"Не съм художник, автор, човек, който притежава отговорите. Изложбата задава желание за утопично мислене, мечтаене, бленуване, което може да доведе до някакъв вид отговори. Но връзката между изкуство и отговори в реалния живот не е директна. По-скоро обогатява живота", каза Лъчезар Бояджиев в предаването "Хоризонт до обед" на програма "Хоризонт".
"Човек става личност в града, излиза от анонимността на просто жител, когато се чуе нейния или неговия град, гласът на една общност от хора. Оличностяването на всеки човек става тогава, когато придобиеш някаква гласност, някаква видимост, изразиш мнение, гласуваш, заемеш позиция. Образите, метафорите, които аз използвам, са такива, които подтикват към това да бъдеш личност, да направиш живота малко по-смислен, малко по-добър за всички останали хора."
Всичките градове, изобразени в изложбата, са абсолютно реални. Това е проект в развитие, посока, свързана с градско мислене, поясни творецът.
Венеция се нуждае от метро под островите на стария град, като по този начин да бъде поддържана и укрепена, за да не потъне. В Париж гигантският поток от туристи, които искат да се качат на Айфеловата кула, може да бъде овладян, като се построят две по-малки Айфелови кули, за да се придобият още гледни точки и да се разсее туристическият поток – това са част от посоките, в които върви художественото осмисляне на Лъчезар Бояджиев.
За София например той си представя как се слива с планината Витоша, придобиваме едно езеро, а на върха на планината се слага гигантско виенско колело, което с помощта на вятъра да генерира енергия.
"Някои от тези проекти са доста утопични, други – доста политически, трети – метафора, красива, реализуема още утре", отбеляза художникът.
Бояджиев сподели, че в София са корените му, първите три години от живота му са минали в Москва, а първите години от професионалния му живот – в Ню Йорк, че се чувства еднакво добре в Сингапур, Истанбул, Венеция и Париж.
Това не е глобалистичен проект, уточни художникът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..