"Септемврийското въстание е събитие от новата ни история, на чиято интерпретация залягаше в основата на идеологическите стълбове, по които трябваше да се възпитава обществото и да се внушава истината за миналото. Виждането за тази истина беше, че на 9 юни 1923 г. е извършен един фашистки преврат, народът се надига срещу този фашистки преврат, комунистическата партия го оглавява, прави опит за налагането на някаква демократична работническо-селска власт и този опит е жестоко смазан от фашисткото правителство. Това беше разказът, който десетилетия беше налаган в общественото мнение. В България няма фашизъм - нито на 9 юни, нито през септември 1923-та. Няма и стремеж за налагане на някаква демократична власт. Опитът на част от комунистическите водачи да вземат силово властта е за налагане на работническо селска диктатура и на комунистическа диктатура през 23-та година. Фактите и документите са категорични, че този опит не е плод на мисленето, виждането и стратегията на българските комунисти. Той им е наложен. Изисква се от тях да постъпят по този начин в името на световната пролетарска революция. България и Балканите се разглеждат от Москва и от Комунистическия интернационал като един от възможните пътища за дестабилизация на Европа и промяната на ситуацията след края на голямата война".
Това каза пред БНР проф. Веселин Янчев, преподавател по нова история в СУ "Св. Климент Охридски", който в предаването "12+3" представи книгата си "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание".
Монографията продължава изследването на нормативната уредба и практическото използване на българската армия за гарантиране на реда и сигурността в периода 1923 - 1924 г.
Тя предлага нови документи и нова интерпретация на събитие, продължаващо да разделя и противопоставя българското общество, и представлява своеобразна рекапитулация на вече вековния политически и историографски дебат.
По думите на проф. Янчев биха могли да бъдат направени аналогии и със съвременната ситуация в страната:
"Въпрос на избор е - да си избираме пътя и да си избираме съветниците. Може би това е изводът".
Веселин Янчев е професор, доктор на науките, преподавател по нова българска история в Историческия факултет на Софийския университет Св. Климент Охридски. Научните му интереси са в областта на военната, политическата и институционалната история на България след 1878 г. Автор е на книгите Офицери без пагони. Съюзът на запасните офицери в България. 1907 - 1945 (2000, 2021), Службите за охрана в България. От княза до президента. 1879 - 2013 (2013), Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит. 1879 - 1912 (2006), Армия, обществен ред и вътрешна сигурност между войните и след тях (1913 - 1915 и 1918 - 1923) (2014).
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Веселин Янчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..