Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща на държавни институции, екоорганизации и заинтересовани страни по казуса с дюните на "Каваците"

Снимка: БГНЕС

По инициатива на министъра на околната среда и водите инж. Росица Карамфилова от 14:00 часа днес ще се проведе среща на представители на държавни институции, екологични организации и всички заинтересовани страни по казуса с дюните на къмпинг „Каваците“. 3 комисии до момента са изразили различни становища относно границите на пясъчните дюни  извън плажните ивици на двата къмпинга „Каваци- север“ и „Каваци-юг“. 

Според първата комисия пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. Решението е от ноември 2021 година и е оспорено от Института по океанология. Втората комисия посочва, че площта на пясъчните дюни е 31 202 кв. метра. Решението е от юли 2022 година. То обаче остава само на хартия и не е разгледано от комисията за специализираните карти и регистри. 

Така се стига до назначаването на 3-та комисия, която намалява границите на пясъчните дюни до 11 410 кв.м. Последното решение е от октомври 2022 година. 

От 6 април тази година областният управител на Бургас Мария Нейкова настоява:
"Считам, че е най-правилно министърът да възложи още 1 комисия, която много прецизно да направи заключение има или няма дюни и каква е площта, която е обхваната".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 дни в ритъма на джаза – в очакване на фестивала в Банско

Тази година почитателите на Банско джаз фестивал ще бъдат изненадани не само с участието на световни звезди, много от тях носители на престижни музикални награди, но и с факта, чe  най-авторитетното музикалното събитие ще бъде цели 10 дни и нощи . А  най-големият сюрприз е участието на YouTube феномена ЙОЙОКА - 15-годишната барабанистка от..

публикувано на 29.04.25 в 09:45

Тежка катастрофа на АМ "Тракия" до отбивката за село Лозен

Един човек е пострадал при катастрофа на АМ "Тракия" в посока София. Инцидентът е станал близо до отбивката за село Лозен. На място има екип на Пътна полиция. Движението се регулира от екипи на МВР.

публикувано на 29.04.25 в 09:45

25% от компаниите у нас планират да намалят персонала си. Какви са причините?

25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация по заетостта. Той посочи, че в проучването на Българската конфедерация по заетостта от месец април се наблюдава леко увеличение на този показател, ако го сравним с предишното изследване...

публикувано на 29.04.25 в 09:30
 Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: EK да осигури реална свързаност по оста Рудозем – Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия за блокирането, от гръцка страна, на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт Рудозем-Ксанти, предаде БТА.  Кючюк настоява Европейската комисия: да оцени как създадената блокада на новия пътен..

публикувано на 29.04.25 в 09:27
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: И кредитите, и депозитите ще продължат да растат

" Очаквам, че ще продължат да растат и кредитите, и депозитите ". Това заяви пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев преди днешната дискусия "Кредити, задължения и лихви при влизането в еврозоната". Той напомни, че постоянният ръст на депозитите е започнал след голямата финансова криза през 2009 г. От тогава хората се настроиха в посока..

публикувано на 29.04.25 в 09:25
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Гърция: Разследват НПО за връзки с трафика на мигранти

В Гърция разследват неправителствени организации за предполагаеми връзки с трафиканти на нелегални мигранти. Тази нощ в Егейско море гръцката брегова охрана проведе мащабна спасителна операция за мигранти в потъващи две лодки до остров Гавдос. Над 100 души са спасени, като сред тях има и майки с деца. Министърът на търговския флот..

публикувано на 29.04.25 в 09:15

Мащабни пожари бушуват в Гърция

Голям пожар обхвана гора до туристическия град Кератеа на 40 километра от Атина. Властите изпратиха съобщения по мобилните телефони на хората в близост до пожарното огнище да се отдалечат по посока град Лаврио. Няколко човека са приети в болница с дихателни проблеми. Над 100 пожарникари и два хеликоптера гасят. Трудно се овладява стихията, поради..

публикувано на 29.04.25 в 08:53