"На всеки пет години се провежда голям дебат за Априлското въстание. Правят се научни конференции, чиито основен организатор е Историческият музей в Панагюрище. В тези форуми се включват научни работници от Института за исторически изследвания към БАН, историци от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и от Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", местните краеведи от музейните центрове в страната, изследователи от чужбина", каза за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" на БНР доц. Пламен Божинов от Института за исторически изследвания към БАН.
И допълни, че тези конференции, заедно с откриването на нови извори, дават една по-широка и по-задълбочена представа за това какво се е случило в България в периода април - май 1876 г.
Според доц. Божинов се откриват и нови изследователски полета. Едно от важните в последните години е погледът върху паметта за Априлското въстание – изследването върху това как в различните епохи се е интерпретирало и предавало сред съвременниците онова, което се е случило. Това определено обогатява представата не само за самото въстание, но и за това как и по какъв начин обществото възприема случилото се тогава.
Доц. Пламен Божинов постави акцент върху медийното отразяване на Априлското въстание в Европа и Америка. Широко известен факт е, че то е отразено мащабно в чуждестранната и в българската преса, излизаща зад граница. По един начин обаче това се случва във Великобритания, Германия, Русия и Франция, а по друг – в Цариград и в Румъния.
Доц. Пламен Божинов е автор на редица статии и студии, посветени на историята на политическите, църковно-националните, просветните и културните изяви на българите през ХІХ в. Завършва Историческия факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" през 1983 г. Докторската му дисертация на тема "Марко Д. Балабанов – обществено-политически идеи и дейност до 1878 г." е подготвена в Института по история при БАН и защитена през 1996 г. От 2009 г. е доцент в Институт за исторически изследвания. Чел е лекции в Нов български университет в периода 1996 – 2005. Участва като съавтор в енциклопедичния справочник "Кой кой е сред българите ХV –ХІХ в." (2000). Автор е на редица студии и статии, посветени на историята на политическите, църковно-националните, просветните и културните изяви на българите през ХІХ век. Научните му интереси са свързани с Българско Възраждане, история на политическите идеи и техният трансфер, църковно-национална борба, културно-просветно движение, цариградски българи, благотворителност, Източна криза 1875 – 1878, учредително събрание, история на дипломацията.
"Руснаците вече са докарани дотам, че трябва да разчитат повече на продукцията си в момента" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас на влизане на заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. Тя поясни, че това е записано в разузнавателния доклад, който министрите ще обсъдят. "Русия не се е..
Решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд заради върнатото му предложение за референдум за еврото няма да се отрази за Конвергентния доклад, който България очаква. Това заяви в отговор на журналистически въпрос председателят на парламента Наталия Киселова. "Държавният глава има намерение да сезира Конституционния съд...
Български и полски компании от отбранителната индустрия обсъждат във Велико Търново партньорството си и възможностите за иновации в условията на влошената ситуация в областта на сигурността, предизвикана от руската агресия срещу Украйна. Конференцията е под патронажа на вицепремиера Томислав Дончев и е в рамките на полското..
Постановлението, с което правителството осигурява допълнителни 15 милиона лева за градския транспорт в София е прието още вчера от кабинета и публикувано днес в правно-информационната система на Министерски съвет. Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за увеличение на заплатите в столичния транспорт с 300 лв. Средствата се осигуряват..
Белгийските власти поискаха от Европейския парламент да снеме имунитета на петима евродепутати, сред които е и българският евродепутат от групата "Обнови Европа" Никола Минчев, пише "Политико", позовавайки се на служители в евроинституциите. Настояването е във връзка с разследване за предполагаемото им участие в корупционен скандал, свързан с..
Блокадата на съда в Нови Сад е временно прекратена, предават сръбските медии. Достъпът до сградата на съда е свободен от тази сутрин до 11 часа местно време (12 часа българско време), съобщиха в профила си в "Инстаграм" студентите от блокадата. От публикацията става ясно, че студентите са взели това решение, за да предоставят възможност..
Нова извънредна кампания в строителството започва Главната инспекция по труда (ГИТ), тя ще продължи до средата на юни. За по-висока ефективност инспектори по труда от териториалните дирекции ще бъдат командировани в други области и градове, където има голям брой строителни обекти. За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..
Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП –..