Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Воля за оцеляване: кой е българският iBushcrafter?

Как се прави лък от стари ски, кои диви растения стават за ядене и как най-лесно се пали огън в камина?



Живот в хармония с природата.

Това е краткото обяснение на Bushcraft – уменията за оцеляване в естествена, извънградска среда. Дефиницията даде в ефира на „Изотопия“ Станимир Каравеликов – автор на сайта и YouTube канала iBushcrafter - съвети за успешно пребиваване сред природата и решения в кризисни ситуации.

В палитрата от знания и полезни умения Станимир има истории за ръчно изработени ножове от специални стоманени сплави и естествени материали. Изявява се и с рецепти за билкови кремове за травми, болки и поддържане на кожата.

Първо обаче да разберем повече за бушкрафтърското оцеляване.

Станимир: „Това не е да отидеш в гората, да се забиеш там и да не излезеш повече. Това е когато влезеш в гората, да видиш около себе си и познаеш всички треви, които ти трябват, какво можеш да направиш с тях. Да си прекараш там чудесно и после да се върнеш към нормалното си ежедневие.“

Да научиш нещо повече за природата и за себе си

Станимир: „Всеки път, когато излизам сред природата научавам нещо ново, изпитвам нещо различно. Природата е жива и динамична, дава ни страшно много познания и вътрешно усещане.“


Полезни растения

В сайта iBushcrafter Станимир ни запознава с растения около нас, за които не предполагаме, че биха ни били от полза – като лечебно средство или просто като част от салатата.

Станимир: „Преди година се запалих покрай едно приложение за телефон – снимаш всяка тревичка и то ти подсказва какво би могло да е това растение. Аз като много любознателен човек започнах да си щракам каквото имам из двора. Но не просто да видя кое растение какво е, а за какво би могло да се ползва или да не се ползва, защото има и отровни.“

Така за около година Станимир успява да каталогизира над 150 растения из страната, които са по-непознати. Идеята му е да показва на своите последователи какво полезно могат да извлекат от една разходка, била тя дори и в парка.


Станимир: „По този начин открих страшно много билки, някои от които дори ги няма в българските книги. А те се срещат в нашата природа.“

За всички билки, към които проявява интерес, Станимир проверява в западни научни източници. „Искам да разполагам с последната и най-проверена информация, за да съм сигурен, че това което ползвам или предлагам няма да навреди на някого.“

Лечебни бурканчета

Станимир започва да бърка мехлеми случайно: „Имам племенница и миналото лято я бяха нахапали много комари. Сестра ми се оплака и реших да й предложа една специална билка за това. Тогава ми хрумна да го превърна това нещо в мехлем. Реших да импровизирам, а се оказа, че е страшно ефективно. Буквално за 3-5 минути изчезват зачервяванията от местата на ухапванията от комари. Вече го пробваха много хора. В този мехлем има основно здравец, живовляк и лавандула. Тези билки успокояват кожата, намаляват отока и действат противоалергично.“


Мехлемите продължават. Станимир забърква различни такива с цветове от невен за по-мека кожа, прави такъм с лютива мента и лавандула против болки в ставите и мускулите. Изпробва мазилата и върху себе си.

И така от семейство, познати и него самия – билките на Станимир започват да се търсят. Пишат му хора от туитър, както и такива, които са гледали видеата му в YouTube.

Освен растения с лечебни свойства, в природата има и такива, които представляват сериозна заплаха. Станимир ни запознава в едно от видеата си с Американския винобой.


РАНИЦА ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ И АВТОРСКИ НОЖОВЕ

Като истински бушкрафтър Станимир ни дава съвети какво да си носим задължително в раницата, когато отиваме на преход или просто на разходка в природата.


Сред основните неща са персонални филтри за пречистване на вода, суха храна, пиезо запалка и нож. Станимир дава съвети и как се оказва помощ при прорезна рана. Една от истинските му страсти обаче е реставрирането на стари ножове, както и изработването на авторски такива от специални стоманени сплави и естествени материали.

За страстта към ножовете и за това как да си направим лък от стари ски - чуйте цялото интервю със Станимир Каравеликов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26