Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Ковачева: Домашното насилие трябва да намери място в приоритетната законодателна програма

Снимка: Таня Милушева

"Вярвам, уверена съм, надявам се, че народните представители ще включат законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие в тяхната приоритетната законодателна програма и тези изменения ще бъдат доведени до успешен край, т.е. ще бъдат приети на първо и второ четене от НС и ще станат част от действащото позитивно право". 

Това заяви пред БНР заместник правосъдният министър Юлия Ковачева.
 
"Министерството на правосъдието изрази положително становище по законопроекта, внесен в предишното НС и няма причина да се отклонява от това свое разбиране в подкрепа на законопроекта. В момента, в който бъде внесен за обсъждане в комисии и пленарна зала, той ще бъде подкрепен от екипа на Министерството на правосъдието", увери тя в интервю за предаването "Преди всички". 

В Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2023 година са формулирани целите, очакваните резултати, сроковете за изпълнение на програмата и отговорните институции, посочи Ковачева и добави:

"Целите са изграждане на институционални механизми за координиране и мониторинг на дейностите по превенция и защита от домашно насилие, повишаване информираността и чувствителността на обществото по проблема, повишаване капацитета на професионалистите и представителите на отговорните институции, осигуряване на качествена защита на пострадалите лица и услуги за тях". 

Освен че са в синхрон с действащия Закон за защита от домашно насилие, те предвиждат и мерки, които надграждат постигнатото до този момент, подчерта зам.-министърът. По думите й същественото е предвиждането на координационен механизъм и осъвършенстването на законодателството в областта на защита от домашното насилие. 

Според нея приемането на измененията и допълненията в закона ще спомогнат за постигане в пълнота на целите, залегнали в Националната програма. "В този смисъл считам за необхоидмо законопроектът да намери място в приоритетната законодателна програма на НС".

Законопроектът беше изготвен в правосъдното министерство от широк кръг експерти, припомни Юлия Ковачева и добави, че той отговаря на обществените очаквания за предприемане на по-сериозни мерки за защита на пострадалите от домашно насилие, както и за превенция на такива случаи. 

"Аргументите, с които беше отхвърлен законопроектът в пленарна зала, смятам, че стоят встрани от неговите предмет и формулирани цели. Законопроектът беше разгледан в съответните комисии в НС, преди да бъде внесен в пленарна зала, и там той срещна подкрепа от народните представители. Имаше и обструкции по отношение на отделни правни положения, но считам, това са въпроси, които не би имало пречка да бъдат обсъдени и да намерят разрешение при разглеждането му между първо и второ четене. Той обаче беше отхвърлен. Изложените съображения, опасения, страхове и притеснения по отношение на законопроекта не намират опора в текстовете, които бяха предложени". 

Тя припомни, че в законопроекта на Надежда Йорданова се предвижда създаване на консултативни центрове и защитени жилища. Предвиждаше се там потърсилите помощ да бъдат консултирани и да получават подкрепа. Предложенията в законопроекта на БСП също са насочени към защита на жертвите на домашно насилие. Министерството на правосъдието изрази положително становище по отношение и на двата законопроекта, категорична бе Ковачева: 

"Считам, че и двата законопроекта могат да бъдат обсъдени и да намерят своето място в бъдещите изменения и допълнения на Закона за защита от домашно насилие". 

В действащия закон е дадена дефиниция за домашно насилие, каза заместник правосъдният министър и уточни, че в кръга лица, които могат да потърсят защита, са лицата, които са били в семейна връзка и във фактическо съпружеско съжителство: 

"В законопроекта на Надежда Йорданова се разширява кръгът на лицата, които могат да потърсят защита от домашно насилие. В този кръг се включват лица, които са извършили домашно насилие и които може да не са в пряка роднинска връзка с лицата, но живеят в едно домакинство или които са кръг от тяхната семейна среда. По отношение на лицата, които са в семейна връзка или които са във фактическо съпружеско съжителство, законопроектът не предвижда изменение в тази дефиниция - не разширява кръга на тези лица и не предвижда лица, които са в интимна връзка, която попада извън обхвата на дефинираните в закона - семейна възка или фактическо семейно съжителство". 

