Новият граничен пункт „Струмяни-Берово“, който хората от България и Северна Македония чакат десетки години, ще разполага с две отделни ГКПП-та. Това решение е взето на последното заседание на Смесената междуведомствена комисия.
Проектиране на пътя до бъдещия граничен пункт „Струмяни-Берово“, който наскоро получи статут на приоритетен и стратегически, ще се забави поне още година. Причината е в необходимостта от Доклад за оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/.
Предстоят и отчуждителни процедури по 8 - километровото трасе, както и проектиране на самата зона за граничен и митнически контрол, включително изграждане на сградите на пункта. Властите в Република Северна Македония също трябва да реновират построената преди 30 години инфраструктура.
До месец юни трябва да приключат подготвителните дейности и процедури, стана ясно от наскоро подписания договор, потвърди областният управител на Благоевград Стоян Христов. Той уточни, че това включва изработване на Подробен устройствен план на граничната зона и изготвяне на инвестиционен проект за сградите и съоръженията, необходими за извършване на митнически и граничен контрол.
Въпреки сериозно раздвижване около чаканата над 40 години пътна връзка между хората, живеещи от двете страни на границата, недоверието все още е повече от оптимизма. Местните знаят, че в основата си това е политическо решение.
Кметът на община Струмяни Емил Илиев е убеден, че новият граничен пункт ще насърчи туристическия и културен обмен в района.
„С решението на МС, обявяващо ГКПП „Клепало“ за национален обект, нещата вече вървят в позитивна плоскост“
Той разказа пред БНР, че за македонските им колеги все още е трудно да повярват в положителното развитие на работата по проекта.
„Те имат изградена инфраструктура още преди 30 години. Успяваме периодично да ги изненадаме приятно с приети решения и с действия по изглаждането на ГКПП. Те четат всичко, което излезе в медиите“.
В Македония обаче се нуждаят от реконструкция на вече изградената инфраструктура, обясни още Илиев.
В България пък има за изграждане около 8 километра ново строителство на участък, който вече е избран.
„Парите обаче няма да стигнат за изграждането им. Трябва да бъде направена също нова площадка за съоръжения и сгради от българска страна. С решение на Междуведомствената комисия ще има два отделни пункта-един от македонска и един от българска страна“.
Процедурите са тежки и дълги, напомни кметът.
„Изготвянето на ОВОС ще отнеме между 10 и 12 месеца. Това ще забави решението за възлагане на строителните дейности“.
Цялото интервю на Кети Тренчева с Емил Илиев може да чуете в звуковия файл.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..