Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради лъжливи теории антиваксъри рискуват здравето на децата

Има опасност от завръщане на полиомиелит и морбили

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През цялата отминала седмица една от темите в медиите бе ваксинацията. Това се свързва с Европейската имунизационна седмица и България е част от държавите, които трябва да насочат вниманието си към уязвимите групи и антиваксърски движения. Причината е, че само ваксините предпазват хората и обществото от наистина страшни болести.

До преди година само споменаването на думата "ваксина" разделяше хората на две - про и анти. Тогава ставаше дума за ковид и заради уж "второто мнение" на хора като Мангъров в България 38 326 души изгубиха живота си от вируса.

За нещастие обаче именно думата "ваксина" продължава да подхранва безумни теории, да всява страх сред по-неустойчивите и да дава храна за нови фантастични теории. Това нямаше да е толкова страшно, ако не беше опасно за живота. И не толкова за живота по принцип - ясно е, че българите не го ценим твърде, а за детския живот.

Две от опасните болести са полиомиелит и морбили, казва д-р Цветелина Мирчева от РЗИ – Русе.

Става дума за онази страшна болест, която бабите ни наричаха "детски паралич" и разказваха колко деца е отнесла или осакатила. Благодарение на имунизационния календар в България този проблем е до голяма степен решен.

Снимката е илюстративна

Антиваксърите се увеличават, казва д-р Искра Генева. Тя подчертава, че от други държави могат да бъдат пренесени болести.

Вниманието на европейските институции е насочено към уязвимите обности. При нас това са ромските и благодарение на здравните медиатори здравната политика достига до тях. Сред здравните медиатори са Людмил Стефанов, Милка Маринова и Илия Янакиев от Сеново, Бяла и Вятово. Стана ясно, че с ромите проблем няма. Проблемът е другаде. Назовава го д-р Росица Гецова, която има в листата си над 6000 пациенти.

„Става въпрос за малката възраст, новородените бебенца. Все още има единични случаи, когато майките са категорични.“

Мотивът е страха. Има дете без ваксини, което вече е в първи клас. Не са много но има родители, които трудно се убеждават.

Някъде бъркаме и може би работата е в образованието, за което е по-важно да знаеш теоремите на Питагор и Талес, отколкото за опасните болести, които заобикаляме с напълно безплатните ваксини!


Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01