Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е необходимо, за да се повиши реализирането на донорски ситуации у нас?

Снимка: БЧК
Трябва да се насърчи говоренето за донорството. Това заяви пред БНР Любомир Любомиров, брат на човек изпаднал в мозъчна смърт, който стана донор на две деца и една жена.

"Най-адекватно би било човек приживе да посочи съгласие или несъгласие за донорство. Това може да бъде вкарано в документа за самоличност. Вероятно ще са необходими законодателни промени. Към настоящия момент хората у нас могат да говорят с близките си и да ги инструктират как биха желали да се действа, ако изпаднат в мозъчна смърт и са подходящи за донори.  Имало е пропуснати донорски ситуации заради спорове между близки".

Над 860 души у нас чакат за трансплантация на орган.  През 2022-ра година са реализирани 14 донорски ситуации и са направени 20 трансплантации.

"Имахме 2 часа да вземем това решение, но го направихме в рамките на 2-3 минути. Това продължава да се оказва много учудващо.  За мен тези нещо би трябвало да са нормални и естествени", разказа в предаването "Преди всички" Любомир Любомиров. 

Българската патриаршия също дава благословия за извършването на донорски трансплантации, но при определени условия. Най-важни са установяването на мозъчна смърт по строго определени критерии и писменото информирано съгласие от донора и близките му.

Проф. Росен Коларов, изпълнителен директор на Агенция „Медицински надзор“, обясни, че донорската ситуация започва с идентифицирането в интензивните клиники и в спешните центрове на болниците. 

"Това са болни с тежка мозъчна патология. Комисия я установява. Следва скрининг на донора. При отсъствие на медицински показания се пристъпва към подготовка за максимално запазване на органите. Следващата стъпка е да се уведомят близките за възможността за даряване на органи. Лечебните заведения разполагат със строго определени процедури".

Има болници, като ИСУЛ, „Пирогов“ и „Света Ана“, които имат голям прием на спешни случаи, но не идентифицират навреме пациенти с мозъчна смърт, посочи той.

"Провеждаме разговори с директорите на тези лечебни заведения. Разбираме, че натовареността е много голяма, но това не изключва и тази дейност"

Реализирането на донорски ситуации зависи от всеки компонент в системата, каза проф. Коларов.

"Формира се един екип, който трябва да работи като смазан часовников механизъм".

За миналата година имаме 13 нереализирани потенциални донора, отчете той. 

"6 са по отказ на близките. Разговорът с тях изисква технология. Той е и психология. Координаторите се обучават да го провеждат"

Само отказа се декларира, близките имат съществено значение, обясни професорът. 

"Такова е законодателството в момента"

Работим активно да се случват бъбречни трансплантации във ВМА, разказа той.

одготвяме като трансплантационен център и Варна. Там са правени бъбречни трансплантации. Предстои обучение в Румъния и Швейцария. Идеята е да възродим и трансплантациите в „Пирогов“

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Весела Владкова: Консервативният блок води и е вероятно Фридрих Мерц да е следващият канцлер

Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство.  След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..

публикувано на 11.02.25 в 17:47

Световната среща за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции

Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията  на световната среща в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 17:46
Костадин Ангелов

Икономическата комисия: "Да" за забраната на вейповете и на енергийни напитки за деца

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:24
Снимката е илюстративна

Голям авиационен ремонтен комплекс ще бъде изграден в Бургас

120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..

публикувано на 11.02.25 в 17:16

Кузман Илиев: Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада

Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада . Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може". "Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което..

публикувано на 11.02.25 в 16:53
Теменужка Петкова

Министърката на финансите отговори за назначението на Людмила Петкова в АДФИ

Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция.  От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...

публикувано на 11.02.25 в 16:48
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Калин Славов: Ние сме във високорискова зона, на дъното в ЕС, по индекс на корупция

Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г.  България - предпоследна в ЕС по индекс на възприятие на корупцията Според анализа резултатът е 43 точки..

публикувано на 11.02.25 в 16:43