Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Воля за оцеляване: кой е българският iBushcrafter?

Как се прави лък от стари ски, кои диви растения стават за ядене и как най-лесно се пали огън в камина?



Живот в хармония с природата.

Това е краткото обяснение на Bushcraft – уменията за оцеляване в естествена, извънградска среда. Дефиницията даде в ефира на „Изотопия“ Станимир Каравеликов – автор на сайта и YouTube канала iBushcrafter - съвети за успешно пребиваване сред природата и решения в кризисни ситуации.

В палитрата от знания и полезни умения Станимир има истории за ръчно изработени ножове от специални стоманени сплави и естествени материали. Изявява се и с рецепти за билкови кремове за травми, болки и поддържане на кожата.

Първо обаче да разберем повече за бушкрафтърското оцеляване.

Станимир: „Това не е да отидеш в гората, да се забиеш там и да не излезеш повече. Това е когато влезеш в гората, да видиш около себе си и познаеш всички треви, които ти трябват, какво можеш да направиш с тях. Да си прекараш там чудесно и после да се върнеш към нормалното си ежедневие.“

Да научиш нещо повече за природата и за себе си

Станимир: „Всеки път, когато излизам сред природата научавам нещо ново, изпитвам нещо различно. Природата е жива и динамична, дава ни страшно много познания и вътрешно усещане.“


Полезни растения

В сайта iBushcrafter Станимир ни запознава с растения около нас, за които не предполагаме, че биха ни били от полза – като лечебно средство или просто като част от салатата.

Станимир: „Преди година се запалих покрай едно приложение за телефон – снимаш всяка тревичка и то ти подсказва какво би могло да е това растение. Аз като много любознателен човек започнах да си щракам каквото имам из двора. Но не просто да видя кое растение какво е, а за какво би могло да се ползва или да не се ползва, защото има и отровни.“

Така за около година Станимир успява да каталогизира над 150 растения из страната, които са по-непознати. Идеята му е да показва на своите последователи какво полезно могат да извлекат от една разходка, била тя дори и в парка.


Станимир: „По този начин открих страшно много билки, някои от които дори ги няма в българските книги. А те се срещат в нашата природа.“

За всички билки, към които проявява интерес, Станимир проверява в западни научни източници. „Искам да разполагам с последната и най-проверена информация, за да съм сигурен, че това което ползвам или предлагам няма да навреди на някого.“

Лечебни бурканчета

Станимир започва да бърка мехлеми случайно: „Имам племенница и миналото лято я бяха нахапали много комари. Сестра ми се оплака и реших да й предложа една специална билка за това. Тогава ми хрумна да го превърна това нещо в мехлем. Реших да импровизирам, а се оказа, че е страшно ефективно. Буквално за 3-5 минути изчезват зачервяванията от местата на ухапванията от комари. Вече го пробваха много хора. В този мехлем има основно здравец, живовляк и лавандула. Тези билки успокояват кожата, намаляват отока и действат противоалергично.“


Мехлемите продължават. Станимир забърква различни такива с цветове от невен за по-мека кожа, прави такъм с лютива мента и лавандула против болки в ставите и мускулите. Изпробва мазилата и върху себе си.

И така от семейство, познати и него самия – билките на Станимир започват да се търсят. Пишат му хора от туитър, както и такива, които са гледали видеата му в YouTube.

Освен растения с лечебни свойства, в природата има и такива, които представляват сериозна заплаха. Станимир ни запознава в едно от видеата си с Американския винобой.


РАНИЦА ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ И АВТОРСКИ НОЖОВЕ

Като истински бушкрафтър Станимир ни дава съвети какво да си носим задължително в раницата, когато отиваме на преход или просто на разходка в природата.


Сред основните неща са персонални филтри за пречистване на вода, суха храна, пиезо запалка и нож. Станимир дава съвети и как се оказва помощ при прорезна рана. Една от истинските му страсти обаче е реставрирането на стари ножове, както и изработването на авторски такива от специални стоманени сплави и естествени материали.

За страстта към ножовете и за това как да си направим лък от стари ски - чуйте цялото интервю със Станимир Каравеликов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10