Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 16-22 април 2023

Анураг Малу
Снимка: Facebook/Anurag Maloo

Подобрява се състоянието на индиеца, който беше изваден жив след 3 денонощия, прекарани в цепнатина под връх Анапурна. 34-годишният Анураг Малу (Anurag Maloo) беше спасен от полските алпинисти Адам Биелицки и Мариуш Хатала, които имаха намерение да изкачат върха по нов маршрут по Северозападната стена. В спасителната акция на терен участваха и петима шерпи, а мястото беше локализирано от хеликоптер след описанията на бразилец, станал свидетел на инцидента.

На 17 април, на около 6000 метра височина, под Лагер 3 индиецът паднал в цепнатина, след като се опитал да пусне рапел по късо въже. Малу се подхлъзнал при изнизването от въжето и паднал в намиращата се наблизо цепнатина. Намерен е 50 метра надолу в нея, като се предполага, че тя е няколко пъти по-дълбока. Подробности за случилото се разказа бразилецът Мозис Фиамончини (Moeses Fiamoncini) пред сайта Explorersweb, където бяха публикувани видео и снимки от мястото на инцидента.

Междувременно, медии в Индия съобщават, че Малу е в по-добро състояние и семейството му иска тойда бъде транспортиран в Делхи за по-нататъшно лечение. Миналата година индиецът е изкачил Ама Даблам, а за тази година е имал в плановете си 3 осемхилядника - Анапурна, Еверест и Лхотце. 

Подобрява се състоянието и на сънародничката на Малу - индийката Балджи Каур (Baljeet Kaur). Два дни, след като изкачи върха без допълнителен кислород, непалски медии я обявиха за мъртва, след като връзката с нея прекъсна. Оказа се, че Балджи останала сама на слизане, а двамата й шерпи са развили симптоми на височинна болест. След като повече от денонощие нямаше връзка с нея, индийката подаде сигнал за помощ и беше спасена от хеликоптер на около 7300 м височина. Тя беше откарана в болница с измръзвания. 

Трети индиец - Арджун Ваджпай (Arjun Vajpai), както и пакистанците Шехроз Кашиф (Shehroze Kashif) и Найла Киани (Naila Kiani), бяха евакуирани с хеликоптер от района на Лагер 4, след като част от машрута по-надолу беше блокиран от паднала лавина. Ето какво разказа в интервю за БНР Шехроз Кашиф, който е световен рекордьор за най-млад човек, изкачил 11 от най-високите върхове в света:
"Намирате ме в Непал, в Катманду. Имам някои леки измръзвания на върха на два от пръстите си, но иначе съм добре. Изкачих върха на 17 април с Найла от Пакистан и с Арджун от Индия, както и с тримата ни шерпи. Условията бяха доста добри, вятърът не беше силен. На слизане, в Лагер 4, шерпът ми каза, че другите в лагера са ни изяли храната. Доста хора там бяха изтощени, не можеха да дишат и т.н. Освен това, лавина беше затрупала въжетата в по-долен участък и нямаше път надолу. Единственият начин беше да бъдем евакуирани".
 
Смъртта обаче покоси известния севрноирландски алпинист Ноел Хана, който издъхна в палатката си в Лагер 4, след като изкачи Анапурна. 
Господин Динев
Снимка: Личен архив на Господин Динев

Господин Динев, който също беше част от експедициите на Анапурна, реши да прекрати участието си, тъй като, първо, заради изпуснат багаж, се наложи да слезе от 6500 до 5500 м, а после падна лавината между Лагер 2 и Лагер 3 и започнаха спасителните акции. В това време здравословното му състояние се влоши, тъй като аклиматизационните ротации не бяха достатъчни. Това наложи Динев да бъде приет в болница. В момента той е в добро състояние, на път за България.

Ето какво каза още по темата 21-годишният Шехроз Кашиф. Той се запозна с Господин Динев по време на принудителната им почивка в най-близкото населено място, когато в района на Базовия лагер имаше обилни снеговалежи:

"Срещнах го, когато бяхме в Тато Пани. Той тръгна нагоре ден преди мен, после го срещнах в Лагер 3, когато той слизаше. Беше много изморен. Лично аз съм започнал да изкачвам върхове на 11-годишна възраст, с различни световни фирми. Това беше мое решение - да продължа да правя това. Остават ми още само 3 осемхилядника, за да сбъдна мечтата си и да стана най-младият човек в света с т.нар. Хималайска корона. След Анапурна се отправям към Дхаулагири. Искам да кажа на младите хора - бъдете себе си и отмествайте собствените си граници, правете онова, което ви харесва".
Динев с пакистанския рекордьор Шехроз Кашиф преди атаката
Снимка: Личен архив на Господин Динев

Междувременно, поляците, които участваха в спасителната операция за индиеца от цепнатината под Анапурна, обявиха, че условията този сезон не са подходящи за изкачване на върха по премиерен маршрут от северозапад, затова ще преминат по нормалния маршрут, стига условията да позволят.

Други двама поляци пък - Бартек Зиемски и Освалд Перейра, изкачиха върха на 17 април, след което Бартек се спусна със ски до 4800 м - най-ниската точка със сняг, като е използвал въже в 3 участъка между Лагер 3 и Лагер 2, най-техничната част от маршрута. Изкачването и спускането е осъществено без допълнителен кислород.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

02.03.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи"  от 2 март 2025г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 04.03.25 в 11:36
Яня Гарнбрет и отборът на клуб

Екстремните спортове 23 февруари – 1 март 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристигна в четвъртък в София по покана на най-голямата зала за катерене в България, която празнува първия си рожден ден.  Гарнбрет се срещна с деца катерачи и показа уменията си по маршрути с категория на трудност между 8b и 8c+, направени за нея от специално поканени за целта..

публикувано на 01.03.25 в 10:47
Силво Каро (вдясно) и журито на фестивала в Любляна

За планините с любов: Фестивал на планинарското кино в Любляна

В Словения има поговорка, че всеки „истински“ словенец трябва поне веднъж в живота си да изкачи Триглав (2864 м), най-високия връх в страната и в Юлийските Алпи. В малката балканска страна има 352 върха с височина над 2000 метра, а стените за катерене достигат няколкостотин метра. Затова и неслучайно почти всеки в Словения се е докоснал до..

публикувано на 27.02.25 в 11:32
Участници в алпиниадата

Екстремните спортове 9 – 23 февруари 2025 г.

Симеон Павлов се класира на 10 място на състезанието по фрирайд в Силврета Монтафон , Австрия. То се проведе на Северната стена на връх  Zamangspitze (2387 м).  С натрупаните точки българският скиор може да надгради и стабилизира позицията си в Challenger сериите занапред.  Предстоят му четири старта в рамките на следващия месец,  съобщават от..

публикувано на 23.02.25 в 13:05
Законите на Мърфи

23.02.25 Законите на Мърфи

"Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще". Това е изречението на 2024-та година, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.   "Злобата вирее във всички човеци, разликата е в това как я практикуваме". Това е изречението на месец януари, а негов автор е Костадин Поповски от Кърждали. Рубриката "Законите на Мърфи" от 23..

публикувано на 23.02.25 в 08:15

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00