Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Оптимизъм за предстоящия летен сезон. Очертава се ръст от 14-17% спрямо предпандемичната 2019 г.

Румен Драганов: Ако някой иска да прекара това лято на цените от 2019 г., може да го направи

Снимка: БГНЕС

"Всеки може да избира. Ако някой иска да прекара това лято на цените от 2019 г., може да го направи."

Това заяви в интервю за БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

"Предлагаме огромен брой легла на Черноморието и ако влезете в търсачките ще видите както цени, близки до тези от 2019 г., така и по-големи. Пазарът може да приеме определено натоварване на цените, но търговците в туризма винаги се стремят към по-ниска цена и маркетинг на място – да водят до по-големи обороти, а не самата цена, която може да има и отблъскващ характер."

Цените се запазват на нивата от миналата година. Два шезлонга с чадър на плажа няма да надхвърлят 30 лева, увери Драганов.

Туристическият бранш очаква силен летен сезон. Засега се очертава ръст от 14-17% спрямо предпандемичната 2019 г.

Румен Драганов  Снимка: БГНЕС

Ранните резервации са най-доброто решение, препоръчва Румен Драганов.

"Когато има ранни записвания, вие избирате най-доброто – като местоположение, като гледка. Първа линия върви с много високо темпо на продажби."

В Турция цените тази година са малко по-високи, отбеляза Румен Драганов.

Местният пазар по правило е най-силен. В Германия например няма как германците да излязат повече, отколкото ще пътуват в самата Германия. В България реализираме над 21 милиона пътувания на българи у нас, за сравнение - в чужбина се осъществяват около 7 милиона пътувания на наши сънародници, поясни той.

"Българите превърнаха селата във вили. Направиха си къщите от баби, дядовци, майки и бащи във вили. Изнесоха си бизнеса там. Отесняха магистралите. А по отношение на пътуванията в чужбина – самолетите са пълни", коментира Драганов.

Той е категоричен, че има следпандемичен бум на пътуванията в световен мащаб, а технологиите допринасят за това голямо движение.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди българи отбелязаха Деня на независимостта на гара Трапезица във Велико Търново

Хиляди българи от цялата страна се събраха вчера на гара Трапезица във Велико Търново, за да посрещнат ретро влака „Корона експрес“, от който за възстановка на събитията от преди 115 години за провъзгласяването на независимостта на България слязоха княз Фердинанд и министрите от правителството на Александър Малинов. 115 години по-късно..

публикувано на 24.09.23 в 05:25
Д-р Петьо Брезоев, дерматолог в ДКЦ Александровска болница в София

Д-р Петьо Брезоев: Дихидротестостеронът е причина за оплешивяването

Голяма част от мъжете имат проблем със загубата на коса . Оплешивяването, особено в млада възраст, оказва сериозно влияние на мъжкото самочувствие и голяма част от мъжете са готови да похарчат средства и време, за да възстановят своята коса.  Възможно ли е процесът на оплешивяване да бъде овладян или трябва просто да се подходи към..

публикувано на 21.09.23 в 14:57
Входът на пропастта Морджа

Пещерите като приключение и спасение - надълбоко с Теодор Кисимов и Георги Беров

20-годишният Георги Беров е сред участниците в успешната спасителна акция в Морджа. Завършил е обучение за пещерен спасител. Учи в Националната спортна академия. Георги познава пещерата, защото още 16-годишен през 2019 г. е бил част от международна експедиция там, достигайки до 1230 метра дълбочина. "Беше плюс за мен, защото познавах..

публикувано на 21.09.23 в 13:18
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Правителствената сглобка е партийна клопка

Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост. Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. В хода на..

публикувано на 21.09.23 в 08:24

Илхан Андай: Пеевски се оказва механик на сглобката. Явно вече не е лошият

" Изглежда като втория след Доган, нали?  Реализира успешните си инициативи. Излиза с анонси сутрин, съставя дневния ред на правителството.  Явно вече не е лошият Пеевски , след като и Кирил Петков и компания го възприемат, нищо че декларират - не сме в коалиция с тях. Да си зададем въпроса - протест срещу Пеевски или срещу Кирил Петков би събрал..

публикувано на 21.09.23 в 07:59

Догодина ваучерите за храна стават електронни

От  1 януари хартиените ваучери за храна стават   електронни . Ще има преходен период от шест месеца -  до 1 юли догодина , през който ще действат едновременно както ваучерите на хартия, така тези на електронен носител. "Дигитализацията на ваучерите за храна беше доста дългоочаквана от работодателите и потребителите, тъй като след..

публикувано на 21.09.23 в 06:54
Д-р Симеон Маджаров

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец.  Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от..

публикувано на 20.09.23 в 14:41