Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха лингвистичен кабинет в силистренското основно училище „Св.св. Кирил и Методий“

Светла Пенкова, преподавател по английски език
Снимка: Незабравка Кирова
Богатство е човек да знае чужди езици. И както книгите са прозорец към света, то владеенето на език, различен от майчиния, ти дава възможност да пътуваш и опознаваш други народи, нрави и култура. Подвластни на това са ръководството и учениците в силистренското основно училище „Св.св. Кирил и Методий“. Преди дни там бе открит лингвистичен кабинет с празнична програма – стихове, драматизирани приказки и песни на български, английски, френски, румънски, украински и арабски език.Класната стая е цветна, светла и просторна. Има интерактивен екран и бяла дъска. Това са удобства, даващи възможност за приложение на модерни способи за изучаването на чужди езици.

Кабинетът е на стойност 25 000 лева и е изграден със собствени средства на училището, горд е директорът му Георги Тончев.

Георги Тончев, директор  на ОУ Св.св.Кирил и Методий

"Идеята за изграждането на лингвистичен кабинет се зароди преди години. Тя беше заложена в Стратегията за развитието на училището 2021-2025 година. В този езиков център децата ще могат да работят, използвайки персонални компютри. Всичко ще преминава през огромен интерактивен дисплей"


В училището има 463 деца разпределени в 21 паралелки от 1 до 7 клас. В лингвистичния кабинет учениците с чуждестранен произход ще могат да изучават и български език.

"Има 4 деца от Сирия и едно от Украйна"

Целта е изчуването на чужди езици да се издигне на ново ниво, каза Светла Пенкова, преподавател по английски език.


"Наред с усвояването на езика от книжния носител, децата имат възможност да покажат какво знаят чрез интерактивния дисплей. Той дава нови възможности". 

Крисияна-Мария и Александър са от учениците с допълнителни часове по английски. Казват, че се чувстват комфортно в тази стая, защото е по-светла и различна. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С условна присъда приключи делото за теча на данни от НАП

С една условна присъда приключи делото за един от най- големите течове на лични данни - от Националната агенция по приходите през 2019 година.  Разследването започна срещу трима души, обвинени в тероризъм. 6 години по-късно подсъдим остана само компютърният специалист Кристиян Бойков, който след споразумение с прокуратурата получи 9..

публикувано на 15.07.25 в 19:17
Кая Калас

Кая Калас изрази надежда, че до утре ЕС ще постигне съгласие по новите санкции срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на страните от Общността. Засега на него се противопоставя Словакия. "Надявах се да постигнем съгласие..

публикувано на 15.07.25 в 19:06

Продължават арестите след безредиците в Югоизточна Испания

Нови арести и разследвания след безредиците в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания. Задържаните по различни обвинения вече са 13 души. Сблъсъците между членове на крайнодесни групи и жители на Торе Пачеко започнаха след нападението миналата седмица срещу 68-годишен мъж, в което са замесени трима млади мъже от северноафрикански произход. Те..

публикувано на 15.07.25 в 18:45
Част от сградата на турския парламент в Анкара е запазена във вида, който получава след въздушната атака на 15 юли.

Ердоган: Турция ще се освободи от тероризма

Ще постигнем целта си и Турция ще се освободи от тероризма. Това заяви турският държавен глава Реждеп Тайип Ердоган в реч пред парламента по случай 9 години от осуетения опит за преврат в южната ни съседка.  Вечерта на 15 юли 2016 г. беше белязана от опит за военен преврат и сваляне от власт на президента Реджеп Тайип Ердоган. Бяха атакувани..

публикувано на 15.07.25 в 19:15

ЕС санкционира физически и юридически лица за дестабилизиране на Молдова

Страните членки на Европейския съюз санкционираха седем души и три дружества за дестабилизиране, подкопаване и заплашване на суверенитета, независимостта, демокрацията, върховенството на закона и стабилността в Молдова.  Наказани са близки съратници на олигарха Илан Шор, който вече е в санкционния списък на ЕС, заради участието му в незаконното..

публикувано на 15.07.25 в 18:11

България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари

България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари.  Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната и получи повишение на кредитния рейтинг.  България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро Новата емисия е структурирана в два транша - от 10- и 20-годишни книжа,..

публикувано на 15.07.25 в 18:10
Дмитрий Песков,Сергей Лавров, и Владимир Путин

Русия обвини Европа за решението на Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие

Русия обвини Европа за решението на американския президент Доналд Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие, предаде Ройтерс. Външният министър Сергей Лавров заяви, че все още се опитва да разбере мотивите на Тръмп: "Ясно е, че се намира под огромния и, бих казал, неприличен натиск от Европейския съюз и настоящото ръководство на..

публикувано на 15.07.25 в 17:52