"Най-адекватно би било човек приживе да посочи съгласие или несъгласие за донорство. Това може да бъде вкарано в документа за самоличност. Вероятно ще са необходими законодателни промени. Към настоящия момент хората у нас могат да говорят с близките си и да ги инструктират как биха желали да се действа, ако изпаднат в мозъчна смърт и са подходящи за донори. Имало е пропуснати донорски ситуации заради спорове между близки".
Над 860 души у нас чакат за трансплантация на орган. През 2022-ра година са реализирани 14 донорски ситуации и са направени 20 трансплантации."Имахме 2 часа да вземем това решение, но го направихме в рамките на 2-3 минути. Това продължава да се оказва много учудващо. За мен тези нещо би трябвало да са нормални и естествени", разказа в предаването "Преди всички" Любомир Любомиров.
Българската патриаршия също дава благословия за извършването на донорски трансплантации, но при определени условия. Най-важни са установяването на мозъчна смърт по строго определени критерии и писменото информирано съгласие от донора и близките му.
Проф. Росен Коларов, изпълнителен директор на Агенция „Медицински надзор“, обясни, че донорската ситуация започва с идентифицирането в интензивните клиники и в спешните центрове на болниците.
"Това са болни с тежка мозъчна патология. Комисия я установява. Следва скрининг на донора. При отсъствие на медицински показания се пристъпва към подготовка за максимално запазване на органите. Следващата стъпка е да се уведомят близките за възможността за даряване на органи. Лечебните заведения разполагат със строго определени процедури".
Има болници, като ИСУЛ, „Пирогов“ и „Света Ана“, които имат голям прием на спешни случаи, но не идентифицират навреме пациенти с мозъчна смърт, посочи той.
"Провеждаме разговори с директорите на тези лечебни заведения. Разбираме, че натовареността е много голяма, но това не изключва и тази дейност"
Реализирането на донорски ситуации зависи от всеки компонент в системата, каза проф. Коларов.
"Формира се един екип, който трябва да работи като смазан часовников механизъм".
За миналата година имаме 13 нереализирани потенциални донора, отчете той.
"6 са по отказ на близките. Разговорът с тях изисква технология. Той е и психология. Координаторите се обучават да го провеждат"
Само отказа се декларира, близките имат съществено значение, обясни професорът.
"Такова е законодателството в момента"
Работим активно да се случват бъбречни трансплантации във ВМА, разказа той.
"Подготвяме като трансплантационен център и Варна. Там са правени бъбречни трансплантации. Предстои обучение в Румъния и Швейцария. Идеята е да възродим и трансплантациите в „Пирогов“
Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..
Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество. Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви: "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..
Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..
Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...
Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч. пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача. След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..
Освен в София протестни шествия "Нито една повече" се провеждат и в други големи градове на страната. Протест в София в подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие В Пловдив, участниците в шествието заявиха, че п роблемът с домашното насилие се пренебрегва, а обществото и институциите се срамуват и е време това да се промени...
Софийската районна прокуратура привлече тази вечер като обвиняеми три лица за извършени действия, грубо нарушаващи обществения ред, отличаващи се с особена дързост и цинизъм . Това обяви на брифинг заместник районният прокурор Атанас Доцински във връзка със задържаните непълнолетни за хулигански прояви в столичен търговски център. Един от..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..