сигурност, предаде Ройтерс. Това стана възможно, след като Доналд Тръмп уве,и, че ще отложи забраната още в първия ден от..
Първата част от примирието между Израел и "Хамас", което влезе в сила по-рано днес, беше изпълнена - три израелски заложнички, държани от "Хамас" в Ивицата Газа, бяха освободени и вече са в еврейската държава. Същевременно в Израел е в ход освобождаването на около 90 палестински затворници. През следващите 6 седмици се предвижда освобождаването..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност утре, заяви, че още на първия ден от втория си мандат ще издаде разпореждане, позволяващо на китайското приложение за видеосподеляне "ТикТок" (TikTok) да продължи да работи на територията на Съединените щати. "ТикТок" спря да работи в САЩ, Тръмп призова: Да го спасим!..
Съставянето на редовно правителство е само първата стъпка, но недостатъчна за преодоляването на институционалната и политическата криза. Това заяви президентът Румен Радев, който проследи втория ден от състезанията за световната купа по сноуборд в Банско. За първи път държавният глава отговори и на въпроса дали ще присъства на инаугурацията на..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..