Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ако обществото не предприеме мерки, ще дойде ден, когато ще съществува държавата България, но в нея няма да има българи"

Валентин Съйков: Икономиката е сърцевината на решението за демографската криза

"Не може да чакаме повече т.нар. политически елит да реши проблема с демографската криза. Време е гражданското общество да се заеме с изработването на дългосрочна стратегия"

Снимка: Ани Петрова

"Ако българското общество не предприеме мерки за справяне с надвисналата над нас демографска катастрофа, ще дойде ден, когато ще съществува държавата България, но в нея няма да има българи."

Това предупреждение отправи в интервю за БНР Валентин Съйков, председател на сдружение "Гражданска инициатива България 2050". Сдружението организира дискусия дали демографският срив може да бъде преобърнат в положителна тенденция и как.

Учените демографи от десетилетия алармират държавната власт за задълбочаващите се тенденции, но техният глас остана глас в пустиня, изтъкна Съйков.

Той нарече "най-катастрофални в сравнение с всички други предишни периоди" резултатите от последното преброяване през 2021 г. - за 10 години България е загубила 845 000 души, или 11,5% от населението си, което е най-големият спад в цялата ни съвременна история, но и най-големият спад в сравнение с останалите европейски страни.

"Само с чисто демографски мерки в тесния смисъл – социални помощи, детски надбавки, очевидно този въпрос не може да се реши. Необходима е комплексна политика – на първо място стратегия за ускорено икономическо развитие на страната", коментира Валентин Съйков в предаването "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Ако в сравнително кратък период - за 10 години, не се постигнат икономически и социални показатели на средноевропейско равнище, изобщо не може да се говори за преодоляване на демографската криза, смята Валентин Съйков.

"Такова движение нагоре е възможно. Румъния ни изпревари значително и вече се изравни с Унгария по тези основни икономически и социални показатели. Икономиката е сърцевината на решението за демографската криза. Ако ние не успеем да осигурим добри доходи на младите хора, които да живеят, да работят и да раждат децата си в нашата страна, ако те продължават да емигрират и да си търсят щастието в чужбина, всякакви стратегии и мерки ще си останат само написани на хартия."

Преди казвахме, че хоризонтът на българските политици е 4 години, а сега е от едни предсрочни до други предсрочни избори, подчерта организаторът на дискусията за демографските политики.

"Не може да чакаме повече т.нар. политически елит да реши проблема с демографската криза. Време е гражданското общество да се заеме с изработването на дългосрочна, в продължение поне на 3 десетилетия напред, стратегия за развитие на страната, която поставя на първо място демографията."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48