И още - със законопроекта се предвижда създаване на национална информационна система и национален регистър. Според Юлия Ковачева когато постъпи сигнал, наличието на такъв регистър може да спомогне за по-бързата и ефективна организация и предприемане на мерки. 

Действащият закон изисква лицето лично да подаде молба за защита, отбеляза още тя, но: 

"Гражданите, които са станали свидетели на случаи на домашно насилие, не трябва да подхождат с безразличие и да подминават този проблем. Всеки трябва да бъде ангажиран с този проблем, за да бъдат предотвратени трагичните инциденти. Законът не омаловажава значението на отговорното поведение на всеки един от нас". 

По думите й в законопроекта се предвижда органите на МВР да следят изпълнението на съдебните заповеди за защита. Ако те не се изпълняват, лицето може да бъде задържано, а също така има предвидена и наказателна отговорност, посочи зам.-министрът на правосъдието.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски обвини Китай, че се опитва да провали мирната конференция

Украинският президент Володимир Зеленски обвини днес Китай, че се опитва да провали мирната конференция, планирана за средата на този месец в Швейцария, предаде ДПА. 106 страни и организации ще участват в конференцията за мир в Украйна в Швейцария Зеленски каза на конференцията за сигурност „Диалог Шангри-Ла“ в Сингапур, че Китай, за..

публикувано на 02.06.24 в 17:01

Вече са определени 4 от делегатите от Софийската митрополия за Патриаршеския събор

Епархийските избиратели от Софийската митрополия избират делегати за предстоящия на 30 юни Патриаршески избирателен църковен събор.    Започва избирането на делегати, които ще избират бъдещия български патриарх Гергана Станчева, която е един от епархийските избиратели,  съобщи за БНР, че е имало кворум и изборът протича спокойно и според..

публикувано на 02.06.24 в 16:59

Велошествие в София за международния ден на велосипеда

По улиците на София премина велошествие, организирано от сдруженята "За Земята" и "Велоеволюция" и организацията "Софенхаген". Повод е международният ден на велосипеда.  Площадът пред катедралата "Александър Невски" се изпълни с предимно млади хора и велосипеди. Според събралите се хора предимството на велосипеда е, че няма нужда са се виси в..

публикувано на 02.06.24 в 16:22
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетридис

Гърция призова Скопие да спазва Преспанския договор

Гръцкият министър на външните работи Герапетридис призова Скопие да спазва международното споразумение за Преспанския договор. "Подчертаваме задължението на Република Северна Македония да спазва стриктно всички клаузи на Преспанския договор",заяви в интервю за гръцките медии първият дипломат на Гърция Йоргос Герапетридис. Използването на името..

публикувано на 02.06.24 в 16:12
Служебният премиер Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева в пленарната зала на парламента по време на опитите да бъде осигурен кворум - 2 юни 2024 г.

Днес парламентът няма да заседава

Извънредното заседание на Народното събрание, насрочено за днес, не се състоя заради липса на кворум. В пленарната зала се проведоха две процедури за регистриране на кворум - при първата бяха отчетени едва 67 депутати в залата, а при втората - 69, при необходимите минимум 121 за начало на заседанието.  Извънредното заседание на НС не събра кворум..

публикувано на 02.06.24 в 15:37
Петролна платформа в Бахрейн, архив.

Ройтерс: В ОПЕК+ вероятно ще има съгласие за съкращаване добива на петрол до 2024 г. и през 2025 г.

ОПЕК+ най-вероятно ще постигне съгласие за съкращаване на добива на петрол до 2024 г. и дори е възможно и през 2025 г., съобщи Ройтерс, като се позова на два източника от организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници. Цените на петрола се търгуват близо до 80 долара за барел - под това, от което много членове на ОПЕК+ се..

публикувано на 02.06.24 в 15:25

Извънредното заседание на НС не събра кворум при първата регистрация

Извънредното заседание на Народното събрание не събра кворум при първата регистрация. В пленарната зала се регистрираха едва 67 депутати при  необходими минимум 121 за начало на заседанието. В залата е служебният премиер Димитър Главчев. В предварително обявената програма е изслушване на Главчев около българската позиция в ООН за геноцида в..

публикувано на 02.06.24 в 15:08