Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е необходимо, за да се повиши реализирането на донорски ситуации у нас?

Снимка: БЧК
Трябва да се насърчи говоренето за донорството. Това заяви пред БНР Любомир Любомиров, брат на човек изпаднал в мозъчна смърт, който стана донор на две деца и една жена.

"Най-адекватно би било човек приживе да посочи съгласие или несъгласие за донорство. Това може да бъде вкарано в документа за самоличност. Вероятно ще са необходими законодателни промени. Към настоящия момент хората у нас могат да говорят с близките си и да ги инструктират как биха желали да се действа, ако изпаднат в мозъчна смърт и са подходящи за донори.  Имало е пропуснати донорски ситуации заради спорове между близки".

Над 860 души у нас чакат за трансплантация на орган.  През 2022-ра година са реализирани 14 донорски ситуации и са направени 20 трансплантации.

"Имахме 2 часа да вземем това решение, но го направихме в рамките на 2-3 минути. Това продължава да се оказва много учудващо.  За мен тези нещо би трябвало да са нормални и естествени", разказа в предаването "Преди всички" Любомир Любомиров. 

Българската патриаршия също дава благословия за извършването на донорски трансплантации, но при определени условия. Най-важни са установяването на мозъчна смърт по строго определени критерии и писменото информирано съгласие от донора и близките му.

Проф. Росен Коларов, изпълнителен директор на Агенция „Медицински надзор“, обясни, че донорската ситуация започва с идентифицирането в интензивните клиники и в спешните центрове на болниците. 

"Това са болни с тежка мозъчна патология. Комисия я установява. Следва скрининг на донора. При отсъствие на медицински показания се пристъпва към подготовка за максимално запазване на органите. Следващата стъпка е да се уведомят близките за възможността за даряване на органи. Лечебните заведения разполагат със строго определени процедури".

Има болници, като ИСУЛ, „Пирогов“ и „Света Ана“, които имат голям прием на спешни случаи, но не идентифицират навреме пациенти с мозъчна смърт, посочи той.

"Провеждаме разговори с директорите на тези лечебни заведения. Разбираме, че натовареността е много голяма, но това не изключва и тази дейност"

Реализирането на донорски ситуации зависи от всеки компонент в системата, каза проф. Коларов.

"Формира се един екип, който трябва да работи като смазан часовников механизъм".

За миналата година имаме 13 нереализирани потенциални донора, отчете той. 

"6 са по отказ на близките. Разговорът с тях изисква технология. Той е и психология. Координаторите се обучават да го провеждат"

Само отказа се декларира, близките имат съществено значение, обясни професорът. 

"Такова е законодателството в момента"

Работим активно да се случват бъбречни трансплантации във ВМА, разказа той.

одготвяме като трансплантационен център и Варна. Там са правени бъбречни трансплантации. Предстои обучение в Румъния и Швейцария. Идеята е да възродим и трансплантациите в „Пирогов“

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Мирният процес с кюрдите се развива в турския парламент

Осъденият на доживотен затвор кюрдски лидер Абдулах Йоджалан обяви готовност за помирение, като призова за мир, демокрация и братство в Турция и региона . Той отправи апела си от затвора на остров Имралъ в Мраморно море, където излежава присъдата си. Делегация от кюрдски политици посети Йоджалан, допусната там от президента на Турция Реджеп..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тежка катастрофа с кола и бус край Велико Търново, има загинал

Шофьор на лек автомобил е загинал на място при катастрофа на главния път София – Варна при село Шереметя, съобщиха от полицията във Велико Търново. Челно са се ударили колата и товарен бус. Няма други пострадали при инцидента. Все още няма информация за резултатите от алкохолните проби. На мястото на катастрофата пътят е..

публикувано на 04.01.25 в 11:44

Йоханес Петерс: Натовски кораби в Балтика ще е сигнал към Москва, че няма да търпим саботажи

"Ще разберем какво точно се е случило в Балтийско море. Вече имаме опит".  Така категоричен е финландският президент Александър Стуб. А поводът за думите му е поредната повреда по елемент от критичната инфраструктура на дъното на Балтийско море. В първия ден на Коледа беше прекъснат кабел, свързващ електропреносните мрежи на Финландия и Естония. В..

публикувано на 04.01.25 в 11:40

В Гърция: Започна записването за ваучери за безплатна почивка

Започна записването в Гърция за ваучери за безплатна почивка, на които право имат и българските граждани, които живеят и работят в южната ни съседка. С предимство са пенсионери, многодетни семейства, лица със специални нужди и безработни. Стойността на ваучера може да достигне до 600 евро, в зависимост от годишния приход на семейството и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38

Габрово ще чества 165 години от обявяването си за град

С настъпването на 2025-а година Интерактивният музей на индустрията в Габрово стартира нова поредица за 165-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. Интерактивният музей на индустрията тематично представя периодите на зараждане на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04