Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И двата лагера от другата страна на границата очакват от Доган и Карадайъ много повече от това, което ДПС получи в Турция"

Илхан Андай: Започна голямото използване на ДПС от партиите в Турция

Може да се окаже, че ДПС играе с ход напред и след президентския вот в Турция ще отиде на следващи български избори с много по-голяма кошница, казва журналистът

Илхан Андай
Снимка: Стопкадър, bTV

"Реално започна голямото използване на ДПС от партиите в Турция."

Това каза пред БНР журналистът от 24rodopi.com Илхан Андай.

На ръководството на ДПС му е трудно да постигне баланс, смята той.

"Не може да се постигне онзи рахат-баланс. Когато те използват, няма начин да не сбъркаш. Ходове, философски напъни "вълкът сит, агнето цяло" са обречени на провал, на нервно възприятие от електорат, потенциални партньори и най-вече от турския етнос в България."

Докато до 2 април ДПС очакваше помощ, сега и двата лагера от другата страна на границата очакват от Доган и Карадайъ много повече от това, което ДПС получи в Турция, коментира Андай в предаването "Преди всички".

600 000 гласа могат да решат изхода от битката Ердоган – Кълъчдароглу, изтъкна той. По думите му тук влизат гласовете на 350 хиляди наши изселници, "които могат да гласуват и там, и тук", но минимум два пъти повече са тези с корен от България – стари изселници, които на 14 май ще гласуват за президент и меджлис.

Мина отдавна времето, когато около 80 на сто от изселниците подкрепяха социалдемократи, формацията на Бюлент Еджевит, след това на Демирел, след това на Дениз Байкал. След появата на Ердоган и това, което успя да направи в най-добрите си години за Турция, съотношението е вече 1:1 – 50% подкрепят Ердоган, 50% са за обединената опозиция, поясни Илхан Андай.

предизборен билборд на опозиционния кандидат Кемал Калъчдароглу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 10 са социологическите проучвания, като всички те са категорични, че ще има балотаж, уточни журналистът. Според него сега ситуацията е близо до паритет и въпреки че социолозите дават 4-5% за Кълъчдароглу, са категорични, че ще има балотаж.

"Пътят към балотажа минава през поведението на Мухарем Индже, който е бивш съратник на Кемал Кълъчдароглу и беше участник на миналите избори. Той е непреклонен и се явява сам, така че се върви определено към балотаж."

"На финала може да се окаже, че единият побеждава другия с по-малко от 1 милион гласове. Виждате тежестта на тази изселническа армия избиратели", допълни Андай.

Мевлют Чавушоглу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"ДПС малко бяха изиграни от Кълъчдароглу, защото неговият анонс гласеше, че идва на ифтар – нещо много хубаво в свещения месец Рамазан. Карадайъ, след като уважи два дена преди това външния министър в Каолиново и Шумен – там имаше ифтар и само накрая едно послание от Ердоган към изселниците, докато при Кълъчдароглу, бай Кемал, както му викат, си направи предизборна обиколка по знакови места (свързани с Възродителния процес – бел. ред). Така Карадайъ се оказа в конфузна ситуация. Той също държа реч на фона на изцяло предизборните думи на големия гост", посочи в анализа си Илхан Андай.

"Това, което се случи в Кърджали, вече дразни Ердоган и екипа му. Това, че Карадайъ два пъти беше с екип при Ердоган - кафето при Ердоган не е да разказваш след време на внуците си, че си бил в сарая, а да го разчетеш и да изградиш в главата си стратегия, по която ще имаш някаква роля – малко значима или повече значима, и в нито един момент не бива да надскачаш боя си, не бива да изиграеш ролята и от името на етноса или вярата си. ДПС сбърка, като съпровождаше с лидера си Карадайъ на всички тези знакови места за ДПС. Може би той трябваше да се появи само на ифтара в Кърджали, но пък, знае ли се! Кълъчдароглу е много хитър политик. След 10-11 загуби той застана с името си. Може да се окаже, че ДПС играе с ход напред и след 28 май ще може да отиде на едни следващи български избори с много по-голяма кошница."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: Лятото ще е с валежи под нормата и температури над нея

Лятото ще бъде с валежи под нормата и температури, които ще са с около 1,5 - 2 градуса над нея . Това прогнозира пред БНР климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  По думите му дългосрочна прогноза се прави трудно и не винаги това е успешен процес : "Зад изготвянето..

публикувано на 03.06.24 в 17:16

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

" Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания..

публикувано на 03.06.24 в 10:56
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Негласуващите отказват да легитимират елит, който не защитава интереса им

" Голяма част от българските граждани казват - този политически елит не защитава нашият интерес, поради което отказваме да го легитимираме . Не е просто – отегчих се или понеже са шести поредни избори, няма да гласувам. "Всички са маскари" е клише. Зад "Всички са маскари" се крият множество фактори – това, че не живея по-добре, въпреки..

публикувано на 02.06.24 в 10:07
Служебният министър председател Димитър Главчев (вдясно) се срещна в МС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Форум на НАТО в София, жп инцидент и други теми от отминаващата седмица

Седмицата започна с кулминационната част от заседанието на парламентарната асамблея на НАТО и участието на генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг. Още преди обичайните финални снимки на участниците, се разпалиха и политическите страсти у нас. Парламентарната асамблея прие декларация за подкрепа на Киев и призова страните,..

публикувано на 02.06.24 в 10:04
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59